Bezos prvýkrát vypustil svoju raketu, ktorá môže konkurovať Muskovmu SpaceX
Raketa New Glenn americkej kozmickej spoločnosti Blue Origin dnes po niekoľkých odkladoch úspešne odštartovala z floridského mysu Canaveral k prvému letu do vesmíru.
Prvému stupňu nosnej rakety sa niekoľko minút po štarte nepodarilo pristáť na plošine Jacklyn v Atlantiku, ako sa pôvodne plánovalo. Spoločnosť však zdôraznila, že základným cieľom bolo, aby testovacia družica dosiahla obežnú dráhu.
"Fantastický deň," vyhlásila komentátorka štartu Ariane Cornellová zo spoločnosti Blue Origin.
Raketa pomenovaná po Johnovi Glennovi, prvom Američanovi, ktorý obletel Zem, odštartovala z Floridy a vzniesla sa z rovnakej rampy, z ktorej pred pol storočím štartovali kozmické sondy NASA Mariner a Pioneer, napísala agentúra AP. Zatiaľ nie je jasné, kam presne dopadol nosný stupeň rakety, ktorý mal pristáť na plošine v Atlantiku.
"Dosiahli sme čisté oddelenie pri štarte, čisté oddelenie nosného stupňa, dostali sme sa na obežnú dráhu. Nepodarilo sa nám pristátie nosného stupňa na plošine, ale, páni, boli sme blízko," dodala Cornellová.
Konkurencia Space X
Raketa s výškou 98 metrov, čo zodpovedá zhruba 30-podlažnej budove, nesie experimentálnu platformu určenú na umiestnenie vypustenia družíc na obežnú dráhu. New Glenn má byť konkurenciou Falconu 9 spoločnosti SpaceX pri vynášaní komerčných a vládnych satelitov na obežnú dráhu.
Pri dnešnej skúške má družica zostať vo vnútri druhého stupňa rakety a krúžiť okolo Zeme. Misia má trvať šesť hodín; potom má byť druhý stupeň uvedený do bezpečného stavu, aby mohol zostať na vysokej, neprístupnej orbite v súlade s postupmi amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pre minimalizáciu kozmického odpadu.
Za Blue Origin stojí miliardár Jeff Bezos, ktorý založil internetový obchod Amazon, americkú spoločnosť SpaceX potom ovláda jeden z najbohatších ľudí na svete Elon Musk, ktorý sa sústredí s automobilkou Tesla aj na elektromobily alebo s firmou Starlink na celosvetové satelitné internetové pripojenie.
Musk, ktorý má veľmi blízko k nastupujúcemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, na sieti X svojmu konkurentovi zablahoželal: "Gratulujem k dosiahnutiu obežnej dráhy na prvý pokus!"
Bezosov Blue Origin doteraz podnikal len suborbitálne lety, keď raketa prenikne k hraniciam či za hranice vesmíru, nedosiahne však obežnú dráhu okolo Zeme. Raketa New Glenn je pre kozmické ambície Blue Origin zásadným obratom, pretože umožní lety nielen na obežnú dráhu, ale aj za ňu.
Chcú sa dopĺňať
Nová dvojstupňová raketa sľubuje dopraviť 45 ton nákladu na nízku obežnú dráhu, zatiaľ čo Falcon 9 v najsilnejšej verzii necelých 23 ton. Analytici k tomu uvádzajú, že obe rakety nemusia byť priamou konkurenciou, ale môžu sa dopĺňať, kedy Falcon 9 bude vynášať náklad na nižšiu orbitu, zatiaľ čo New Glenn vďaka nosnosti bude lietať na vyššie obežné dráhy.
Súčasťou novej rakety je multifunkčná platforma Blue Ring, ktorá na druhom stupni slúži ako adaptér na pripojenie nákladu a zároveň umožní doplniť palivo už skôr vypusteným družiciam.
Blue Origin má tiež lunárne plány, kedy vyvíja pristávací modul Blue Moon, ktorý dopraví náklad aj astronautov na mesačný povrch. NASA si Blue Moon vybrala pre misiu Artemis V programe Artemis, ktorým sa Američania vracajú na Mesiac. Modul Blue Moon bude možné použiť aj s raketou New Glenn, spoločný skúšobný let je plánovaný na tento rok.
V prípade rakety New Glenn nemožno vylúčiť ani dopravu astronautov. Spoločnosť u tohto nosiča uvádza, že bol pre takúto možnosť navrhnutý.