Strana Alternatíva pre Nemecko dostala pred voľbami rekordný sponzorský dar
Nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) dostala necelých päť týždňov pred voľbami sponzorský dar 1,5 milióna eur. Vyplýva to z databázy na stránkach Spolkového snemu.
Podľa magazínu Der Spiegel ide o najväčší jednorazový príspevok na kampaň, aký kedy táto pravicovo populistická až krajne pravicová strana dostala. Darcom je kontroverzný nemecký lekár.
Predčasné voľby do Spolkového snemu sa uskutočnia v nedeľu 23. februára. AfD by sa po nich mohla podľa prieskumov verejnej mienky stať druhou najsilnejšou parlamentnou stranou. Prisudzujú jej zisk medzi 19 až 21 percentami hlasov.
Rekordný sponzorský dar strane poslal lekár a podnikateľ Winfried Stöcker. Do povedomia verejnosti sa dostal predovšetkým počas pandémie covidu-19. V novembri 2021 zorganizoval nelegálnu očkovaciu akciu na letisku v Lübecku, pri ktorej podával ľuďom vakcínu, ktorú sám vyvinul.
Látka však nebola schválená príslušnými úradmi. Stöcker preto dostal na súde pokutu 250-tisíc eur, proti ktorej sa odvolal.
Aj keď je suma, ktorú AfD dostala, vysoká, nejde podľa magazínu Der Spiegel zďaleka o najvyšší jednorazový sponzorský dar pre niektorú z nemeckých politických strán v poslednom čase. Nová ľavicovo populistická strana Spojenectvo Sahry Wagenknechtovej (BSW) dostala vlani jednorazovo 4,09 milióna eur.
Nemecké politické strany musia sponzorské dary od 35-tisíc eur hlásiť predsedníčke Spolkového snemu, ktorá ich následne musí zverejniť.
Kvôli podozreniu z pravicovo extrémistických aktivít je AfD v hľadáčiku spolkovej civilnej kontrarozviedky. V troch spolkových krajinách - Sasku, Durínsku a Sasku-Anhaltsku - ju miestne tajné služby vedú ako preukázateľne krajne pravicovú. V ďalších šiestich krajinách je z krajne pravicových aktivít podozrivá.
Časť nemeckých poslancov by AfD preto chcela zakázať. O ich návrhu sa bude na budúci týždeň diskutovať na pléne. Žiadosť o zákaz strany môže v Nemecku podať vláda, Spolkový snem alebo Spolková rada, ktorá zastupuje záujmy jednotlivých spolkových krajín.
Rozhoduje o ňom Spolkový ústavný súd, ktorý sa zaoberá tým, či strana vystupuje "agresívne bojovným" spôsobom proti ústave.
Návrh podaný teraz v parlamente podporuje vyše sto poslancov z rôznych strán. Či by ho však pri konečnom hlasovaní podporila väčšina zo 733 zákonodarcov, nie je jasné. Kritici návrhu sa obávajú, že by zákaz strany mohol urobiť z AfD "mučeníka", a vyzývajú na porážku strany v politickom a ideovom boji.