Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Slovenian
Декабрь
2016

“Gagarinove osebnosti nisem hotel izkoristiti za svoj zaslužek”

“Ena od osnovnih nalog podjetja je razvoj učinkovitih mehanizmov za sodelovanje med filmskimi ustvarjalci, ob upoštevanju posebnosti razvoja filmske industrije v določeni državi,“ je zapisano v predstavilti podjetja Kremelj Film. Ali lahko slovenskim bralcem na kratko predstavite posebnosti razvoja filmske industrije v Rusiji?

»Stavek, ki ste ga omenili, govori ravno o nasprotnem: o upoštevanju posebnosti držav, v katerih  delamo, da bi film razumeli ne samo v Rusiji, ampak tudi v tujini. Gre za doseganje neke vsestranskosti.«

Odločili ste se, da film Gagarin, prvi v vesolju, predstavite v Sloveniji. Verjetno ste kot producent prepričani, da v Sloveniji obstaja zanimanje za ruske filme? Zakaj po vašem mnenju obstaja ta interes?

Če govorimo o filmu Gagarin, prvi v vesolju, potem ni nikakršnih dvomov, da nam sama osebnost oziroma veličina tega človeka omogoča upanje, da bo zanimanje za film pokazalo občinstvo po vsemu svetu. Nenazadnje gre za prvega človeka, ki je poletel v vesolje.

Oleg Kapanec. Vir: Osebni arhiv

Povejte, kako ste ustvarjali film: zamisel, izbira režiserja, igralcev. Ali ste sami sodelovali pri izbiri igralcev? Koliko ste bili sami vključeni v ustvarjalni proces?

Začnimo s tem, da sem napisal scenarij, skupaj z drugim scenaristom (scenarij: Oleg Kapanec, Andrej Dmitrijev, op. RBTH), sem tudi avtor prvotnega koncepta projekta, seveda pa sem nadziral tudi celotno realizacijo ustvarjalnega procesa, ki se je začel z izbiro igralca, še posebej glavnega lika.

Pri tem filmu je bilo to še posebej pomembno, saj skorajda vsak človek pozna obraz Jurija Gagarina po fotografijah, po kroniki, zato je tukaj bilo zelo pomembno, da se ne bi zmotili. Gledalci v prvi fazi najprej iščejo fizično podobnost. Druga faza je zame osebno še precej bolj pomembna, saj gre za  sovpadanje z glavnim junakom na energijskem nivoju. Našli smo čudovitega fanta (Jaroslav Žalnin), ki nam je ustrezal po obeh kriterijih. Zdi se mi, da je nalogo dobro opravil. Na začetku ga gledalci opazujejo, ob koncu filma pa ga že absolutno sprejemajo kot Gagarina.

In kakšen je pravzaprav ruski film? Ali ima film dandanes državljanstvo? Rusko, angleško, dansko? Ali ni tudi film postal uniformiran kot cel svet in ali ni film izgubil nacionalni karakter? V mislih imam zlasti njegove umetniške lastnosti.

Zelo pomembno je, da v ruskem filomu obstaja identifikacija z Rusijo. Zaželeno je, da v njem obstajajo nekatere nacionalne značilnosti, po katerih ga je mogoče prepoznati, po katerih se razlikuje in zaradi česar ima svoje občinstvo. Danes tega ni več, v sovjetskih časih pa je obstajalo. Zato je občinstvo zelo cenilo sovjetske filme, ki so zmagovali na festivalih in so uspehe v tujini doživljali tudi v finančnem smislu.

Imamo ogromno čudovitih sovjetskih filmov. V sodobni Rusiji na žalost še ni prišlo do notranjega razvoja družbe, ta še ni dosegla notranjega razumevanja tega, kaj je pravzaprav sodobna Rusija, v kakšnem kulturnem in družbenem okolju pravzaprav obstajamo. Ta identifikacija bi morala obstajati, vendar je zabrisana. Prvič zato, ker ni jasne politike in absolutnih odgovorov na vprašanje, ali je Rusija naslednica Sovjetske zveze ali pa gre za povsem novo državo. Številni filmi, ki doživljajo uspehe – govorim o komercialnem uspehu – temeljijo na zanikanju sovjetske preteklosti, ironizaciji sovjetske preteklosti, s čimer gradijo most do občinstva. Zdi se mi, da takšni filmi za slovensko občinstvo niso zanimivi.

Slovenske kinodvorane na stežaj odpirajo vrata ruskim filmom

Zakaj? Film Leviatan so predvajali v Sloveniji in je bil gledalcem zelo všeč.

Da, ker ga je posnel zelo nadarjen režiser. Poznam Andreja Zvjaginceva, ki razkriva nekatere pomanjkljivosti sodobne Rusije, jaz pa sem govoril o sovjetski preteklosti. Kar se tiče sodobne Rusije, je v Levitanu vse zelo pravilno in jasno navedeno. Po mojem mnenju je v filmu nekaj pretiravanj in poskusov, da bi bil film všeč tujcem. Poudarek na vero je po mojem mnenju pretiran. Po drugi strani je mogoče tudi to. Govoril sem o tem, da je trenutno večina sodobnih filmov utemeljenih na zanikanju sovjetske preteklosti: tam smo slabo živeli, zato je zdaj dobro.  Takšni filmi so zanimivi v Rusiji, zahodnemu občinstvu pa ne.  

Kateri so še vodilni, nadarjeni sodobni ruski režiserji?

Lahko bi imenoval več deset imen, vendar je za Rusijo to zelo majhna številka. Obstaja določena politika, ki je načrtovana in nadarjenim režiserjem proprosto ne omogoča, da bi se prebili. Filmska industrija v Rusiji je nerentabilna, državna podpora, ki jo namenjajo, pa gre ljubljenčkom, za katere je jasno, da ne morejo več posneti ničesar dobrega, denar pa vseeno dobijo. Zaradi tega je v Rusiji trenutno malo dobrih filmov, nadarjeni ljudje težko pridejo do svoje priložnosti, zaradi česar tudi v Zvezi kinemafogratov obstaja vrsta problemov. Na podlagi tega je prišlo do zelo močnega vpliva ameriške filmske industrije: vzamejo hollywoodsko filmsko uspešnico, ji dodajo rusko zgodbo in dobimo nekaj, kar ni ne tič ne miš.

Film Raj režiserja Končalovskega je bil nominiran za Oskarja. Kaj vemo o filmu?

Ampak osebno sem dobila vtis, da je tudi film Gagarin, prvi v vesolju nastal po vzoru ameriškega filma ...

Ne smete mešati sodobne montaže, računalniške grafike, tehnične izvedbe na visokem nivoju ter filma z vsebino. Ustvarili smo dober, močan sovjetski film: resnična zgodba, brez pretiravanj, brez izmišljenih dramatičnih konfliktov, ki prevladujejo v ameriški kinematografiji. Nismo izrabljali nekih temnih strani, da bi pritegnili občinstvo.

Kakšnemu občinstvu je namenjen vaš film? Starost? Spol? Moje mnenje je, da bo film bolj težko pritegnil žensko občinstvo, saj v njem ni ljubezenske zgodbe, dramaturgije. Če bi pripovedovali o Gagarinu, ki je že poletel v vesolje, se ukvarja z nenadno slavo in sooča s številnimi skušnjavami: ženskami, darovi oblasti ..., ki je razpet, se boji, da se bo zlomil, izgubil sebe, nekega strašnega, mogoče pa zanj celo lepega dne, pa nenadoma poleti v nebo in izgine za vedno ... Po mojem mnenju bi bil takšen film komercialno zelo uspešen in privlačen za žensko občinstvo. Nenazadnje so ženske v današnjem svetu glavni potrošniki. 

Film cilja na mlado občinstvo. Na otroke. Dolžni so vedeti, kako je vse skupaj potekalo. Seveda je obstajala skušnjava, da bi šli po poti komercialnega uspeha. Okrog Gagarinove osebnosti obstaja cela vrsta zgodb, vendar sem se jim namenoma odpovedal, nisem jih razvijal. Pomembno mi je bilo povedati zgodbo o Gagarinu, kozmonavtu, ne pa se spuščati v podrobnosti. Poleg tega sem imel moralne obveznosti do Gagarinove družine, ki še nikomur ni dala dovoljenja za snemanje filma.  Zato, da bi zaslužil, nisem mogel izkoristiti Gagarinove osebnosti.

V komericalnem smislu smo zaradi tega morebiti res izgubili gledalce, smo pa po drugi strani ustvarili pošten film, ki bo dolgo živel. Za film tudi zato obstaja ogromno zanimanje. Pokazali smo ga že v številnih državah: V Angliji, na Japonskem, v Franciji, v Nemčiji. Občinstvo zelo ceni poštene, iskrene zgodbe. Trenutno snemam film o Levu Jašinu, in še enkrat – zame je pomembna podoba lika.

“Če v državi ne spoštujejo zakonov, se bo spremenila v razbojniško tolpo”

Pa je naloga filma dejansko pokazati resnico? Malo čudno zveni, da vas kot producenta ne zanima komericalni uspeh.

Komercialni uspeh me seveda zanima. V primeru narodnih junakov, takšnih osebnosti, kot Gagarin, Jašin, nimam pravice, da bi jih očrnil, saj ima heroj že pred nastankom filma svoje občinstvo, ki ga ljubi, obožuje. Kot sem že dejal, nisem mogel izkoristiti osebnosti Gagarina, da bi zaslužil. Špekulacije na temo veliki ljudi s komericalnimi cilji so zame osebno nedostojni. V tem primeru je potrebna resnica. To je moje osebno stališče.

Box:  Lev Ivanovič Jašin (22. oktober 1929, Moskva – 20 marec 1990, Moskva), sovjetski nogometni vratar, ki je igral pri moskovskem Dinamu ter v državni reprezentanci Sovjetske zveze. Leta 1956 je postal Olimpijski prvak, leta 1960 pa prvak Evrope, bil je 5-kratni prvak Sovjetske zveze, zasluženi mojster športa Sovjetske zveze (1957), heroj socialističnega dela (1990). Med drugim je bil tudi polkovnik in član Komunistične partije Sovjetske zveze ter najboljši vratar na svetu po FIFA, MFFIIC, World Soccer, France Football in Placar. Je tudi na spisku najboljših igralcev 20. stoletja po seznamih Venerdi, Guerin Sportinov, Planete Foot, in Voetbal International.

Ali ste gledali film Papirnati vojak, ki ga je posnel German mlajši? Na 65. Beneškem filmskem festivalu je film prejel Srebrnega leva za najboljšega režiserja in nagrado Ozella za najboljšega snemalca. Verjetno se spomnite, da je vsebina zelo dramatična ... Dober primer uspešnega filma. Jasno je, da je bil cilj filma Gagarin, prvi v vesolju nekaj povsem drugega kot priznanje na Zahodu. Kakšen je bil ta cilj?

Natanko tako. Obstaja ocena kritikov ter ocena ljudi. Filme snemam za ljudi, ne za kritike. Obstaja cela vrsta režiserjev, ki razumejo, da bolj kot bo njegov film težak, umazan, zapleten in protisloven, tem večja verjetnost obstaja, da bo dobil nagrado kritikov.

Obstaja formula, po kateri je mogoče posneti film, ki ti bo odprl vrata v Benetke in v Cannes. Ne želim imenovati svojih kolegov, ki izkoriščajo omenjeno formulo in zato na omenjenih festivalih dobivajo nagrade, za katere pravzaprav živijo.

Kakšna je ta formula?

Obstaja komercialna formula in umetniška formula. Gre za različne formule. Komercialna je zelo preprosta. Kot sem že dejal, po vzoru ameriških filmov naredijo film, v katerem je vsakih pet minut prikazan konflikt. Če delaš film o Rusiji in želiš, da boš všeč kritikom, je treba vse popljuvati, ustvariti konflikt, še več antagonizmov in zagotovo jim bo film všeč.

In še tradicionalno vprašanje o umetniških načrtih ...

V glavi imam veliko idej, obstaja veliko zanimivih ljudi, o katerih bi želel posneti film. Vendar je to še skrivnost. Glede filma o Levu Jašinu sem že govoril. Pripravljamo se na snemanje. Poleg tega nameravam posneti nadaljevanje o Gagarinu ... Naslov filma bo Gagarin, zemeljska privlačnost, v katerem se ne bom mogel izogniti temam, o katerih ste govorili, kot so konflikt, ljubezen, dvomi in muke.

“Zemlja je prečudovita. Je najbolj opazen, topel in moder planet”




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



До плюс 50 градусов: Каким городам России грозит аномальная жара летом 2024 года. Опубликован список

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»


В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Создайте стильный образ из самых простых вещей в гардеробе

Российский лоукостер запустил рейсы в Анталию из Махачкалы


When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Rangers backed into a corner, must beat Panthers on road to force Game 7

Where to find Real Madrid vs Dortmund on US TV: June 1, 2024

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced


Рассказ про зятя. Хоть и не про котиков, но тож смешной

В Кировском районе Крыма проверили бывших мигрантов, не вставших на воинский учет

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Дайджест новостей «Грузовичкоф» за май


Четвёртое дополнение Age of Wonders 4: Eldritch Realms завершит первый цикл поддержки игры

Видеоновости: Дата релиза Tarisland, Zenless Zone Zero и Auroria, релиз Construction Simulator 4 и бета NFS Assemble

"Расхитительница гробниц: Легенда о Ларе Крофт" получила дату выхода и тизер

Лучшие Эхо в Wuthering Waves — соберите самую мощную сборку



В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».




Диван с тайной и сюрпризом: в Москве пара, убившая мужчину, отправится в колонию

Большой парад планет Солнечной системы наступит 3 июня

КамАЗ прекратил выпуск грузовиков с кабиной от старого Мерседеса

Весь мир чипировали умом Ленина?! Раскрыта загадка Мавзолея В.И. Ленина. Проект "Святой Ленин".


Пока только за наличку: хакеры атаковали сеть супермаркетов “Верный”

Делимханов пообещал Даванкову объяснить, как должны одеваться женщины в России

Раменские врачи вернули зрение мужчине, в глаз которого отлетел диск от болгарки

Суд Москвы вынес приговор семейной паре за убийство родственника, труп которого спрятали в диване


Ролан Гаррос. Расписание 2 июня. Потапова и Швентек сыграют первым запуском, Синнер – последним

Димитров пробился в четвертьфинал Открытого чемпионата Франции

Синнер повторил достижение Джоковича и Надаля по победам на "Больших шлемах"

Бывшая российская теннисистка спела гимн Франции: «Я здесь дома»


Филимонов прокомментировал чемпионство «Зенита»

Акция «Удача в быстрых платежах!» стартовала в Подмосковье

Росгвардия задержала устроившего стрельбу во дворе Балашихи мужчину

Президент РФС ответил на вопрос о ближайших соперниках сборной России


Музыкальные новости

«Я жертва, пострадавшая». Полина Гагарина выступила с громким заявлением. Фигурируют Цой и Кормухина

Модель Самойлова призналась, что Джиган не хотел ехать на реалити-шоу

Тимати купил мотоцикл за миллионы рублей

Как сегодня выглядит 74-летняя Надежда Бабкина



Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей


Аккумулятор неанонсированного Samsung Galaxy Z Fold6 Ultra сертифицировали

Ролан Гаррос. Расписание 2 июня. Потапова и Швентек сыграют первым запуском, Синнер – последним

В Москве прошла премьера документального фильма "Мамы и дети"

Собянин: Новый корпус больницы святого Владимира планируется открыть в 2025 году


Собянин объявил об окончании строительства городского вокзала «Кутузовская»

Собянин открыл пешеходную галерею между станциями метро и МЦД-4 Кутузовская

РАБОТКА ТАКАЯ ОФИС ДОМА

Первое историческое ралли в Москве 2 июня 2024


Песков рассказал об обсуждении Путиным и Си Цзиньпином вопросов энергетики

Российские ракеты средней дальности могут появиться под боком восточноазиатских сателлитов США

Обсуждается ход реализации в Мордовии проекта по производству преформ для вытяжки оптоволокна

LIVE: Путин проводит встречу с постоянными членами Совбеза России





"Все ждали, что Москва будет Третий Рим…". Заявление Калныньша вызывает беспокойство о его здоровье

Судебная система России защитила врача «Евроонко» Екатерину Тимофееву, поддержав ее позицию в споре с некой травницей, обещающей вылечить рак с помощью фиточая

Праздник для детей и родителей-доноров в центре трансплантологии имени академика Шумакова

Собянин: Новый корпус больницы святого Владимира планируется открыть в 2025 году


Зеленский признал, что у солдат ВСУ едет крыша, и попросил "психиатрического подкрепления"

В Киеве не смогли гарантировать личное присутствие Зеленского на саммите G7

В Киеве допускают, что Зеленский может не попасть на саммит G7 в Италии


Росгвардейцы обеспечили безопасность футбольного матча в Москве

Росгвардейцы обеспечили безопасность во время футбольного матча в Москве

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Дмитрий Вязьмикин – тренер по индивидуальной подготовке молодежного футбола «Локо»


«Генерал КГБ»: Лукашенко на закрытом совещании объявил, что скоро вступит в войну

Прямое авиасообщение открыли между Ульяновском и Минском



Собянин: Новый корпус больницы святого Владимира планируется открыть в 2025 году

Между станциями метро и МЦД-4 Кутузовская открыт новый переход — Собянин

Собянин открыл пешеходную галерею между станциями метро и МЦД-4 Кутузовская

Сергей Собянин рассказал о новых трамвайных линиях в Москве


1 июня снежного барса можно было увидеть на ВДНХ

Юбилейный Международный форум «Экология» пройдет в Москве 4 и 5 июня

В Рослесхозе заявили, что площадь пожаров в РФ превысила 650 тыс. га

Шесть семей из Оренбургской области вышли в финал конкурса «Это у нас семейное»


Росгвардия задержала устроившего стрельбу во дворе Балашихи мужчину

«Мучила невыносимая головная боль»: стали известны подробности последнего появления Заворотнюк на публике в Москве

Филимонов прокомментировал чемпионство «Зенита»

Президент РФС ответил на вопрос о ближайших соперниках сборной России


В Архангельске подвели итоги III Всероссийского форума «Арктика. Лёд тронулся»

В филиале фонда «Защитники Отечества» в Архангельской области подвели итоги первого года работы

Архангельская область подключается к марафону "Сила России"

В Архангельске медики России обменялись методиками оказания офтальмологической помощи


Выставка-представление «Не просто город, а судьба, которой я не устаю гордиться!»

Арт-знакомство «Искусство должно давать счастье и радость»

ВТБ начал выдавать ипотеку на жилье в Крыму

Выставка-откровение «О городе своем красивыми словами»


Специалисты украсили свыше 250 кафе и ресторанов в центре Москвы

Рыбинское издательство получило «географический Оскар»

В Москве задержан один участник банды Басаева за нападение на Буденновск

"Ээээ, если это видео куда-нибудь попадет — я ей очко порву"












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Ролан Гаррос

Синнер повторил достижение Джоковича и Надаля по победам на "Больших шлемах"






Пока только за наличку: хакеры атаковали сеть супермаркетов “Верный”

Астрахань. Итоги мая-2024. Скоро наденем новые кроссовки и пойдем гулять в центр города

Парк 50-летия Октября стал одной из площадок для размещения летней читальни

PRO32: самой частой проблемой кибербезопасности в России стали шпионские трояны