Autopilot má vážny problém s majákmi. Vedú k digitálnym epileptickým záchvatom áut
Mihotanie jasných svetiel v kontraste k pohybu tieňov, oslňujúce záblesky, tma. Jazda po nočnej magistrále unaví oči a dá mozgu poriadne zabrať. Takáto vychádzka vás zanechá v stave blízkom migréne. Potrápiť však dokáže aj čidlá autopilotov vozidiel. Môže u nich vyvolať aj niečo ako digitálny epileptický záchvat.
Začneme Teslou. Pretože práve táto automobilka sa rada chváli tým, že v oblasti vývoja autonómneho riadenia automobilov sa dostala najďalej. Jej asistenčné mechanizmy vraj vedú vozidlo bezpečnejšie ako človek – vodič. Silné marketingové tvrdenia sú však v priamom rozpore s počtom nehôd, ktoré zatiaľ autopilot zavinil. Údajne pokročilý asistenčný systém vodičov (ADAS) 2. úrovne bol Teslou uvedený na trh v októbri 2015. K prvým smrteľným nehodám s jeho priamou účasťou došlo už o necelý rok neskôr, píše iDNES.cz.
V súčasnosti sa počty nehôd s autopilotom počítajú vo vyšších stovkách a počet mŕtvych presahuje číslo 50, čo úplne lichotivo nevyznieva. Z rozsiahleho profilu týchto incidentov si výskumníci z izraelskej Ben-Gurionovej univerzity v Negeve a technológovia japonskej spoločnosti Fujitsu Limited „vyzobali“ konkrétnych 16 prípadov.
Nehody, ktoré mali nápadne podobný priebeh a odohrali sa za povedzme obzvlášť hlúpych okolností. Autopilot od Tesly to pri nich natvrdo napálil do stojacich pohotovostných vozidiel. Čo tieto búračky, ktoré sa odohrali medzi rokmi 2018 – 2021, spájalo? Išlo o situácie naznačené už v úvode: nočné osvetlené magistrály, plné svetiel mihotajúcich sa vozidiel.
A tiež prítomnosť záchranky, policajného alebo hasičského vozidla, už zasahujúceho pri nejakej nehode. V priestore, ktorý viac než zreteľne osvetlovali výstražné pohotovostné majáky. V týchto prípadoch autopilot Tesly zjavne nevyhodnotil pohotovostné vozidlo ako prekážku a pokračoval v ceste plnou rýchlosťou ďalej. S fatálnymi dôsledkami.
Zostáva vám 71% na dočítanie.