Irán bude považovať útok USA vrátane obmedzených útokov za akt agresie
Irán tvrdí, že útok Spojených štátov vrátane obmedzených útokov na islamskú republiku bude považovaný za „akt agresie,“ ktorý by vyvolal odvetnú reakciu.
V tomto duchu sa vyjadril v pondelok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí po tom, čo americký prezident Donald Trump pripustil, že zvažuje obmedzený útok na Irán, informuje AFP.
„Myslím si, že neexistuje žiadny obmedzený útok,“ povedal Bakájí na brífingu v Teheráne. „Akt agresie by sa považoval za akt agresie. Bodka. Každý štát by reagoval na akt agresie ako súčasť svojho neodmysliteľného práva na sebaobranu, a to zúrivo. Takže, to isté by sme urobili aj my,“ zdôraznil hovorca rezortu diplomacie.
Šéf Bieleho domu v piatok vyhlásil, že zvažuje obmedzený útok na Irán s cieľom vyvinúť naň tlak, aby uzavrel dohodu o svojom jadrovom programe.
Trump sa tak vyjadril v čase, keď USA výrazne posilňujú svoju vojenskú prítomnosť na Blízkom východe a zároveň v čase, keď sa obnovili americko-iránske rokovania.
Ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Búsajdí v nedeľu potvrdil, že ďalšie kolo rozhovorov Spojených štátov a Iránu sa uskutoční vo štvrtok v Ženeve. AFP konštatuje, že tieto rokovania potvrdil Omán aj Irán, nie však Spojené štáty. Irán aj USA signalizujú, že sú v prípade neúspechu rozhovorov o jadrovom programe pripravení na vojnu.
Washington zdôrazňuje, že Teherán nemôže mať jadrové zbrane ani potenciál vyrobiť ich a že nemôže obohacovať urán. Irán trvá na tom, že jeho nukleárny program je výlučne mierový, no západné krajiny islamskú republiku podozrievajú, že jej zámerom je v konečnom dôsledku vývoj jadrových zbraní.
Americký osobitný vyslanec Steve Witkoff v sobotu povedal, že prezident USA Donald Trump si kladie otázku, prečo Irán „nekapituloval“ tvárou v tvár vojenskému posilňovaniu zo strany Spojených štátov. Bakájí v pondelok v reakcii na Witkoffa uviedol, že Iránci vo svojej histórii nikdy nekapitulovali.
Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová vyzvala v pondelok na diplomatické riešenie situácie okolo Iránu. „Nepotrebujeme ďalšiu vojnu v tomto regióne. Už ich máme dosť,“ podčiarkla. Irán je podľa nej v najslabšej pozícii, v akej kedy bol a tento čas je potrebné využiť na hľadanie diplomatického riešenia.
