Zásoby plynu v Európe klesli pod polovicu kapacity, februárový odber je najvyšší za štyri roky
Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch klesli na približne 47 percent. Odber vo februári je najvyšší za uplynulé štyri roky. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe. Správa pochádza z agentúry TASS.
Od začiatku vykurovacej sezóny štáty Európskej únie odčerpali zo zásobníkov viac ako 56 miliárd kubických metrov plynu. Napriek vysokej spotrebe v nich stále zostáva 52,4 miliardy m3 plynu, čo je štvrtá najvyššia úroveň zásob pre začiatok februára v histórii týchto záznamov.
Vlani sa však čerpanie plynu z podzemných zásobníkov skončilo už 31. marca, pričom v nich zostalo 58,44 percenta zásob. V súčasnosti sú zásobníky plné len na 47,24 percenta, čo je o 8,5 percentuálnych bodov menej ako priemer k tomuto dátumu za päť rokov.
Aktuálna vykurovacia sezóna v Európe sa ale začala 29. októbra 2024, o desať dní skôr ako predchádzajúca jesenno-zimná sezóna.
A zároveň celkový odber plynu zo zariadení k 106. dňu od okamihu dosiahnutia maximálnej hladiny naplnenia je o 26 percent vyšší ako priemerná hodnota pre tento deň za predchádzajúcich päť rokov.
Pre Úniu boli najproblematickejšie roky 2018 a 2022, keď zásoby v zásobníkoch na konci vykurovacej sezóny na jar klesli na kritické úrovne pod 18 percentami, respektíve 26 percentami. Dokonca bolo potrebné pristúpiť k odberu tzv. vyrovnávacieho plynu, ktorý sa používa na udržanie požadovaného tlaku v zásobníkoch.
Prvá polovica aktuálneho týždňa je v Európe relatívne teplá, no bližšie k víkendu sa očakáva prudké ochladenie, ktoré sa začiatkom budúceho týždňa ešte zintenzívni.
Dodávky skvapalneného zemného plynu z terminálov do európskeho systému prepravy plynu sú vo februári na rekordných úrovniach. V súčasnosti sú kapacity na spätné splyňovanie skvapalneného plynu a jeho následné vstrekovanie do európskych plynovodov na úrovni 52 percent.