Akcie Stellantisu a Volkswagenu oslabujú, reagujú na hrozbu ciel z USA
Akcie niektorých európskych automobiliek dnes oslabujú, najmä Stellantis a Volkswagen. Tieto podniky majú továrne v Mexiku a vyrábajú pre americký trh, ktorý sa nový americký prezident Donald Trump chystá chrániť zavedením colných bariér. Nahor sa však vydali akcie finančných spoločností, ktoré tak vyrovnávali pokles v iných sektoroch.
Paneurópsky index STOXX Europe 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vybraných krajinách Európskej únie, okolo 10:30 SEČ pridával menej ako 0,1 percenta na 524,35 bodu. Index nemeckých akcií DAX mierne oslaboval a pohyboval sa okolo 20 989 bodu, index milánskej burzy FTSE/MIB strácal viac ako 0,4 percenta na 35 995 bodov.
Trump zatiaľ žiadne clá nezaviedol, ale v deň svojej inaugurácie povedal, že uvažuje o 25-percentnom cle na dovoz z Kanady a Mexika, a to od 1. februára. Zdôvodňuje to nelegálnou migráciou na južnej hranici a tiež pašovaním drogy fentanyl do USA. V prípade Kanady Trump už skôr povedal, že Spojené štáty túto krajinu nepotrebujú, uviedla agentúra AP.
Akcie nemeckých automobiliek Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz dopoludnia odpisovali zhruba od jedného do dvoch percent. Akcie Stellantisu potom strácali okolo dvoch percent, a viedli si tak horšie ako trh ako celok. Firma vznikla pred štyrmi rokmi spojením automobiliek Fiat Chrysler a PSA Peugeot.
Obavy zo zavádzania colných poplatkov dopadajú aj na španielsku banku BBVA, pre ktorú je Mexiko najväčším trhom. Akcie na burze v Madride odpisovali viac ako 1,5 percenta, zatiaľ čo mexické peso voči doláru oslabilo o viac ako jedno percento.
Hovorca Volkswagenu povedal, že skupina je znepokojená škodlivým ekonomickým dopadom, ktorý budú mať navrhované americké clá na spotrebiteľov a na automobilový priemysel.
Trump hovoril aj o zavedení univerzálnych ciel, ale povedal, že Spojené štáty ešte nie sú na takýto krok pripravené. Pre európskych vývozcov by to znamenalo ďalšie potenciálne riziko, uviedla agentúra Reuters.
Proti poklesu cien akcií automobiliek ide v Európe popri raste cien akcií finančných spoločností aj rast cien akcií firiem z odvetvia zdravotnej starostlivosti. Index akcií z finančného sektora pridával asi 0,4 percenta, najmä vďaka viac ako sedempercentnému rastu akcií britského správcu majetku abrdn. Zdravotnícky sektor pridával tiež skoro pol percenta.