Po mesiacoch utíchli zbrane. Prímerie v Pásme Gazy privítali Biden, Scholz, Starmer či pápež František
Prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktoré dnes vstúpilo do platnosti v Pásme Gazy, privítali končiaci americký prezident Joe Biden, nemecký kancelár Olaf Scholz, britský premiér Keir Starmer či pápež František. Hamas vyzvali na prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorá drží od útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.
Biden zdôraznil, že do Pásma Gazy opäť začala vo veľkom prúdiť humanitárna pomoc. Bezpečnostný poradca nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa Mike Waltz varoval Hamas pred prípadným porušením dohody.
Humanitárna pomoc
Americký prezident Biden, ktorého Trump vo funkcii vystrieda v pondelok, dnes podľa agentúry Reuters prímerie privítal a povedal, že stovky nákladných vozidiel vstúpili do Pásma Gazy s pomocou pre civilistov.
Podľa agentúry AFP vyjadril radosť nad tým, že región sa vďaka dohode o prímerí a prepusteniu rukojemníkov zásadne premenil. "Po toľkých bolestiach, ničení a stratách na životoch dnes v Gaze utíchli zbrane," povedal demokratický vodca na okraj návštevy Južnej Karolíny.
Biden podľa Reuters tiež povedal, že sa neobáva preskupenia Hamasu. Napĺňanie dohody o prímerí v Pásme Gazy už bude spadať do funkčného obdobia jeho nástupcu Trumpa, zdôraznil. Úspech prímeria potom podľa končiaceho prezidenta bude závisieť od vytrvalosti, podpory spojencov a diplomacie.
Nemecký kancelár Scholz dnes podľa agentúry Reuters na okraj miestnej akcie v Schwalbachu na západe Nemecka povedal, že je dôležité, aby bola dohoda o pokoji zbraní konečne dodržiavaná a aby bola prepustená zostávajúcich rukojemníkov.
Prepustenie rukojemníkov držaných Hamásom "by malo byť využité pre mierový vývoj, perspektívu, v ktorej môže palestínsky štát existovať v mieri po boku Izraela", povedal Scholz.
Palestínska vláda
Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes podľa Elyzejského paláca v telefonickom rozhovore s prezidentom palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom zdôraznil, že je dôležité, aby bolo možné "obnoviť palestínsku vládu v Gaze, čo predpokladá plné zapojenie palestínskej samosprávy".
Macron zdôraznil, že "budúcnosť Pásma Gazy musí byť súčasťou budúcnosti budúceho palestínskeho štátu" a že sa nesmie nikdy opakovať masaker proti izraelskému ľudu, ako bol ten zo 7. októbra 2023.
Hlavnou súčasťou dohody o prímerí je výmena rukojemníkov za palestínskych väzňov. Hamas dnes prepustil prvé tri zadržiavané ženy výmenou za prepustenie 90 palestínskych väzňov z izraelských väzníc.
Britský premiér Starmer dnes vo svojom vyhlásení uviedol, že dnešné prepustenie troch rukojemníkov je pre nich "skvelou" správou po "mesiacoch utrpenia ich a ich rodín". Starmer zdôraznil, že teraz musí byť naplnená zostávajúca fáza dohody, vrátane prepustenia zostávajúcich rukojemníkov.
Pápež František dnes vyjadril vďačnosť za prímerie, ocenil úlohu sprostredkovateľov.a pomodlil sa za to, aby sa všetky rukojemníkky mohli vrátiť domov. Pápež tiež poznamenal, že sa stále modlí za to, aby bolo dohodnuté rešpektované.
Podpora dialógu
Hlava rímskokatolíckej cirkvi sa tiež pomodlila za to, aby toľko potrebná humanitárna pomoc mohla čo najskôr doraziť do Pásma Gazy a aby medzinárodné spoločenstvo pokračovalo v pomoci obom stranám v záujme čo najväčšej podpory "dialógu, nádeje a mieru".
Nadchádzajúci bezpečnostný poradca Waltz amerického prezidenta Trumpa dnes varoval, že ak teroristické hnutie Hamas dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov poruší, Spojené štáty podporia Izrael pri "vykonávaní toho, čo bude potrebné". "Hamas v Gaze nikdy nebude vládnuť. To je absolútne neprijateľné," povedal Waltz.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu vyhlásil, že Izrael si vyhradzuje právo obnoviť vojnu v Pásme Gazy, ak to bude potrebné, a to s podporou Spojených štátov.
Dohoda o prímerí je výsledkom nepriamych rozhovorov sprostredkovaných Katarom, Egyptom a USA. Dohoda má ukončiť boje medzi Izraelom a Hamásom v Pásme Gazy a umožniť návrat necelej stovky rukojemníkov unesených z Izraela výmenou za prepustenie takmer 2000 palestínskych väzňov z izraelských väzníc.
Ďalej má zabezpečiť stiahnutie izraelskej armády, návrat palestínskych obyvateľov vysídlených bojmi do svojich domovov a enormné zvýšenie prísunu humanitárnej pomoci.