Lipavský je v otázke o vyslaní vojakov na Ukrajinu zdržanlivý
Minister zahraničia Ján Lipavský (nestr.) je zdržanlivý v debatách o vysielaní vojakov na Ukrajinu, keď nie je známe potenciálne mierové usporiadanie či garancia jednotlivých aktérov. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní so svojím náprotivkom Jurajom Blanárom v Prahe.
Debaty o vyslaní vojakov ako jednej z foriem bezpečnostných záruk pre Ruskom napadnutú krajinu predchádzali pondelkovému parížskemu summitu niekoľkých európskych lídrov, zhoda medzi krajinami však zatiaľ nepanuje. Slovensko podobný krok odmietlo.
Ministri sa zhodli na potrebe obrany
Práve pondelkové rokovania v Paríži boli tiež jednou z tém dnešného rokovania šéfov diplomacií, rovnako ako bezpečnostná konferencia v Mníchove, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň. Európski lídri sa v pondelok zhodli okrem iného na potrebe zvýšiť výdavky na obranu.
"Naozaj nechcem špekulovať o nejakom vysielaní vojakov alebo jednotiek na Ukrajinu. Vôbec nevieme, aké potenciálne mierové usporiadanie, aké by boli garancie jednotlivých aktérov. Takže som maximálne v tomto zdržanlivý a verejne na túto tému nešpekulujem," povedal dnes Lipavský.
"Náš postoj je úplne jasný. Slovensko nevyšle svoje vojská na územie Ukrajiny," uviedol Blanár. Následné kroky podľa neho budú záležať na vývoji diskusie o mieri ao garancii bezpečnostných záruk Ukrajine a ďalším aktérom, čo by podľa ministra mohlo byť zaistené z úrovne Bezpečnostnej rady OSN.
Sabotáže Ruska
Rusko podľa Lipavského vedie proti Európe rôzne sabotáže a informačnú vojnu, je nutné sa tomu vedieť brániť. Ukrajina zároveň podľa ministra potrebuje mať čo najlepšiu východiskovú pozíciu, aby bola silná, dokázala sa brániť, a preto ju treba podporovať vojensky, politicky aj humanitárne, myslí si.
Blanár poznamenal, že slovenská zahraničná politika je jasná, čitateľná a suverénna. Konflikt na Ukrajine podľa neho nemá vojenské riešenie, mal by sa riešiť diplomaticky. Slovensko podľa ministra podporuje akékoľvek mierové iniciatívy a mohlo by hostiť prípravné rokovania o mieri, podotkol.
Britský premiér Keir Starmer v nedeľu večer uviedol, že je pripravený vyslať vojakov na Ukrajinu, pokiaľ to bude potrebné. Podobne sa vyjadrilo Švédsko, ktoré vyslanie svojich vojakov po nastolení mieru "nevylučuje".
Naopak poľský premiér Donald Tusk zopakoval, že jeho krajina svojich vojakov na Ukrajinu nevyšle. Spojené štáty dali už skôr najavo, že posielať vojakov na Ukrajinu nemieni.
Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza je diskusia v tejto fáze úplne predčasná a nie je na ňu vhodná doba. Podobný postoj podľa agentúr vyjadrili aj španielsky premiér Pedro Sánchez či šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová.