S Orbánom založili spoločný podnik na výrobu pušiek. Podobný koncept by uvítali aj na Slovensku (rozhovor)
Nachádzame sa v Uherskom Brode, kde má výroba zbraní svoju tradíciu. Areál zbrojovky však nepôsobí úplne ako bežný priemyselný areál.
V roku 1936 bol zámer, aby výrobný areál vyzeral ako obytná zóna, a nie ako firma na výrobu zbraní. Máme tu dve ulice, červenú strechu. Pôsobí to ako škola, obecný úrad a bytové domy. Je to kvôli tomu, lebo vedenie chcelo v predvečer druhej svetovej vojny zamedziť tomu, aby bola firma zbombardovaná. Cieľ bol, aby nebola rozpoznateľná z pohľadu pilota, vtedy totiž neboli žiadne systémy GPS. Bola to kamufláž.
Vyšlo to?
Uherský Brod bol dvakrát úspešne bombardovaný a dvakrát si to úspešne odniesol pivovar. Koncept, ktorý si vtedajšie vedenie zvolilo, bol teda správny a funkčný. Druhý dôvod bol ten, že sme vtedy nemali komín. To bolo poznávacie znamenie pre priemyselný areál.
Zhruba 60 metrov vysoký komín sme postavili až v 70. rokoch. V roku 2024 sme ho zbúrali a nahradili oceľovým nízkym komínom. Pivovar však svoj komín vždy mal a tak si to odniesol za nás.
Prešiel by som do súčasnosti a na Slovensko. Šéf rezortu obrany Robert Kaliňák oznámil, že plánuje nakúpiť tisíce ručných a ľahkých pechotných zbraní za viac než 150 miliónov eur. Už sa uskutočnili aj nejaké prípravné trhové konzultácie. Boli ste ich účastníkom? Ak áno, čo bude nasledovať?
Zostáva vám 90% na dočítanie.