Ficovi prekáža, že do Paríža išli aj von der Leyenová a Costa. Stretnutie chceli utajiť, tvrdí
Premiér Robert Fico vyjadril počudovanie z toho, prečo sa na núdzovej schôdzke v Paríži zúčastnili aj predstavitelia Európskej únie. Ich prítomnosť na rokovaná lídrov ôsmich štátov, ktorú zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa slovenského predsedu vlády nepomáha dôvere v Únii.
Macron schôdzku zvolal v reakcii na vyjadrenia znejúce z USA, že Európa bude vynechaná z mierových rokovaní, ktoré majú ukončiť vojnu na Ukrajine. Témou rozhovorov tiež bude možnosť vyslania vojakov na Ukrajinu v rámci bezpečnostných garancií. Podľa Fica je to však agenda, s ktorou Únia nemá nič spoločné.
Premiér preto dnes telefonoval so šéfom Európskej rady Antóniom Costom. "Obrátil sa na neho s otázkou, prečo predseda Európskej rady ako najvýznamnejšieho orgánu EÚ prijal pozvanie na stretnutie siedmich členských štátov EÚ a Veľkej Británie v Paríži," stojí v stanovisku Úradu vlády.
Ďalej sa v ňom uvádza, že "Fico považuje účasť najvyšších predstaviteľov EÚ (aj predsedníčky Európskej komisie) bez akéhokoľvek mandátu na stretnutí v Paríži za udalosť, ktorá nenapomáha dôvere vo vnútri EÚ."
Únia podľa Fica nemá oprávnenie prijímať rozhodnutia o účasti cudzích vojsk na území iného štátu. Zdôrazňuje, že je to možné len na základe rozhodnutia prijatého v OSN alebo bilaterálnych dohôd Ukrajiny s jednotlivými krajinami.
Napriek tomu premiér tvrdí, že "bez akýchkoľvek námietok rešpektuje stretnutie štátov pripravených poslať na Ukrajinu svoje vojská. Ide však o tému, s ktorou nemá EÚ nič spoločné a ani by sa k tejto téme nemala hlásiť."
Fico zároveň zopakoval, že nesúhlasí s členstvom Ukrajiny v NATO a že Slovensko na Ukrajinu vojakov nevyšle.
"Stretnutie v Paríži malo byť utajené. Jeho konanie prezradil na konferencii v Mníchove poľský predstaviteľ. Robert Fico je dlhodobým otvoreným odporcom pokračovania vojny na Ukrajine. Veľmi jasne komunikuje, že stratégia Západu zneužiť vojnu na Ukrajine na oslabenie Ruska zlyhala a že viedla k státisícom obetí na jednej aj druhej strane vojenského konfliktu."
Premiér tiež zopakoval, že Ukrajina podľa neho príde o časť územia, nebude v NATO, jej územie budú kontrolovať cudzie armády a navyše jej ešte budú kladené prekážky pri vstupe do Únie. Tu predseda vlády podotkol, že ho Slovensko bezpodmienečne podporuje.
Schôdzku zvolanú francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa zúčastnia šéfovia vlád Veľkej Británie, Nemecka, Poľska, Talianska, Španielska, Holandska a Dánska. Prítomní budú aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a generálny tajomník NATO Mark Rutte.