Šéf automobilového zväzu pre HN: Trumpove clá? Vypočítali čo chceli, u nás to voláme bulharská konštanta
Od tohto a ďalšieho roka ste u nás odhadovali ročnú produkciu na úrovni 1,15 milióna vozidiel. Prízvukovali ste však, že tento výsledok môžeme očakávať len vtedy, ak neprídu clá na európske automobily. Mysleli ste si v tom čase, že Donald Trump skutočne pristúpi k ich zavedeniu?
Očakávali sme, že sa situácia vyvinie rovnako ako v roku 2017 počas predchádzajúceho volebného obdobia prezidenta Trumpa. V tom čase sa tiež vyhrážal clami, no nakoniec neboli zavedené. Aj v tomto prípade tu bola možnosť, že sa clá na európske automobily odložia podobne ako tarify na Mexiko a Kanadu.
Nové riziká ohľadne boli začiatkom tohto roka opäť aktuálne a našou povinnosťou bolo o všetkých rizikách informovať. Bohužiaľ sa ukázalo, že tentoraz boli obavy opodstatnené. Boli zavedené tak, ako americký prezident vopred avizoval.
Podľa mojich informácií snahy o rokovanie medzi USA a Úniou stále prebiehajú a cieľom je ich úplne zrušiť.
Je to ten najlepší scenár?
Nepomáhajú nikomu a zvlášť nie globálne pôsobiacemu automobilovému priemyslu. Toto zdanenie v USA zasiahne v prvom rade amerických zákazníkov a v druhom rade aj tých na celom svete vrátane Európy. Jediný, kto v konečnom dôsledku všetky tieto náklady zaplatí, je zákazník. To je z môjho pohľadu najväčší problém.
Budú pre clá vidieť vyššie ceny automobilov aj ľudia v Európe?
Americké automobilky majú svoje závody v Mexiku, Kanade a ďalších regiónoch sveta, z ktorých dovážajú vyrobené vozidlá aj diely na domáci trh. Clá tak postihnú vo významnej miere aj ich. Už o pár dní totiž majú vstúpiť do hry aj poplatky na komponenty. To predraží produkciu úplne každému na tamojšom trhu.Ide o kombináciu faktorov, ktoré katastrofálnym spôsobom predražia výrobu v USA. Toto akosi Američania dosiaľ nechápali a mám pocit, že to nechápal ani sám prezident Trump. Všetci totiž vychádzali z toho, že clá zaplatia buď výrobcovia, alebo krajiny, ktoré na ich trh svoje produkty dovážajú. Fakt je však ten, že si Američania pomaly začínajú uvedomovať, že to všetko zaplatia oni.
Vidíme reakcie búrz, ktoré zažívajú najhoršie pády od začiatku pandémie. V USA však majú závody tiež európski výrobcovia, ktorí smerujú až 50 či 60 percent produkcie na iné trhy vrátane Európy. Rast výrobných nákladov tak pocíti na cene vozidla zrejme aj tunajší zákazník.
Cieľom Trumpa je pritiahnuť čo najviac výrobcov vyrábať späť do Spojených štátov. Môže sa mu to týmto spôsobom podariť?
Zostáva vám 74% na dočítanie.