Výroky politikov: Fico tvrdí, že niekto začína byť na smiech. Šimečka hovorí, že premiér chce zmenu
Prezident Peter Pellegrini zvolal cez týždeň okrúhly stôl s predstaviteľmi koalície a opozície na tému zahraničnej politiky. Z opozície neprišli šéf PS Michal Šimečka ani šéf SaS Branislav Gröhling. Výroky politikov si pozrite vo videu.
Pellegrini ubezpečil, že nikto z koaličných lídrov ani predseda opozičného KDH Milan Majerský si neželá ani nepripravuje vystúpenie Slovenskej republiky z Európskej únie a NATO.
"Z tohto nášho spoločného stretnutia vyplynulo veľmi jasne, že nikto, ani z koaličných strán a ani predstaviteľ opozičnej strany KDH, nemal záujem o vystúpenie Slovenska z Európskej únie a NATO, nikto takéto vystúpenie ani nechystá, nikto neorganizuje a nikto ani nepredpokladá, že by Slovensko videlo svoju budúcnosť mimo týchto dvoch organizácií," vyhlásil prezident.
Šéf SNS po stretnutí skonštatoval, že je zástancom reformy Európskej únie a reformy spolupráce členských štátov v oblasti bezpečnosti.
Premiér Robert Fico navrhol aktuálne zahraničnopolitické otázky riešiť na pravidelných stretnutiach troch najvyšších ústavných činiteľov.
Fico deklaroval, že urobí všetko pre to, aby sa o zahraničnopolitických témach rokovalo v parlamente.
"Mám teraz na mysli tézy, ktoré by boli dopredu vykonzultované, aby neboli predmetom konfrontácie, tézy, kde by sme sa mohli dohodnúť a povedať, takto budeme pokračovať," priblížil premiér s tým, že je dôležité, aby boli tézy výsledkom dohody všetkých politických strán.
Šimečka s Gröhlingom uviedli, že odmietajú byť súčasťou "falošnej hry" na nadstraníckosť, premiéra Roberta Fica nepovažujú za dôveryhodného partnera.
"Ak má prezident skutočný záujem na stabilite krajiny a ochrane našich zahraničnopolitických priorít, mal by vyzvať všetky strany, aby podporili zakotvenie členstva Slovenska v EÚ a NATO do ústavy. Bude to oveľa viac ako zorganizovanie fiktívneho okrúhleho stola, ktorý má dokazovať nadstraníckosť prezidenta a obhajobu krokov vlády," skonštatoval Gröhling.
Podľa PS je zahraničnopolitická orientácia jasne ukotvená vo všetkých relevantných dokumentoch, nie je o nej preto potrebné diskutovať.
Naopak, je potrebné rešpektovať, prestať ju spochybňovať a zdržať sa konaní, ktoré robia predstavitelia vládnej koalície. "Odmietame spoločným rokovaním poslúžiť ako zásterka tomuto konaniu," uviedol Šimečka.