Čerpaniu eurofondov na Slovensku by pomohlo väčšie zapojenie regiónov. Poľsko je dobrý príklad, tvrdí KDH
Slovensko má dlhodobo problémy s čerpaním eurofondov. Jedným z dôvodov je slabé zapojenie regiónov do tohto procesu, za čo môžu všetky doterajšie vlády od vstupu do Európskej únie, myslí si opozičné KDH. Kresťanskí demokrati chcú preto do budúcnosti tlačiť na decentralizáciu eurofondov.
"Na Slovensku sme sa uberali už takmer 21 rokov úplne iným smerom. Finančné prostriedky sa prideľovali tak, že o nich rozhodovala Bratislava alebo ministerstvá a regiónom sa ušla iba malá čiastka. Výsledok je ten, že z aktuálneho obdobia 2021 - 2027 sme vyčerpali zatiaľ iba tri percentá," upozornil v piatok na tlačovej konferencii predseda KDH Milan Majerský.
Vhodným príkladom pre Slovensko môže byť podľa neho Poľsko, ktoré riadenie 44 percent eurofondov a približne 80 percent plánu obnovy presunulo na vojvodstvá. Podobne by to mohlo fungovať aj Slovensku. "Ľudia v regiónoch totiž najlepšie vedia, čo potrebujú," zhodnotil Majerský.
Takýto krok smerom k posilneniu regiónov by mal podľa neho pozitívny vplyv aj na konsolidáciu verejných financií. "Nemuseli by ľudia takým výrazným spôsobom trpieť v rámci konsolidačných opatrení, ak by sme urobili dobru a kvalitnú decentralizáciu," doplnil predseda KDH.