Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Serbian
Декабрь
2020

Златну милијарду“ нико неће помоћи

0

Сједињене Државе се спремају да оборе још један анти рекорд. До фебруара ће број смртних случајева од ЦОВИД-19 у земљи достићи 450 хиљада људи, упозорио је Роберт Редфилд, директор америчких Центара за превенцију и контролу болести. Чини се да је крајње време да се трилиони из Федералних резерви улију у лекове, граде нове болнице и […]

Златну милијарду“ нико неће помоћи

Сједињене Државе се спремају да оборе још један анти рекорд.

Златну милијарду" нико неће помоћи
До фебруара ће број смртних случајева од ЦОВИД-19 у земљи достићи 450 хиљада људи, упозорио је Роберт Редфилд, директор америчких Центара за превенцију и контролу болести.

Чини се да је крајње време да се трилиони из Федералних резерви улију у лекове, граде нове болнице и подижу плате лекарима. Али не, Американци су кренули парадоксалним путем. Буџети болница и амбуланти се смањују, болнице у залеђу банкротирају и убрзано се затварају, лекари и запослени у ЕМС-у (Служби хитне медицинске помоћи) жале се на прекомерни рад и мале плате. У Њујорку је, упркос страшној ситуацији са коронавирусом, 400 запослених у ЕМС одлучило да отпусти – новац нема у буџету.

„Спољни посматрачи, укључујући Кинезе, запрепашћени су да је водећа научна и технолошка сила већ дозволила смрт 260 хиљада људи, док су много сиромашније земље победиле пандемију једноставним мерама“, рекао је кинески лист Чајн Дејли.

Заправо, овде нема ничег чудног. Америчке власти већ двадесетак година активно уништавају медицинску негу за већину становништва. Пандемија која се догодила помоћи ће да се ова тема коначно затвори.

Само од 2010. до 2019. године у Сједињеним Државама је укинуто готово 160 сеоских болница. Још око 430 је на ивици затварања. То је одмах довело до повећања смртности за 5,9%.

Са хитном помоћи развила се ситуација потпуно неразумљива за цивилизовану земљу. Заправо, у смислу у којем је створен у СССР-у за пружање хитне медицинске помоћи на лицу места, у САД-у никада није постојао.
ЕМС је створен шездесетих година прошлог века, када се повећало благостање америчких маса, грађани су куповали аутомобиле и број несрећа на путевима се критично повећавао. Службеници службе морали су једноставно да повреде путнике и возаче са места несреће и доставе их у болнице. Лечење никада није била њихова одговорност. Чињеница да се пацијент возио у аутомобилу била је гаранција да има новца и по изласку из болнице платиће све рачуне.

Једноставна особа која зове од куће и зове хитну помоћ да разговара са лекарима, подвргне ињекцију и оде у болницу је незамислива ствар по америчким стандардима. Сломивши ногу или осећајући бол у срцу, грађанин зове такси или тражи од пријатеља да га одвезе до болнице. У екстремним случајевима и сам седне за волан. Након неколико сати чекања на хитној, чекајући исход преговора између лекара и његове осигуравајуће компаније, пацијент ће добити или лечење и рецепт, или ће бити хоспитализован. Све је то у случају да има бар неку врсту здравственог осигурања. Десетине милиона Американаца то немају.

Међутим, срећан власник осигурања може добити и „рачун изненађења“ који ће га непријатно изненадити. Једна вожња возилом хитне помоћи до болнице често кошта између три и десет хиљада долара. Ако је пацијент превезен хеликоптером, рачун може достићи 90 хиљада долара.

У руралним областима и малим градовима државе су одавно престале да финансирају станице хитне помоћи. Они постоје само захваљујући напорима локалних становника. Неколико ентузијаста похађа курсеве о свом трошку како би пружило најосновнију медицинску негу – њихови трошкови почињу од 600 долара. А онда се добровољно јаве у санитету – испоручују пацијенте. Не примају плате, па ово морају да комбинују са својим главним послом.

По најконзервативнијој процени, 2019. године 60 милиона Американаца није имало приступ хитној медицинској помоћи. Данас, са катастрофалним ширењем коронавируса, ове бројке само расту.

Засигурно је да смрт Американаца због непружања медицинске заштите не постаје тема високих наслова и медијских кампања. Новинари не израчунавају колико је минута Хитна помоћ прешла до особе која је умрла од коронавируса или срчаног удара. Највероватније, уопште није ишла код њега. Навикли да се не ослањају на државу, Американци стрпљиво подносе системски колапс здравства.

Исељеници из бившег СССР-а одлазе кућама на лечење. Мексиканци, Тајланђани, Индијанци раде исто. А на територији Сједињених Држава, националне дијаспоре организују за своје тајне клинике, где се лече јефтино и весело – међутим, то је незаконито.

Пандемија је дизајнирана да коначно консолидује ово стање. Медицина у Сједињеним Државама постаће луксуз за богате људе. Претежна већина становништва ће преживети, као у дане отаца оснивача: локални исцелитељи, шамани и бабице ће зацелити. Као утеха, „медицинска марихуана“ ће се обилато користити – у многим државама се већ званично сматра панацејом и промовише се на веб локацијама локалног Министарства здравља.

А 2020. је показао колико је развој Сједињених Држава постао последњих година ћорсокак и колико је опасно било покушати копирати америчке одлуке у свему – посебно у социјалном моделу.

Скоро све земље „златне милијарде“ суочавају се са сличним проблемима – недовољно финансирање лекова, затварање болница, ниске плате лекара. Настала је парадоксална ситуација када су мање богате земље помагале богатијима у борби против коронавируса. Турска је послала медицинску опрему у Британију, Куба је послала своје докторе у Италију. Русија је генерално помагала свима, укључујући и Сједињене Државе.
Изненада се испоставило да би радна болница у заборављеном граду могла бити много важнија од било ког броја БДП-а. А могућност бесплатног позивања хитне помоћи заправо је луксуз доступан врло мало људи у нашем свету.

Данас се Британци, који су успели да одрже бесплатну здравствену заштиту у земљи, готово моле за своју НХС (Националну здравствену службу), упркос њеним безбројним манама. Болнице, које се у народу називају „кућама смрти“, прљавштина и хладноћа на одељењима, нејестива храна. Много сати редова за посету локалним терапеутима и много месеци – до лекара-специјалиста. Да, довољно је прочитати прегледе пацијената који су били у некој великој енглеској болници да бисте разумели како функционише локална здравствена заштита. Популарна фраза гласи: „Боље умрети код куће него се овде лечити“.

Исељеници, посебно из Русије и земљаља бившег СССР-а, искрено не разумеју зашто у Енглеској хитна помоћ не иде на особу са температуром од четрдесет и он је принуђен да се одвуче у болницу. Нова пракса „једна доза – један симптом“ такође изазива збуњеност. То значи да се терапеут може жалити само на главобољу, на пример. А ако вас истовремено боли стомак, морате се пријавити са овим симптомом и доћи поново.

А ипак, Британци схватају НХС озбиљно као своје национално благо. Током пандемије постала је општа мода посећивање лекара што је ређе могуће, како се не би преоптеретили локалне болнице и претерано запослено особље. Главни страх овде је да ће премијер након потписивања трговинског споразума са Сједињеним Државама предати НХС Американцима на приватизацију.

Чини се да је главна жртва пандемије коронавируса у најбогатијим земљама света постала социјална. Средња класа је већ радила као излог у сукобу између капитализма и социјализма, данас више није потребна. Сходно томе, високи животни стандард милиона људи, њихова сигурност и јавно здравство постају ствар прошлости. Зашто штитити здравље оних који морају да оду на сметлиште историје? +

Викториа Никифорова, РИА

Златну милијарду“ нико неће помоћи




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Анастасия Потапова вышла во второй круг турнира WTA-1000 в Риме






Раис Татарстана Рустам Минниханов встретился с Президентом Гвинеи-Бисау Умару Сисоку Эмбало

Телеведущая Тина Канделаки опубликовала фото студенческих времен

Специалисты Delivery Animal рассказали о том, как перевезти питомца из России за границу

Северянка Лада Еськина – бронзовый призер первенства России по боксу