Okázalé mrakodrapy, veľké investičné príležitosti aj krutí diktátori. Prečo svet upiera zrak na Perzský záliv?
Ešte pred niekoľkými desaťročiami bola na mieste mnohých z nich rybárska dedina, prípadne nehostinná púšť. Objavenie nálezísk ropy a zvyšujúci sa globálny dopyt po nej však všetko zmenil. Na pôvodne chudobných a opustených lokalitách začali rásť prepychové osídlenia za miliardy dolárov získaných z ťažby čierneho zlata.
Dnes sa Kuvajt, Dubaj, Abú Zabí, Saudská Arábia, Katar či Bahrajn predbiehajú v tom, kto zorganizuje prestížnejšie športové podujatie, postaví vyšší a veľkolepejší mrakodrap a výraznejšie ovplyvní svetovú politiku. Mnohí z nich myslia dekády dopredu na chvíle, keď sa im vyčerpajú zásoby ropy alebo svet definitívne prejde na obnoviteľné zdroje energie. Investujú do veľkolepých zelených energetických projektov – to všetko v čase, keď Európa sa sporí o to, či v záujme zachovania konkurencieschopnosti upustiť od ekologického Green Dealu.
A hoci s nejedným z ich lídrov sa spájajú kontroverzie či dokonca priamo obvinenia z tyranských a diktátorských manierov, záujem zo strany západných krajín o tento kvitnúci región rastie. Svetoví politici si tam podávajú kľučky, investori zakladajú biznisy a futbalisti či ďalší športovci chodia zarobiť niekoľkonásobne viac peňazí, než by dostali kdekoľvek inde na planéte.
Zostáva vám 82% na dočítanie.