Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Slovenian
Ноябрь
2016

Kako je hrvaški premier dodobra razjezil Rusijo

Med obiskom Kijeva 21. novembra je imel hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković predavanje na ukrajinski univerzi na temo »Evropska in evroatlantska izkušnja Hrvaške – primer za Ukrajino?«. Plenković je na predavanju izjavil, da je Hrvaška pripravljena pomagati Ukrajini pri »mirni integraciji njenih okupiranih ozemelj«, tj. Donbasa in Krima: »Mirna reintegracija hrvaškega Podonavja je dolgoročno najboljši model za vračanje Donecka in Luganska, enkrat pa tudi Krima, v sestavo Ukrajine.«

Hrvaška bo Ukrajini pomagala z izkušnjami iz državljanske vojne

Izjave hrvaškega premierja so izzvale precej ostro reakcijo ruskega Ministrstva za zunanje zadeve, ki je 22. novembra na svoji spletni strani objavilo sporočilo. V njem hrvaškega premierja pozivajo, naj pusti Kijev, da »opravlja delo tako kot bi ga moral«, tj. naj izpolnjuje »sporazum iz Minska«, ki nima alternative, kar se tiče reševanja krize.  »Mirovne« pobude za reševanje konflikta po hrvaškem scenariju in »absurdne« zahteve po ruskem Krimu naj obdrži zase in naj raje usmeri svojo aktivnost na reševanje »kroničnih notranjih problemov v zvezi s pravicami Srbov in drugih nacionalnih manjšin na Hrvaškem«.

V sredo, 23. novembra, je Plenković izrazil začudenje nad sporočilom ruskega zunanjega ministrstva in »prilil še več olja na ogenj« z izjavo, da je to »nizkoten nivo, saj se jaz ukvarjam z resno in odgovorno zunanjo politiko. Imam načelna stališča, za katerimi trdno stoji vlada«. Ob tem je poudaril, da je v Kijevu pošiljal »sporočilo miru«.

RBTH se je z ruskimi strokovnjaki pogovarjal, kako na zadevo gledajo v Rusiji, zakaj se je Ministrstvo za zunanje zadeve Ruske federacije tako odzvalo na Plenkovićeve izjave in zakaj je prišlo do tako nepričakovane zaostritve rusko-hrvaških odnosov.

»Plenković ni imel pregleda nad celotno situacijo«

Eden od glavnih strokovnjakov za Balkan, dr. Nikita Bondarev iz Ruskega inštituta za strateške raziskave (RISI), je prepričan, da Plenković preprosto ni do konca preučil celotne situacije, ker njegova izjava vsebuje protislovja:

»ZDA so dale posnetek Hrvatom, da bi disciplinirale Slovenijo zaradi Rusije«

»Po eni strani govori, kako so nekakšni sporazumi edina pot iz krizne situacije v Ukrajini, po drugi pa, kako je Hrvaška pripravljena z Ukrajino deliti svoj način reševanja podobnih situacij, kar vključuje tudi nasilno odvzeta ozemlja. Po mojem videnju človek preprosto ne razume, kaj je sporazum iz Minska (v bistvu predvideva preureditev ukrajinske države po federativnih ali konfederativnih principih, ki bi dal široko avtonomijo republikama v Donbasu). Hrvaške izkušnje v Slavoniji so absolutno nasprotne duhu in slogu tistega, kar skušajo voditelji Rusije in Ukrajine ter drugih držav doseči na pogovorih v Minsku in Normandiji, saj gre za odgovor na nasilje s še večjim nasiljem. Če lahko Plenković, četudi na ravni svojih lastnih razmišljanj, poveže način, kako je bilo rešeno vprašanje Srbov v Slavoniji, s sporazumom iz Minska, potem to pomeni, da hrvaški premier preprosto nečesa ne razume. Morda ni na tekočem in ne ve, kaj so se v Minsku dogovorili voditelji »normandijske četverice«? V vsakem primeru hrvaške izkušnje pri reševanju nacionalnega vprašanja niso nekaj, kar bi lahko delili z drugimi. Bog ne daj, da bi kdo v Ukrajini poskusil ponoviti hrvaško izkušnjo.«

Po »hrvaškem scenariju« bi bila ukrajinska vojska »v krvi do kolen«

S Bondarevim se strinja tudi Denis Denisov, znani strokovnjak iz Donecka, ki vodi ukrajinsko podružnico Inštituta za raziskovanje držav Skupnosti neodvisnih držav. Denisov je poudaril, da izjave hrvaškega predsednika vlade »vzbujajo skrb«, ker spodbujajo neodgovorne ukrajinske politike k uporabi sile, kar bi lahko prevzela Ukrajina v celoti: »V tem trenutku lahko trdimo, da v kolikor bi ukrajinska stran poskušala izvesti podoben scenarij v Donbasu, bi morala počakati, da pridejo tanki DNR in LNR nekam v bližino Kijeva (primerjava temelji na prodoru JLA proti Zagrebu, op. prev.).«

Arlović: Nikoli nisem rekel Deisingerju, da so posnetek dali Američani zaradi RF

Težko je reči, v kolikšni meri je to zares izvedljivo, a je povsem nepričakovano nekaj podobnega nedavno izjavil tudi voditelj ukrajinskega skrajno desničarskega bataljona Azov Andrej Biljecki, ki se od leta 2014 srdito bori proti »ruski agresiji« v Ukrajini: »Nima smisla govoriti, ali lahko preide v aktivno fazo ali ne, ker ukrajinska stran v teh razmerah igra vlogo pasivnega objekta, Rusija pa je aktiven subjekt. Če bi Rusija to želela, bi lahko vse spremenila v eni sekundi, če tega ne želi, pa ne bo spreminjala situacije. Zares je mogoče govoriti le o tem, da trenutne razmere močno demoralizirajo vojsko. Morala je na nizkem nivoju. Zgodbe, da bodo vojaki po pogodbi dopolnili sestave ukrajinske vojske, se lahko pusti samo za parade. Na fronti obstaja norma. Ve se, kdo nadzira bataljon, kdo nadzira četo in tako dalje. Po vseh ukrajinskih normah ima ukrajinska vojska sedaj toliko ljudi, da pokriva okoli 40-60% frontne linije. Obstajajo ogromne 'luknje', nimamo ljudi, tisti, ki jih imamo, pa niso motivirani. Če se Rusija - Bog ne daj - odloči, da spet preide v vročo fazo kot leta 2014 v Debaljcevu, bomo spet v krvi do kolen. Tako kot pozimi leta 2014, ko so nam pripovedovali zgodbe o spremembah o vojski, o tem, kako smo se okrepili, nato pa se je zgodilo Debaljcevo in spet smo se začeli zavedati, da nismo vredni nič.«

»Pričakujemo, da bo Hrvaška podpirala sporazuma iz Minska, ki imata podporo OZN«

Nikita Bondarev je za RBTH tudi svetoval, naj bomo pozorni na obnašanje Rusije na zahodnem Balkanu. »Četudi je Srbija očitno blizu Srbiji in Republiki Srpski na različnih nivojih, Rusija pri vseh ozemeljskih vprašanjih spoštuje obstoječe mednarodne sporazume. Če govorimo o Bosni, vztrajamo pri spoštovanju Daytonskega sporazuma, glede Kosova pozivamo k spoštovanju resolucije 1244. Z drugimi besedami, lahko bi pričakovali, da je zaradi bližine do Srbov kdo v vodstvu Rusije motiviran, da bi pod vprašaj postavil primernost obstoja Daytonske Bosne (Daytonski sporazum pa je sedaj očitno v veliki meri že zastarel), vendar Rusija vseeno vztraja pri obstoječih mednarodnih sporazumih. Enako pričakuje tudi od vseh svojih partnerjev. Zato mi od Hrvaške ne pričakujemo, da bi ta predlagala svoje izkušnje za reševanje nacionalnega vprašanja v Ukrajini, temveč da spoštuje sporazuma iz Minska, ki so ju podprli Združeni narodi.«

Puč ruskih nacionalistov ali Natovska »finta« Đukanovića?

Agresivna linija proti Rusiji se ne sklada s politiko hrvaških sosed v EU in NATO

Nikita Bondarev je še opozoril, da je obnašanje hrvaškega premierja čudno še iz enega razloga. V regiji namreč obstajajo povsem drugačne tendence: »Novoizvoljeni bolgarski predsednik Radev je v predvolilni kampanji izjavil, da vprašanje statusa Krima ne smeta reševati niti Moskva niti Kijev, temveč zgolj ljudstvo Krima na referendumu in nikakor drugače. To je normalno in zdravo stališče. Hrvaškemu vodstvu lahko samo zaželimo, naj na svet preneha gledati zgolj skozi prizmo svojih lastnih problemov s Srbi in hrvaško-srbskimi odnosi izpred 20 let.«

Povedano bolj preprosto, ruski strokovnjak meni, da bi se lahko Hrvaška znašla v izolaciji med svojimi sosedi, če bi nadaljevala z nemotivirano agresivno politiko proti Rusiji, saj vse sosede v regiji ter partnerji v Evropski uniji v zvezi NATO – Slovenija, Italija, Madžarska, Avstrija, Bolgarija, Grčija, da ne govorimo o Turčiji – težijo k normalnemu dialogu z Rusijo. Prihajajoče volitve bi verjetno lahko tudi v Nemčiji in Franciji na oblast pripeljale bolj pragmatične in prikladne voditelje. Potrebno je sprejeti dejstvo, da se Hrvaška pač ne bo pomaknila na zemljevidu in se približala zahodni Ukrajini, Poljski in baltskim državam, kjer celo Latvija in Estonija v zadnjem mesecu poskušata zmanjšati napetosti z Moskvo, je poudaril politolog.

Na koncu svojega komentarja je Bondarev izrazil mnenje, da Plenković očitno ne razume niti tega, da je v bistvu pozival h kršenju ozemeljske celovitosti Ruske federacije in odcepitvi Republike Krim, ki jo Moskva smatra za svojo: »Še vedno se ne zaveda povsem, da so Doneck in Lugansk ena stvar, Krim pa nekaj povsem drugega.«

»Sporočilo miru« ima dva ostra robova

Dr. Georgij Engeljgart z Inštituta za slavistiko Ruske akademije znanosti je svoj komentar začel z besedami, da Hrvaška dela napako, ko se vmešava v problem, na katerega je Rusija zelo občutljiva:

»Predloge, ki jih vsebujejo hrvaški nasveti za reintegracijo uporniškega Donbasa in njegovo vračanje pod okrilje Kijeva in 'hrvaško verzijo', o kateri aktivno razmišljajo politiki v Kijevu, Moskva razume kot načrte za izbruh vojne v tej regiji ter sabotažo mirovnega procesa v Minsku, ki je za Rusijo velikega pomena. Uradna Moskva to razume tudi kot organizacijo velike humanitarne katastrofe, ki bi privedla do sto tisoče beguncev v Rusiji, kjer že sedaj živi več kot milijon izseljencev iz Ukrajine. Jasno je, da aktivno sodelovanje Hrvaške v politiki, ki je tako sovražno nastrojena do Moskve, ne bo pripomoglo k razcvetu dvostranskih odnosov.«

Strokovnjak se je vprašal, kako bi reagirala Hrvaška, če bi Rusija krajiškim Srbom in srbskim politikom v Beogradu predlagala, da se zberejo na Beograjski univerzi in poslušajo predavanje Dmitrija Medvedjeva o pravilni državnosti srbskih entitet na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini ali o njihovi bodoči reintegraciji v enotno srbsko državo. Hrvaške oblasti bi težko razumele takšno rusko gesto kot sporočilo miru, meni politolog. Poleg tega Rusija že ima izkušnje z mirno reintegracijo delov nekdanjih sovjetskih republik v Rusko federacijo, na primer s Krimom, ki ga je Rusija reintegrirala veliko bolj mirno kot je Hrvaška integrirala regije, ki so se želele svoj čas od nje odcepiti.

Engeljgart meni, da se hrvaški premier ne bi smel čuditi ruski oceni »izkušnje mirne reintegracije« tudi zaradi tega, ker se mnogi ne strinjajo, da bi bila ta uspešna, tudi če pogledamo na razmere po uporabi sile: »Nedavno so izbruhnili neredi zaradi cirilice, kar je pokazatelj, da obstajajo resni problemi s koeksistenco Srbov in Hrvatov, in to v vzhodni Slavoniji, ki jo je navedel kot primer,« izpostavlja strokovnjak.

Kaj nam sporoča Oliver Stone v filmu Ukrajina v ognju

Zakaj je bilo Plenkoviću tega treba?

Poleg razlage Nikite Bondareva, da hrvaški premier preprosto ni imel dobrega pregleda nad situacijo, je RBTH zbral še nekaj drugih mnenj.

Vodja ruske Agencije za strateške komunikacije Oleg Bondarenko, ki je eden od vodilnih ruskih strokovnjakov za Ukrajino, tukaj opaža tudi čustveno komponento: pripravljenost, da se zaradi »izgubljene glave« in »notranje evroatlantske solidarnosti« podpre uradni Kijev, ki je s svoje strani komaj čakal, da izkoristi Plenkovića za notranjepolitično propagando in prepričevanje svojih državljanov, da je »z nami ves svet«, kar Kijev vsak dan težje dokazuje svojemu prebivalstvu.

Ukrajinski državljani, celo tisti, ki so svoj čas podpirali Majdan, so sedaj v depresiji zaradi osiromašenja in neskončne »protiteroristične operacije« v Donbasu, zaradi korupcije, ki je po pobegu Janukoviča postala še veliko večja, zaradi pridružitvenega sporazuma z Evropsko unijo, ki je pod vprašajem po referendumu na Nizozemskem, pa tudi zaradi blokade nesrečnega »brezviznega režima« za Evropsko unijo, četudi je za ogromno večino ukrajinskih državljanov možnost potovanja v Evropo brez vize že izgubila vsakršen smisel. Prazne Plenkovićeve obljube o reintegraciji Donbasa in Krima, skorajšnjem ekonomskem razcvetu in drugih »evroatlantskih poslasticah« tako ukrajinskim prebivalcem zvenijo precej cinično, poudarja sogovornik.

Georgij Engeljgart po drugi strani verjame, da se je Plenković moral odločiti za tako nenadno zaostrovanje odnosov z Rusijo tudi zaradi nekih svojih dogovorov z Brusljem. Hrvat v odnosu do Ukrajine igra vlogo nekakšnega »dobrega policaja« v kontekstu vse večjega odpora proti Ukrajini, ki ga je pri evropskih partnerjih izzvala pasivnost Kijeva pri izpolnjevanju sporazuma iz Minska, odsotnost bistvenega napredka v izvajanju reform in korupcijska paraliza, ki je zajela celoten vladajoči sistem v tej državi. Ob tem je strokovnjak pozitivno ocenil zadržano retoriko predsednice Hrvaške Kolinde Grabar Kitarović glede Rusije. V Rusiji so si jo mnogi zapomnili po tem, da je med prvimi v krogu vodilnih evropskih politikov podprla operacijo ruskih zračno-vesoljskih sil proti Islamski državi v Siriji.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!


Массовыми патриотическими акциями отметили День России на заводах АО "Желдорреммаш"

Более 340 тыс. кв м асфальта отремонтировали во дворах Подмосковья

Назван российский город, откуда в Турцию срочно увеличивают число рейсов, впервые поставив широкофюзеляжный самолет Airbus 330

В Москве пройдет выставка Евгении Васильевой «Между пороком и добродетелью»


America’s Space Infrastructure: So Vulnerable It Destabilizes Geopolitics

Kai Havertz’s fiancee Sophia stuns in see-through outfit on hen weekend as fans say Arsenal star is ‘so lucky’

Creepy King Charles Painting Is Vandalized by Radical Animal Rights Activists, Gets a Cartoon Face and Speech Balloon!

Max free trial returns just in time for House of the Dragon season 2 this week


Этот российский регион снова стал лидером по количеству случаев по ОСАГО

Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду

Большая часть российских автомобилистов готова перейти на б/у запчасти

Завершается устройство земляного полотна на дороге с мостом через Обь в районе Сургута


Состоялся релиз The Case of the Golden Idol на iOS и Android

Real Commando Shooting 3D 6.0

Моя Говорящая Кошка 3.2

MMORPG Tarisland выпустили в Китае раньше времени



Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу




Простая ссора: в Новой Москве женщина убила ножом своего сожителя

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

ZDF: между Шольцем и Бербок возникли разногласия по поводу санкций против России


В Подмосковье в субботу ожидаются кратковременный дождь и температура воздуха до +27ºC

Москва салютовала победам Ивана Черняховского более тридцати раз

Глава района Забайкалья показал, как будут выглядеть новые школы

Андрей Воробьев анонсировал выход 40 новых автобусов на подмосковные маршруты


Самсонова вышла в четвертьфинал турнира WTA в Хертогенбосе

«Наконец-то всё началось». Борис Беккер побывал на матче открытия Евро-2024

Карен Хачанов проиграл Вукичу во втором круге турнира ATP-250 в Хертогенбосхе

Самсонова вышла во второй круг турнира в Хертогенбосе


Глава района Забайкалья показал, как будут выглядеть новые школы

Москва салютовала победам Ивана Черняховского более тридцати раз

В Подмосковье в субботу ожидаются кратковременный дождь и температура воздуха до +27ºC

Стратегию о войне НАТО и России "Передний край" заполонили читеры — разработчики начали свою борьбу


Музыкальные новости

Группа Metallica даст виртуальный концерт в Fortnite 22 июня

Певицу Анну Седокову экстренно прооперировали в Москве

В Москве при участии Бутмана открылся джазовый фестиваль

«Всю жизнь я зарабатывал пением и… легким аферизмом». Прохор Шаляпин раскрыл источники дохода в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3    



«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу


«Газпром-Медиа Холдинг» при поддержке ПАО «Газпром» организует мультиформатный фестиваль в честь Дня России

Сергей Собянин. Неделя мэра

В ЦДКЖ 18 августа ждут любителей группы «Рекорд Оркестр» на Квартирнике Евгения Маргулиса

В Москве тушат пожар в здании у метро «Динамо»


Рафик Загрутдинов: Жилой комплекс с подземной автостоянкой на улице Бутлерова построят в следующем году

Прокуратура: таксист сбил 4-летнего ребенка на велосипеде на юго-востоке Москвы

Шикарный лимузин, красная дорожка и элегантный black tie: слушатели «Авторадио» поехали на премию МУЗ-ТВ

Загрутдинов: ЖК с подземной автостоянкой построят в следующем году в Конькове


Путин отметил успешное развитие проекта коллайдера NICA

Путин: если Киев откажется от переговоров, новые условия России будут другими

Путин по телефону обсудил с президентом Киргизии взаимодействие в рамках ЕАЭС

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: признание Нато надо применить!





AHS: повышение температуры воздуха может спровоцировать приступ мигрени

Депздрав: Четверо москвичей попали в больницу с подозрением на ботулизм

«Солисты Москвы» выступили в московской больнице в преддверии Дня медицинского работника

В Москве произошло массовое отравление, 10 человек в больницах с серьёзным диагнозом


США обязаны передать Киеву "эскадрильи истребителей", заявил Зеленский


Баскетболисты пойдут кругами // Единая лига ВТБ пересмотрела формат проведения чемпионата

В Москве вручили премию МУЗ-ТВ — 2024

«Этот спорт воспитывает силу и упорство»: Вице-спикер Народного Хурала Бурятии приняла участие в открытии чемпионата России по гиревому спорту

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов 12 июня установил мировой рекорд по чеканке мяча в «Лахта Центре»


За что Лукашенко должен извиняться перед Арменией?

Армения выразила протест Минску из-за заявлений МИД Белоруссии



Собянин рассказал, как электробусы помогают улучшать экологическую ситуацию

Собянин: Объем закупок у малого бизнеса с 2024 года составил почти 227 миллиардов

Собянин утвердил проект строительства общественно-делового центра в ЗАО

Собянин сообщил об открытии «Домиков добра» для сбора гуманитарной помощи


Овчинский: ОЭЗ «Технополис Москва» увеличит выпуск электрогрузовиков

Призыв лидера движения «Всеармянский фронт» оказать помощь пострадавшим после наводнения

Перечислены виды транспорта, которые выпускаются в «Технополисе Москва»

Собянин рассказал, как электробусы помогают улучшать экологическую ситуацию


Какие виды транспорта выпускают компании ОЭЗ «Технополис Москва»

Семейный психолог Екатерина Кульбаченко: как наладить быт и не развестись

Глава района Забайкалья показал, как будут выглядеть новые школы

Подросток скончался от удара током около станции «Кубинка-1»


30 лет назад в Архангельске открылась первая на Северо-Западе школа «Диабет»

Стало известны победили в шоу "Сокровища императора"

Больше 90 тысяч жителей Архангельской области являются донорами

Более 39 млн рублей направлено на летний отдых и оздоровление детей-сирот в Архангельской области


Севастополь появился на вышитой карте Крыма

Музыкально-поэтический вечер «Жизнь не кончена, песня не спета»

В Крыму хотят создать профессиональную хоккейную команду

В Нижнегорском районе Крыма проведен рейд по бывшим мигрантам


Какие виды транспорта выпускают компании ОЭЗ «Технополис Москва»

Семейный психолог Екатерина Кульбаченко: как наладить быт и не развестись

Андрей Воробьев анонсировал выход 40 новых автобусов на подмосковные маршруты

Глава района Забайкалья показал, как будут выглядеть новые школы












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Рафаэль Надаль

Дядя Надаля назвал причину поражения Зверева в финале «Ролан Гаррос»






Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

Министр здравоохранения Омской области покидает пост

Подберезовики, местами — лисички. Какие грибы собирать в Подмосковье в июне

Семейный психолог Екатерина Кульбаченко: как наладить быт и не развестись