Výkopové práce na výstavbe vojenskej nemocnice v Prešove sú v záverečnej fáze
Výkopové práce na výstavbe novej vojenskej nemocnice v Prešove sú v záverečnej fáze. V piatok stavenisko navštívil premiér Robert Fico (Smer), minister obrany Robert Kaliňák (Smer) a minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas).
"Je to stavba, ktorá má v podstate plochu dvoch hektárov, čo sú štyri futbalové ihriská. Prakticky každú minútu opúšťa stavenisko nejaké nákladné auto. Ako som bol informovaný, blížime sa k záveru prác, pokiaľ ide o výkop," uviedol premiér.
Dokončenie do troch rokov
Následne bude zhotovená betónová platňa, potom sa budú stavať prvé podzemné podlažia. Ide o stavbu za 600 miliónov eur z rozpočtu rezortu obrany. Ak podľa premiéra nenarazia na niečo nepredvídateľné, nemocnica by mohla byť v roku 2027 otvorená. Zároveň poprosil občanov, ktorí bývajú v okolí, o porozumenie v súvislosti s obmedzeniami.
Ako pokračoval minister obrany, od konca novembra, keď bola stavba spustená, bolo z jamy vyvezených viac ako 270-tisíc ton materiálu. Viac ako 13-tisíc vozidiel opustilo stavbu. "Chceme, aby sme ten projekt boli schopní čo najrýchlejšie, kvalitne a dobre ukončiť. Je naozaj komplikovaný. Každý deň sa vyskytne problém, každý deň by sa mohla stavba zastaviť a práve ten tím, ktorý tu pracuje, sa vyrovnáva s mimoriadnym tlakom," povedal Kaliňák.
"Vznikne tu moderná nemocnica, najväčší univerzitný kampus. Celý tento projekt spoločne s významnými investíciami do výskumných a vývojových projektov je naozaj mimoriadne dôležitý pre rozvoj zdravotníctva nielen na východnom Slovensku, ale na Slovensku ako takom," doplnil minister zdravotníctva.
Nemocnica pre akútne stavy
Podľa riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok Mariana Križka, povereného výstavbou prešovskej vojenskej nemocnice, má prešovská nemocnica v súčasnosti takmer 1300 lôžok. "Nová nemocnica bude slúžiť pre všetky akútne odbornosti. Čiže ráta sa s tým, že to, čo je akútne, bude v novej nemocnici, a následná zdravotná starostlivosť, to, čo môže zostať mimo, tak to aj zostane," doplnil Križko.
Zároveň sa poďakoval tímu, ktorý pracuje na projekte, ako aj zdravotníkom, ktorí v komplikovaných podmienkach v plnej prevádzke poskytujú kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť a pacientom.
Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove je podľa slov jej riaditeľa Juraja Smatanu jedna z posledných komplexných nemocníc na Slovensku. "To znamená, že ak niektoré odbornosti sú v iných mestách rozdelené do ústavov alebo špecializovaných nemocníc, tak v Prešove to máme všetko pod jednou strechou. K úplnej komplexnosti nám v podstate chýba, tak ako bolo spomínané, neurochirurgia a kardiochirurgia. Našou ambíciou je, keď sa postaví táto nová nemocnica, presťahovať do nej všetky akútne odbornosti a rozšíriť spektrum odbornosti zo štvrtej úrovne. Odpoveď na otázku, či budeme budovať nejaké špecializované ústavy, my ich nemusíme budovať. Dnes tieto odbornosti už prevádzkujeme," dodal Smatana.