Rusi zamerali francúzske hliadkové lietadlo nad Baltom, sťažuje sa Paríž
Lietadlo francúzskeho vojenského námorníctva Atlantique 2 hliadkujúce nad Baltským morom v rámci operácie Severoatlantickej aliancie sa stalo terčom ruského zastrašovania. Lietadlo zameral radar navádzajúci rakety z ruského systému protivzdušnej obrany S-400, uviedol dnes francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu na platforme X.
"Táto ruská agresívna akcia je neprijateľná," zdôraznil minister. Ubezpečil, že francúzske ozbrojené sily budú ďalej obhajovať slobodu plavby v medzinárodných vodách. Incident sa podľa ministra stal v noci zo stredy na štvrtok.
Ukrajinská armáda svojimi zbraňami ďalekého dosahu vo štvrtok zničila minimálne jeden radar systému S-400, uviedol dnes ukrajinský generálny štáb, citovaný francúzskou agentúrou AFP.
Ukrajinský útok mieril na jednotku protivzdušnej obrany Belgorodskej oblasti, susediacej s Ukrajinou. Podľa Kyjeva išlo o tretí úspešný útok tohto typu v tomto týždni, napísala AFP a dodala, že Moskva sa doteraz nevyjadrila.
Minulý mesiac šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková pri rokovaní so svojimi náprotivkami z členských krajín NATO podľa agentúry DPA spomenula, že ruská loď v Baltskom mori vystrelila na vrtuľník nemeckej armády signálnu strelu. Vrtuľník bol podľa nej nad Baltom na monitorovacej misii.
Podľa ministerky plávajú v Baltskom mori čoraz častejšie lode, ktoré obchádzajú protiruské sankcie. Baerbocková tiež oznámila, že Nemecko zvýši ochranu potrubia a káblov v mori, ktoré okrem Ruska omýva len brehy členských štátov NATO. Dôvodom sú podľa nej pribúdajúce "hybridné útoky", ktoré vychádzajú z Ruska a od jeho podporovateľov.
Od roku 2023 bolo poškodených desať káblov v oblasti, čo sa dotklo Estónska, Fínska, Švédska, Nemecka a Litvy. Najmenej dva incidenty sa týkali lodí, ktoré boli neskôr obvinené z vlečenia kotiev po morskom dne.
Naposledy 25. decembra boli v Baltskom mori poškodené dva káble. Nasledujúci deň fínska pohraničná stráž vstúpila na palubu plavidla Eagle S a odplávala s ním do fínskych vôd. Fínske úrady majú podozrenie, že posádka lode káblami poškodila zámerne kotvou, ktorú za sebou ťahala. Loď plaviaca sa z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovov je zrejme súčasťou ruskej tieňovej flotily, ktorú Rusko využíva iba neoficiálne, aby obišlo sankcie a mohlo vyvážať napríklad svoju ropu.