Generačná chudoba vedie k sociálnemu vylúčeniu detí, upozorňuje komisár Mikloško
Generačná chudoba vedie k pretrvávajúcemu sociálnemu vylúčeniu a obmedzeným príležitostiam pre deti. Dlhodobý vplyv chudoby teda spôsobuje aj horšie vzdelávacie výsledky, riziko sociálnej izolácie a negatívny dosah na zdravotný stav detí. Pre Poukázal na to komisár pre deti Jozef Mikloško.
Ako priblížil, rodiny zasiahnuté generačnou chudobou často čelia dlhodobej nezamestnanosti, nízkym príjmom a obmedzenému prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Výrazný vplyv generačnej chudoby sa preukázal napríklad v rámci monitoringu dodržiavania práv detí, ktorý Úrad komisára pre deti vykonal koncom minulého roka v desiatich obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami na východnom Slovensku.
Najčastejšími príčinami detskej chudoby sú podľa Mikloška dlhodobá nezamestnanosť rodičov, nízke vzdelanie a nedostatok pracovných príležitostí či neúplné rodiny a osamelí rodičia s nízkym príjmom. Rovnako medzi ne patria aj mnohopočetné rodiny s nízkou ekonomickou stabilitou, alebo zdravotné problémy rodičov alebo detí, ktoré zvyšujú náklady na život. Upozornil však, že detskú chudobu musíme vnímať ako vážny problém nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.
"Podľa údajov Štatistického úradu z roku 2023 bolo chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených 17,6 percenta obyvateľov, čo predstavuje takmer 943-tisíc ľudí. Tento podiel sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 1,1 percentuálneho bodu. Najviac postihnuté sú deti v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, ako sú Prešovský a Košický kraj. Podľa prieskumu z roku 2021 žije v chudobe 19,7 percenta detí na Slovensku," zhrnul Mikloško a doplnil, že problém detskej chudoby treba riešiť nadrezortnou a dlhodobou spoluprácou.