Juhokórejský prezident Jun sa zúčastňuje na rokovaní súdu, dav rozháňala polícia
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, ktorého parlament zbavil právomocí kvôli pokusu o vyhlásenie výnimočného stavu, sa zúčastňuje na dnešnom súdnom pojednávaní v Soule, aby bojoval proti žiadosti vyšetrovateľov o predĺženie väzby. Uviedli to tlačové agentúry, podľa ktorých sa rozhodnutie súdu očakáva dnes večer alebo v nedeľu ráno.
Juna priviezla do suterénu súdnej budovy modrá dodávka ministerstva spravodlivosti z väzobnej väznice, v ktorej je od stredy. Vozidlo sa snažili obklopiť niektorí z prezidentových stúpencov, ktorí sa v hojnom počte zišli pred súdom už v piatok, aby vyvinuli nátlak v prospech svojho vodcu, píše s odvolaním sa na svojich spravodajcov na mieste agentúra AFP.
Dav rozháňala polícia, zatiaľ čo Juna podľa televíznych záberov priviezla na súd kolóna vozidiel v sprievode policajtov na motocykloch, napísala agentúra Reuters.
"Rozhodol sa (Jun) zúčastniť (súdneho pojednávania), aby obnovil svoju česť priamym vysvetlením legitimity výnimočného stavu," uviedol vo vyhlásení Junov právnik. Podľa neho sa jeho klient plánuje tiež obhajovať, že sa nedopustil organizovania vzbury. Z tohto činu, na ktorý sa nevzťahuje imunita hlavy štátu, ho obvinili vyšetrovatelia.
Juna v stredu zadržali vyšetrovatelia Úradu pre vyšetrovanie korupcie v radoch vedúcich predstaviteľov (CIO) a previezli ho do svojho sídla, kde ho chceli vypočuť v súvislosti s výnimočným stavom.
Jun však odmietol spolupracovať, pretože CIO podľa neho nemal právomoc prezidenta zatknúť. Jun môže vo väzbe stráviť najviac 48 hodín, preto v piatok vyšetrovatelia požiadali o ďalší zatykač umožňujúci predĺženie väzby až na 20 dní.
Politická kríza v Južnej Kórei vypukla vlani 3. decembra, keď prezident Jun vyhlásil stanné právo kvôli údajným sympatiám opozície voči Severnej Kórei a kvôli údajnej protištátnej činnosti opozičných predstaviteľov. Len niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa však proti prezidentovmu kroku postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda.
Opozíciou ovládaný parlament Juna 14. decembra zbavil prezidentských právomocí a chce ho odvolať, čo je krok, s ktorým musí vysloviť súhlas deväťčlenný ústavný súd, ktorý na to má 180 dní. Úradujúcou hlavou štátu je v súčasnosti minister financií Čche Sang-mok, ktorý zastáva tiež funkciu premiéra.