Добавить новость
ru24.net
World News in Slovak
Январь
2026
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
28
29
30
31

Európska komisia schválila financovanie v rámci projektu SAFE pre osem krajín vrátane Slovenska

0

Európska komisia (EK) v pondelok schválila druhú vlnu národných obranných projektov v rámci iniciatívy EÚ SAFE (Security Action for Europe) pre osem členských štátov vrátane SR.

Po schválení a podpísaní úverových zmlúv bude mať týchto osem štátov nárok na pôžičky v hodnote približne 74 miliárd eur. Eurokomisia návrh predložila na schválenie členským štátom a okrem SR sa týka aj Estónska, Grécka, Talianska, Lotyšska, Litvy, Poľska a Fínska.

V rámci prvej vlny EK 15. januára schválila pôžičky v hodnote okolo 38 miliárd eur pre prvých osem členských štátov - Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Španielsko, Chorvátsko, Cyprus, Portugalsko a Rumunsko. Členské štáty majú na schválenie návrhu Komisie nanajvýš štyri týždne.

Po jeho schválení EK sfinalizuje úverové zmluvy s členskými štátmi. Prvé platby z programu SAFE sa očakávajú v marci 2026. Špecializovaný nástroj SAFE v hodnote až 150 miliárd eur predstavila Európska komisia v marci minulého roka v rámci bielej knihy o európskej obrane s názvom Pripravenosť 2030.

Krajinám umožní spoločne nakupovať rakety, delostrelectvo, bezpilotné lietadlá, muníciu a ďalšie vojenské vybavenie. Členské štáty návrh schválili v máji.

Pôžičky na projekty, ktoré podporujú obranu a európsky zbrojársky priemysel, budú môcť získavať aj iné krajiny, napríklad Ukrajina, a vážny záujem prejavila aj Británia. Financie budú vyplatené zainteresovaným štátom na základe žiadosti a národných plánov. Pôjde o dlhodobé pôžičky za konkurencieschopnú cenu, ktoré budú splácať čerpajúce členské štáty.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus
















Музыкальные новости




























Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса