Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Slovenian
Апрель
2017

Kriza v Makedoniji: So prisotne tudi težnje po »barvni revoluciji«?

Dogajanje v Makedoniji kaže, kako so lahko prepleteni politični in gospodarski dejavniki, pa tudi to, kako so lahko stvari nepredvidljive in nenačrtovane. Po eni strani lahko opazimo tehnologije »barvne revolucije«, po drugi strani pa je vidno, da takšne tehnologije ne delujejo več tako, kot je bilo to leta 2000 v Jugoslaviji ali pozneje na postsovjetskem prostoru in na Bližnjem vzhodu. Ruski strokovnjaki za Balkan poskušajo komentirati situacijo in napovedati možen razvoj dogodkov v prihodnosti.

V Makedoniji je mogoče istočasno spremljati dve krizi. Ena je kriza oblasti, ki ima tudi socialno in ekonomsko ozadje, druga pa je kriza medetničnih odnosov, ki je vezana na izbruh albanskega ekstremizma. Etnična kriza je v konfliktni situaciji odigrala vlogo »sprožilca«. Tako je na primer odločitev vlade Nikole Grujevskega (predsednik vlade od avgusta 2006 do januarja 2016 in voditelj konservativne stranke VMRO-DPMNE, op. prev.), da uniči eno od vojaško-političnih struktur albanskega podzemlja v Kumanovu, predstavljala signal za albanske ekstremiste, naj umaknejo podporo vladi, o čemer so takrat pričale tudi izjave voditelja Demokratske unije za integracijo (največja albanska stranka, op. prev.) Alija Ahmetija: »To so težki časi za Albance in mi smo pripravljeni storiti vse, da bi Zajev in njegovi podporniki (Socialdemokratska stranka, op. prev.) dosegli odstop Grujevskega ter izvlekli državo iz politične krize.«

Kompromis ali konfrontacija?

Toda po razmišljanju doktoranda na Sociološki fakulteti Univerze McGill (Montreal, Kanada) Matveja Lomonosova pri ocenjevanju zaostrovanja medetničnih odnosov ne smemo pretiravati. Omenjeni strokovnjak je prepričan, da se bo v Makedoniji ohranil politični sistem, ki se že dolgo naslanja na dve etnični makedonski in dve etnični albanski stranki. Ne verjame, da bo prišlo do drastične spremembe odnosov moči med strankami ali odhoda katere od njih s politične scene. A ob tem razmišlja, da makedonske elite zelo hitro menjajo metode političnega boja – v kolikor ne bodo v bližnji prihodnosti postavili jasna pravila politične igre, bi lahko v Makedoniji prišlo do še večjega izbruha političnega boja, zato bi se lahko makedonsko politično življenje v prihodnje zožalo zgolj na proteste in škandale.

Ruski mediji: Srbi na ulicah ne zaupajo oblasti, EU podpira Albance v Makedoniji

»Izkušnja politične zgodovine Makedonije nagovarja k optimistični napovedi. Država je znana po nenasilni menjavi oblasti. Napovedujem, da bo kriza rešena mirno – ali preko predčasnih volitev ali dogovorom o mirnem premagovanju tekoče politične krize z vključevanjem opozicijskih strank v vlado,« je dejal doktor zgodovine, docent Katedre za obče pravo in mednarodno politiko na Sanktpeterburški državni agrarni univerzi Jevgenij Koloskov. Toda Koloskov hkrati opozarja, da se lahko kriza razvija v različne smeri, vse pa je povezano z vprašanjem, o katerem veliko govorijo mediji – kako se bo (ali pa ne bo) izpeljala zamenjava oblasti.

Ne glede na potek političnega dogajanja v Skopju je doktor zgodovine in izkušeni sodelavec Inštituta za slavistiko Ruske akademije znanosti Petar Iskenderov napovedal, da se bo makedonska kriza nadaljevala zaradi aktiviranega »albanskega dejavnika«, in to ne samo v Makedoniji, temveč tudi onkraj meja, na primer v južnih občinah Preševo, Medveđa in Bujanovac v Srbiji. Po njegovih besedah je mogoče, da bi Makedonija doživela balkansko različico ukrajinske katastrofe, po kateri bi vso regijo zajel požar konfliktov na etnični osnovi.

Kriza in lažno upanje

Po različnih ocenah se brezposelnost v današnji Makedoniji giblje med 20-30% delovno aktivnega prebivalstva, med mladino pa dosega celo 50%. Ob tem pa najpogosteje ravno mladi predstavljajo jedro protestnih in ekstremističnih gibanj. Treba pa je imeti v mislih, da za socialno-ekonomske probleme ne nosi absolutne odgovornosti in krivde samo makedonska vlada, saj je notranja kriza po času in pogojih vezana tudi na splošno evropsko in svetovno krizo. Poleg tega Makedonija trenutno praktično ne sodeluje v protikriznih projektih Evropske unije, za razliko od udeleženk programa Vzhodno partnerstvo in tudi držav na Bližnjem vzhodu, ki dobivajo nezanemarljiva sredstva.

Dolgoročne oziroma strukturne razloge za makedonsko krizo najdemo v inferiornem modelu razvoja in omejenost postkonfliktnega urejanja razmer, ki sta bila državi vsiljeni po letu 2000, meni Matvej Lomonosov. Prepričan je, da so politične smernice mednarodne skupnosti dale lokalnim političnim akterjem v Makedoniji lažno upanje in sprožil nerealna pričakovanja njenih prebivalcev. Večina makedonskih strank v svoji populistični politiki aktivno izkorišča mit o polnem želodcu in stabilni evropski prihodnosti.

»Praktično neizogibno je, da bo pri ljudskih množicah izbruhnilo radikalno razpoloženje, saj se je izkazalo, da obljubljeni ekonomski razcvet, evropske perspektive in politična stabilizacija niso nič drugega kot običajni politični miti. Države niso poplavile tuje naložbe, Makedoniji pa so zaprli pot v Evropsko unijo – ne samo zaradi stališč Grčije, o katerih se toliko govori, temveč zaradi tega, ker država ni v stanju izpolniti vseh predpogojev. Pozicija Evropske unije je zadnje čase bolj podobna prepričevanju kot aktivnemu delovanju. V takšnem kontekstu ni čudno, da frustracije prebivalstva stalno naraščajo in vse manj ljudi verjame v učinkovitost politike konsenza,« je kritičen Lomonosov.

»Odnos Bruslja spominja na srednjeveški odnos do vazalov, mi smo za partnerstvo«

V vsakem primeru so mednarodne organizacije na čelu z Evropsko unijo naklonjene opoziciji na čelu z Zoranom Zajevom. K temu je najbolj pripomogel poskus (bivšega) premierja Nikole Grujevskega, da si pripiše samostojno vlogo v mednarodnih vprašanjih, meni Pjotr Iskenderov. Po njegovih besedah so imeli njegovi poskusi ekonomsko podstat in je z njimi želel najti nove vire prihodkov v proračun. »Makedonska vlada ni samo zavrnila pridružitev protiruskim sankcijam Evropske unije, ampak je, še več, poskušala povečati izvoz kmetijskih proizvodov v Rusijo in izrazila tudi interes za Turški tok. Ravno to je vladi Grujevskega (ki je prej uživala podporo Zahoda) avtomatično dalo status 'odpadnika', zahodni mediji pa so začeli označevati Makedonijo za najbližjo strateško zaveznico Rusije na Balkanu, kar je absolutno daleč od resnice, je pa koristno za zagotovitev nujne propagandne logistike za nasilno menjavo oblasti v Skopju,« je komentiral ruski sogovornik.

Grujevski je pozneje dejal, da bo Makedonija sodelovala v projektu Turški tok samo pod pogojem, da na to pristane EU, kar je po prepričanju doktorja zgodovine in višjega znanstvenega sodelavca Centra za evroatlantske raziskave Ruske akademije znanosti Nikite Bondarjova znak, da se je poskušal prilagoditi tistim, ki stojijo za neredi v državi. Prepričan je, da se je kriza v Makedoniji začela ravno tisti trenutek, ko je postalo jasno, da bo Turški tok tekel skozi Makedonijo. »Po vsemu sodeč želi Grujevski malo popustiti, ker čuti, da mu gori pod nogami, čas medijskega kompromitiranja pa je mimo. Če povlečemo analogijo z Ukrajino, ki se ponuja sama po sebi, se bo situacija še naprej razvijala po scenariju izbruha albanskega separatizma, organiziranih demonstracij v prestolnici ter združevanja separatistov z različnimi predstavniki opozicije. Po takšni združitvi je Grujevski obsojen na pot, ki jo je moral prehoditi Janukovič. Praktično sem prepričan, da bo moral iti skozi vse to,« je razlagal Bondarjov (Grujevski je sicer ostal na oblasti do januarja 2016, ko je bil s pomočjo EU dosežen »Pržinski sporazum« med glavnimi političnimi strankami in je po mirni poti odstopil s položaja, op. prev.).

Vir: EPA

Tudi sama Turčija je bila zelo zaskrbljena nad poskusi Zahoda, da zaustavi projekt Turški tok. Med drugim tudi lokalni časnik Yeni Şafak navaja, da bo tako pomemben strateški projekt, ki bi po pričakovanjih segal od Turčije v Evropo preko Grčije, Makedonije, Srbije in Madžarske, neizbežno nosil svoje »politične posledice«. Po pisanju tega medija bi tako lahko dogodke razlagali tudi kot »kampanjo proti vladi«, ki so jo sicer v opoziciji tudi sicer izvajali. A vendar je pomembno dejstvo, da ima Makedonija tesne odnose s Turčijo in ima Zahod ravno zaradi tega Makedonijo za »najšibkejši člen v projektu alternativne energetske poti«. Zato je mogoče politično obračunavanje v Turčiji razlagati tudi kot strateško potezo Zahoda proti Turčiji, preko nje pa tudi proti Rusiji, so zaključili pri Yeni Şafak.

»Novo bojno polje«

Očitno je, da se vse dogajanje na Balkanu v veliki meri tiče tudi strateških interesov Rusije. Agencija Bloomberg je Makedonijo že označila za »novo bojno polje ZDA in Rusije«. Po mnenju Petra Iskenderova so bile za padec vlade Grujevskega poleg voditeljev albanskih ekstremistov najbolj zainteresirane ravno ZDA, pri čemer je to samo eden od mnogih elementov globalne »energetske vojne«, s katero želijo izolirali Rusijo od evropskega plinskega trga in prisilijo Evropejce k nakupu ameriškega plina iz naftnega skrilavca, hkrati pa zagotovi Kijevu, da ostane v igri s sedanjo vlogo regionalne tranzitne države, s katero lahko ukrajinske oblasti istočasno izsiljujejo tako Bruselj kot Moskvo. »Ko se bo v Skopju dokončno zamenjala oblast in nova vlada ne bo več hotela sodelovati z Rusijo pri vprašanju Turškega toka, bo zanimanje ZDA in EU za dogajanje v tej balkanski državi izginilo tako hitro, kot se je pojavilo (2015, ob protestih, op. prev.),« napoveduje ruski strokovnjak.

Rusija v balkanskem labirintu in reakcije MZZ na dogajanje na Balkanu

Ko govorimo o notranjem političnem »razpletu« v Makedoniji, Moskva zagovarja načela nevmešavanja v notranje zadeve suverene države. A vendar je Rusija že nedvoumno izrazila svoje stališče o dogajanju v Makedoniji, zlasti, ko je začela kazati na zunanji dejavnik kot glavni element destabilizacije. »Ne morem dati končne ocene, toda objektivno gledano se dogodki v Makedoniji odvijajo v kontekstu nasprotovanja makedonske vlade pridruževanju politiki sankcij proti Rusiji, pa tudi aktivne podpore Skopja načrtom za izgradnjo plinovoda Turški tok, ki mu nasprotujejo mnogi v Bruslju in na drugi strani Atlantika,« je na to temo izjavil zunanji minister Rusije Sergej Lavrov.

Državno vodstvo Rusije lahko makedonsko krizo rešuje na dva načina, meni Matvej Lomonosov. »Prvi način je nudenje vidne pomoči Makedoniji in Srbiji na področju varnosti, predvsem pri krepitvi protiterorističnih posebnih enot. In drugič, ruska diplomacija lahko sodeluje pri pripravljanju novih pravil političnega boja v Makedoniji in nasprotuje sprejemanju dvojnih meril, tako na notranji makedonski kot na mednarodni politični sceni,« pravi sogovornik.

»Očitno je, da bi Rusija, ki je relativno nedavno izkazala določene ekonomske interese v Makedoniji, morala dajati podporo političnim strankam, ki želijo ohraniti javni mir. Moskva bi morala uporabiti svojo avtoriteto in kulturne vezi s ciljem oblikovanja kompromisne rešitve novonastale krize,« je sklenil Jevgenij Koloskov.

Geopolitično srečanje Zahoda in Rusije v jugovzhodni Evropi




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе


Proenza Schouler Pre-Fall 2024

Новый ирригатор Revyline RL 610 Green Dragon уже в продаже в Норильске

Гастроэнтеролог Садыков рассказал, как не допустить отравления бутилированной водой летом

Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России


Creepy King Charles Painting Is Vandalized by Radical Animal Rights Activists, Gets a Cartoon Face and Speech Balloon!

McDonald's Grimace showed Mets fans what happens when something goes right this season

Max free trial returns just in time for House of the Dragon season 2 this week

Kai Havertz’s fiancee Sophia stuns in see-through outfit on hen weekend as fans say Arsenal star is ‘so lucky’


Жители Екатеринбурга в День России вывесили баннеры против точечной застройки

Храм Преображения Господня в Коммунарке

В Ингушетии чиновники похищали бюджетные средства, предназначенные для поддержки семей с детьми

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»


Моя Говорящая Кошка 3.2

Age of Sail: Navy & Pirates 1.0.1.13

Real Commando Shooting 3D 6.0

MMORPG Tarisland выпустили в Китае раньше времени



«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»




Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

15 июня 2024 года в Муроме состоится уникальный для Владимирского региона фестиваль уличных театров

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Новая аптечка, высокий штраф и много камер: что изменится для водителей в ближайшее время


Индия начнет поставки в Россию картофеля и гранатов

Ю.ОСЕТИЯ. Армения не выйдет из ОДКБ. Цели и манипуляции Пашиняна

Эксперты представили первый в России инструмент ...

Дьявольские +38 градусов придут в Россию уже скоро: Вильфанд рассказал о самом жарком месяце


Самсонова вышла во второй круг турнира в Хертогенбосе

Хачанов вылетел с турнира ATP в Хертогенбосхе после первого же матча

Бьянка Андрееску: «Мне нравится, что на траве, поскольку она намного быстрее грунте, меньше времени на раздумья»

Дзюба заявил, что был бы теннисистом уровня Сафина


Индия начнет поставки в Россию картофеля и гранатов

Брянск принимает Атлантиду

Ю.ОСЕТИЯ. Армения не выйдет из ОДКБ. Цели и манипуляции Пашиняна

«Коба, ты дурак!»: как бывший первый секретарь Симбирского губкома учил товарища Сталина


Музыкальные новости

«Культурная столица мира!»: Бутман раскрыл подробности Moscow Jazz Festival

Николай Цискаридзе представит в Кремле выпускные концерты Академии Русского балета

В Новосибирске согласовали репертуар, с которым выступит Элджей на музыкальном фестивале

Рэпер Моргенштерн заявил, что у него на счетах находится примерно 9 млн долларов



В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»


Сергей Собянин. Неделя мэра

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» и ДЕНЬ РОССИИ: успех России в С В О = мир во всём мире?!

«Магнит» планирует строительство нового склада в Ленобласти


Автоинспекторы нашли пистолет с патронами у пассажира такси в центре Москвы

Виновник сделал вид, что ни при чем: что известно о смертельном ДТП в Благовещенске

Расписание движения пригородных поездов СЗППК изменится с 11 по 12 июня 2024 года

Прокуратура: таксист сбил 4-летнего ребенка на велосипеде на юго-востоке Москвы


Путин: Москва поддерживает идею о разработке хартии многообразия в XXI веке

Путин приехал на Смоленскую площадь для встречи с руководством МИД РФ

Путин: если Киев откажется от переговоров, новые условия России будут другими

LIVE: Путин проводит совещание с руководящим составом МИД России





Стоматолог Татьяна Сумцова: как стресс влияет на здоровье зубов

«Солисты Москвы» выступили в московской больнице в преддверии Дня медицинского работника

Завершилась первая цикловая встреча региональных руководителей компании AlfaBiom

В Москве при побеге от родителей невесты молодой человек сломал позвоночник


Зеленский: США передадут Киеву новые ЗРК Patriot и «эскадрильи истребителей»

США обязаны передать Киеву "эскадрильи истребителей", заявил Зеленский


ЕВРО-2024: большой футбол ждет слушателей «Авторадио»

«Этот спорт воспитывает силу и упорство»: Вице-спикер Народного Хурала Бурятии приняла участие в открытии чемпионата России по гиревому спорту

Баскетболисты пойдут кругами // Единая лига ВТБ пересмотрела формат проведения чемпионата

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов 12 июня установил мировой рекорд по чеканке мяча в «Лахта Центре»


За что Лукашенко должен извиняться перед Арменией?

Пашинян видит Армению в ОДКБ лишь при выходе Белоруссии или извинениях Лукашенко

Армения выразила протест Минску из-за заявлений МИД Белоруссии



Собянин: Более пяти тысяч семей в СВАО получили новые квартиры по реновации

Созданный нейросетью Собянин выманил у заслуженного врача РФ 4 млн рублей

Собянин: Объем закупок у малого бизнеса с 2024 года составил почти 227 миллиардов

Собянин сообщил об открытии «Домиков добра» для сбора гуманитарной помощи


Призыв лидера движения «Всеармянский фронт» оказать помощь пострадавшим после наводнения

Синоптик Ильин предупредил, что в Москве этим летом возможно образование смерчей

Составлен ТОП-3 регионов-лидеров по числу пунктов приема вторсырья

«Москва 24»: при сборе грибов следует ориентироваться на запах и окрас, чтобы не положить в корзину несъедобные


«Коба, ты дурак!»: как бывший первый секретарь Симбирского губкома учил товарища Сталина

Дьявольские +38 градусов придут в Россию уже скоро: Вильфанд рассказал о самом жарком месяце

«Российская газета»: Глава комитета Госдумы Сергей Гаврилов назвал последствия ситуации на Мосбирже

В России начались доклинические испытания вакцины от всех видов рака


Архангелогородцев и гостей города приглашают посетить мероприятия фестиваля «Гармоничная Россия»

Больше 90 тысяч жителей Архангельской области являются донорами

30 лет назад в Архангельске открылась первая на Северо-Западе школа «Диабет»

Стало известны победили в шоу "Сокровища императора"


Севастополь появился на вышитой карте Крыма

Музыкально-поэтический вечер «Жизнь не кончена, песня не спета»

В Нижнегорском районе Крыма проведен рейд по бывшим мигрантам

В Крыму хотят создать профессиональную хоккейную команду


Ю.ОСЕТИЯ. Армения не выйдет из ОДКБ. Цели и манипуляции Пашиняна

«Российская газета»: Глава комитета Госдумы Сергей Гаврилов назвал последствия ситуации на Мосбирже

Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

Работавшая на мошенников школьница сдалась полиции в Челябинской области












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Блинкова вылетела с турнира WTA в Хертогенбосхе






«Российская газета»: Глава комитета Госдумы Сергей Гаврилов назвал последствия ситуации на Мосбирже

Работавшая на мошенников школьница сдалась полиции в Челябинской области

Дьявольские +38 градусов придут в Россию уже скоро: Вильфанд рассказал о самом жарком месяце

Министр здравоохранения Омской области покидает пост