Trumpova administratíva schválila predaj zbraní Izraelu za tri miliardy dolárov
Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v piatok schválila predaj veľkého balíka zbraní za takmer tri miliardy dolárov (2.88 miliardy eur) Izraelu, píše agentúra AP.
Trumpova administratíva vo februári po druhýkrát využila núdzové právomoci a obišla štandardný postup schvaľovania Kongresom, aby urýchlila predaj zbraní do Izraela.
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio podpísal predaj bômb a hlavíc v hodnote 2,04 miliardy dolárov (1,96 miliardy eur), iných bômb a navádzacích súprav v hodnote 675,7 milióna dolárov (649 miliónov eur) a buldozérov s vybavením v hodnote 295 miliónov dolárov (283,4 milióna eur), uviedla americká Agentúra pre obranno-bezpečnostnú spoluprácu.
Rubio oznámil, že "existuje núdzová situácia, ktorá si vyžaduje okamžitý predaj vyššie uvedených obranných predmetov a služieb vláde Izraela v záujme národnej bezpečnosti Spojených štátov, čím sa upúšťa od požiadaviek Kongresu na preskúmanie".
Dodávky majú začať budúci rok, uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí USA.