Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Serbian
Сентябрь
2021

Русија ће помоћу сателита пратити кретање бродова Северним морским путем

0

Појава другог сателита „Арктик М“ у орбити који ће бити лансиран 2023. године омогућиће мониторинг читавог Северног морског пута, саопштио је генерални директор централног научно-истраживачког и пројектно-конструкторског института морске флоте Сергеј Бујанов. „У фебруару ове године био је лансиран сателит ‘Арктик М’. План је да се 2023. године пусти у рад још један такав сателит. […]

Русија ће помоћу сателита пратити кретање бродова Северним морским путем

Појава другог сателита „Арктик М“ у орбити који ће бити лансиран 2023. године омогућиће мониторинг читавог Северног морског пута, саопштио је генерални директор централног научно-истраживачког и пројектно-конструкторског института морске флоте Сергеј Бујанов.

Русија ће помоћу сателита пратити кретање бродова Северним морским путем
Запуск второго спутника „Тундра “ ракетой- носителем „Союз-2.1б“. Космодром Плесецк, 25.05.2017 (фото Михаил Джапаридзе, https://tass.ru/)

„У фебруару ове године био је лансиран сателит ‘Арктик М’. План је да се 2023. године пусти у рад још један такав сателит. То ће омогућити да се квалитетно покрије траса Северног морског пута“, рекао је он током округлог стола „Бродоградња на Арктику. Иновације у изградњи и експлоатацији бродова“ Пројектног офиса за развој Арктика.

Бујанов је навео да постојећи систем мониторинга није довољан за Северни морски пут.
Северни морски пут је главни морски пут у руском Арктику. Он пролази дуж северне обале Русије преко мора Северног леденог океана (Баренцовог, Карског и Лаптевског мора, Источно-Сибирског, Чукотског и Беринговог мора). Северни морски пут спаја европске и далекоисточне луке Русије, као и ушћа сибирских река у јединствени транспортни систем. Дужина му је 5,6 хиљада километара од мореуза Карска врата до залива Провиденије.
Сателит „Арктика М“ лансиран је 28. фебруара 2021. године. Сателит је део хидрометеоролошког космичког система са орбиталном групом до четири апарата. Процењено је да је његов рок трајања седам година. Функционалност летелице укључује решавање задатака оперативне метеорологије, хидрологије, агрометеорологије, као и праћење климе и животне средине на Арктику.

Спутник

Русија ће помоћу сателита пратити кретање бродова Северним морским путем




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Арина Соболенко

Швентек и Соболенко устроили триллер за престижный трофей






Пашинян: ни один пункт трехстороннего соглашения 2020 года не работает

Россия строит туристический суверенитет

Названы сроки начала поставок обновлённого Aurus Senat, на котором Путин приехал на инаугурацию

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о поддержке малого и среднего бизнеса АПК