Grenada chce od Európy ospravedlnenie a odškodné za zotročovanie Afričanov
Grenadský premiér Dickon Mitchell na zasadnutí predsedov vlád Karibského spoločenstva (CARICOM) v stredu vyhlásil, že bývalé koloniálne mocnosti sa musia ospravedlniť a zaplatiť odškodné za svoju historickú úlohu, ktorú zohrávali pri zotročovaní Afričanov.
Slová adresoval predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej, píše agentúra Reuters.
Mitchell sa obrátil na von der Leyenovú vo svojom prejave počas 48. zasadnutia CARICOM-u na Barbadose. Predsedníčka EK sa na ňom zúčastnila po prvýkrát.
"Nechcem byť nezdvorilý... ale poviem Vám to: otázka reparácií... je otázka, ktorú s Vami budeme riešiť," vyhlásil premiér Grenady.
"Dlhujeme to sebe a budúcim generáciám ľudstva, aby sme zabezpečili, že (otroctvo) bude uznané ako zločin proti ľudskosti, že dostaneme primerané ospravedlnenie a odškodné a že medzinárodné spoločenstvo uzná, že by sa to už nikdy nemalo opakovať," dodal Mitchell.
Von der Leyenová na jeho slová reagovala bez toho, aby sa zmienila o akomkoľvek odškodnení. "Otroctvo je zločin proti ľudskosti... a dôstojnosť a univerzálne práva každej ľudskej bytosti sú nedotknuteľné a musia sa brániť všetkými prostriedkami," priznala predsedníčka EK.
CARICOM spolu s Africkou úniou (AÚ) dlhodobo volajú po odškodnení za činy európskych mocností súvisiace s kolonializmom. Podľa Reuters má CARICOM aj konkrétny plán odškodnenia, ktorý zahŕňa prenos technológií a investície na riešenie zdravotnej krízy a negramotnosti v Karibiku.
EÚ a Spoločenstvo štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) sa v roku 2023 na samite v Bruseli dohodli, že do jeho záverečného vyhlásenia zahrnú odsek, v ktorom uznajú "nevýslovné utrpenie" spôsobené otroctvom.
Reuters pripomína, že od 15. do 19. storočia Európania uniesli najmenej 12,5 milióna Afričanov, ktorých násilne prepravovali a predávali do otroctva.