Dve miliardy dolárov pre Kyjev. Šesť krajín NATO zaplatilo za americké vojenské vybavenie pre Ukrajinu
Šesť krajín Severoatlantickej aliancie už zaplatilo štyri balíky s americkým vojenským vybavením pre Kyjev v celkovej výške viac ako dve miliardy dolárov. Uviedla to dnes kancelária ukrajinského prezidenta. Zapojilo sa podľa nej Holandsko, Dánsko, Nórsko, Švédsko, Nemecko, Kanada a ďalších šesť štátov ohlásilo, že tak urobí v budúcnosti.
Nová iniciatíva nazvaná Zoznam prioritných požiadaviek Ukrajiny spočíva v tom, že spojenecké krajiny NATO platia za americké vojenské vybavenie pre Ukrajinu brániacu sa ruskej vojenskej agresii.
Dve miliardy
Táto iniciatíva začala fungovať v auguste, uviedla kancelária prezidenta Volodymyra Zelenského na svojom webe. Prvý balík v hodnote 578 miliónov dolárov podľa nej financovalo Holandsko, druhý vo výške 495 miliónov dolárov Dánsko, Nórsko a Švédsko, tretí vo výške 500 miliónov dolárov Nemecko a rovnakú sumu vyčlenila pre túto pomoc Ukrajine vo štvrtom balíku Kanada. Dodávka prvých dvoch balíčkov sa začala v polovici septembra, dodala prezidentská kancelária.
"Program funguje, veľmi aktívne pomáha, umožňuje nám nakupovať americké zbrane za finančné prostriedky našich partnerov v (Severoatlantickej) aliancii. Sú to napríklad strely pre patriot alebo HIMARS," poznamenal Zelenskyj. Ukrajina podľa jeho kancelárie v súčasnosti s Američanmi pracuje na piatom a šiestom balíku.
Na financovaní piateho obranného balíka sú podľa Kyjeva pripravené sa podieľať Litva, Lotyšsko, Estónsko, Luxembursko, Belgicko a Island.
Pomoc zo Západu
Ukrajina sa už štvrtým rokom bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii, robí tak aj s podporou svojich západných partnerov, ktorí jej poskytujú okrem iného vojenské vybavenie. Súčasný americký prezident Donald Trump, ktorý sa do úradu vrátil tento rok v januári a pokúša sa vyjednať ukončenie bojov medzi Ruskom a Ukrajinou, v minulosti kritizoval americké výdavky na pomoc Ukrajine.
Iniciatívu navrhol v lete po tom, ako sa znovu sťažoval, že USA už minuli príliš peňazí za podporu Ukrajiny, napísal pred časom portál Euractiv. Kyjev v rámci programu podľa neho informuje predstaviteľov NATO o svojich najväčších potrebách ohľadom zbraní, Washington následne preveruje, čo má k dispozícii, a nákup platia európske krajiny a Kanada.
Zapadá to do vízie Trumpa, ktorý chce Európu prinútiť platiť za americkú pomoc Kyjevu, napísal web. Ten tiež upozornil, že európsky arzenál bol do určitej miery vyčerpaný predchádzajúcimi dodávkami zbraní na Ukrajinu.