Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Serbian
Декабрь
2022

Европу не спасава амерички ЛНГ, већ руски

0

Док су гасоводне испоруке из Русије под лупом, ЕУ у тишини купује све више и више другог руског гаса, ЛНГ. Потрошња Европе на увоз руског ЛНГ-а порасла је на рекордне нивое, открио је Блумберг. Како је Русија почела да испоручује више течног гаса Европи и, што је најважније, зашто сами Европљани не виде ништа лоше у томе? […]

Европу не спасава амерички ЛНГ, већ руски

Док су гасоводне испоруке из Русије под лупом, ЕУ у тишини купује све више и више другог руског гаса, ЛНГ. Потрошња Европе на увоз руског ЛНГ-а порасла је на рекордне нивое, открио је Блумберг. Како је Русија почела да испоручује више течног гаса Европи и, што је најважније, зашто сами Европљани не виде ништа лоше у томе?

Као што знате, Брисел је увео ембарго на угаљ, а за недељу дана почиње да функционише ембарго на нафту. Један број земаља је одбио снабдевање гасом из гасовода, друге су саме пуштале техничке и бирократске проблеме на Северном току, „нису приметиле” подривање његових нити и ни на који начин нису утицале на Украјину како би обновила обим транзита кроз своју територију.

Истовремено, потрошња Европе на увоз руског ЛНГ-а порасла је на рекордне нивое 2022. године, сазнаје Блумберг. ЕУ је за годину дана повећала куповину ЛНГ-а од Русије за око 40%. ЕУ је од јануара до септембра потрошила рекордних 12,5 милијарди евра (13 милијарди долара) на руски ЛНГ – пет пута више него годину дана раније. Ово је горка пилула за многе земље блока, које су увеле оштре санкције Кремљу да би му одузеле средства за одржавање ЈМД-а у Украјини, пише западна агенција.

Растућа потражња из земаља као што су Француска и Белгија помогла је да Русија ове године буде други добављач ЛНГ-а за северозападну Европу, како показују подаци о праћењу бродова и лука. На првом месту је Катар, који традиционално снабдева ЛНГ европски регион. Док северозападна Европа прима знатно више руског него америчког ЛНГ. Мада су управо САД обећале да ће спасити Европљане својим гасом након уклањања руских гасоводних снабдевања.

Треба разумети да Белгија, Холандија и Француска прихватају руски ЛНГ, али се онда дистрибуира широм Европе. Међу европским земљама само су Велика Британија и балтичке земље престале да купују руски ЛНГ.

Руски ЛНГ ће наставити да тече у Европу, а већина европских земаља радо затвара очи на ово, каже Ан-Сопхие Цорбеау, истраживач у Центру за глобалну енергетску политику на Универзитету Колумбија. Зато што је ЕУ суочена са стварном физичком несташицом плавог горива. То доводи не само до високе цене ресурса, већ и до смањења рада индустрије, односно потражње.

У северозападној Русији постоје две фабрике ЛНГ. То су Порт ЛНГ и Висотски ЛНГ. Међутим, реч је о малим погонима, а први је почео да ради тек ове јесени. Дакле, углавном је реч о снабдевању Европе Новатековим Иамал ЛНГ. У почетку је фабрика Јамал ЛНГ рачунала на испоруке у Азију, пре свега у Кину. И све до 2022. године, главне количине су заиста ишле тамо.

Зашто се ситуација толико променила ове године?

Прво, по први пут, не азијско, већ европско тржиште постало је премијум тржиште за гас. Цене гаса у Европи су до 2022. увек биле ниже него у Азији. Сада је супротно, па се раст испорука руског ЛНГ-а објашњава економским разлогом, каже Игор Јушков, водећи стручњак Фонда за националну енергетску безбедност, експерт Финансијског универзитета при Влади Руске Федерације.

Друга ствар је да постоје ограничења леда за испоруку Јамала ЛНГ у Азију. „Чим се заврши сезона пловидбе на Северном морском путу, ЛНГ може да се испоручује само у Европу. Али када је азијско тржиште било премијум тржиште, често се зими Јамал ЛНГ само претоваривао у Европи из танкера за лед у конвенционални танкер, а онда је овај ЛНГ ипак прошао кроз Суецки канал у Азију“, каже Игор Јушков. Али ове године сав слободни ЛНГ са тржишта „вакумира“ не Кина, већ Европа.

„Због тога, чак и током лета, када је Иамал ЛНГ имао прилику да снабдева ЛНГ Северним морским путем на исток, главни обим је и даље одлазио на европско тржиште из економских разлога“, додаје Јушков.

Трећи разлог је укупно повећање капацитета фабрике Јамал ЛНГ, где све четири воза ове године раде пуним капацитетом. Пројектни капацитет је око 16,5 милиона тона, али ће до краја године бити произведено много више – око 20 милиона тона.

Занимљиво је да је скоро 16 милиона тона уговорено и испоручено по дугорочним уговорима са купцима. Али оне количине које фабрика произведе изнад ових количина се не уговарају и иду на спот тржиште. Власник Иамал ЛНГ Леонид Михелсон рекао је да од ових вишкова, који износе око 4 милиона тона, компанија сада зарађује више него од свих осталих 16 милиона тона.

Ово је лако објаснити. Уговори су потписани када су цене ЛНГ биле знатно ниже него сада. Купци руског ЛНГ-а по овим уговорима су у веома повољном положају за себе. Али Новатек продаје „вишак“ по спот ценама – вишеструко скупљим.

„Чак и кинеска компанија ЦНПЦ, која има уговор са Новатеком, продаје део овог ЛНГ-а на европском тржишту, делујући као трговац“, каже Јушков. Поента је да је кинеској компанији исплативо да препрода ЛНГ Европљанима и добије профитабилну маржу на разлику између набавне цене (написане у уговору) и спот цене по којој Европљани купују.

Потрошња гаса у Кини је опала, пре свега, због сталних блокада ове године. Друго, због раста потрошње угља у позадини одласка европске еколошке агенде у сенку. Кина је повећала сопствену производњу угља и повећала увоз угља из Русије по атрактивним ценама.

Тако се раст испорука руског ЛНГ-а Европи објашњава економским факторима. И зато ЕУ тихо повећава набавку и не сматра то проблемом, а у европским политичким круговима се стално расправља о гасоводу из Русије и потреби да га се реши.

Према Блумбергу, удео руског гаса из гасовода у региону смањен је са 30% у 2021. на 10% у 2022. години. Док је удео ЛНГ-а у руским залихама близу половине.

„Европљани не доживљавају ЛНГ као неку врсту националног гаса. Они немају тако негативан став према ЛНГ-у као према гасу из цевовода. Можда је цела поента демонизација Гаспрома, која се посматра више од годину дана. Јер гасоводни гас је увек долазио из Русије и из Гаспрома“, каже Игор Јушков. Док је ЛНГ у почетку био перципиран као спасоносни гас из Русије. Пре свега, САД су активно рекламирале свој ЛНГ као спас за Европу. Другим речима, све је у добром ПР-у и правим насловима у медијима, који помажу у обликовању разумевања „доброг“ и „лошег“ гаса.

Истовремено, Јушков примећује да Европљани у принципу нису одбијали руски гас, са изузетком неколико земаља. Иако су политичари причали о смањењу њеног удела и напуштању за неколико година. Али проблеми су настали због немогућности испоруке овог гаса кроз цеви. Разлози су, као што знате, различити.

Гасовод Јамал – Европа затворили су Пољаци захваљујући национализацији Гаспромовог удела у оператеру гасовода. Украјина је одбила да прими гас преко ГИС „Сохранивка“, остао је само ГИС „Суџа“. Према уговору, кроз Украјину би требало да иде 109 милиона кубних метара дневно, али иде 2,5 пута мање – 42 милиона кубних метара. Северни ток 1 је постепено стао до септембра због проблема са санкцијама са турбинама, Северни ток 2 због обуставе сертификације, а онда су ове цеви потпуно разнете у наизглед сигурним водама Европе пред НАТО снагама. Европа би радо куповала руски гас кроз цеви, али нема шансе, путеви су пресечени, сматра Јушков.

Олга Самофалова ,Взгљад

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Европу не спасава амерички ЛНГ, већ руски




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

После победы в Мадриде Рублев поднялся с 8-го на 6-е место в рейтинге ATP






Инаугурация президента России Владимира Путина закончилась в Москве

Еще 140 аппаратов ИВЛ закупят для больниц Подмосковья в этом году

В ЖК «Пехра» городского округа Балашиха открылась детская поликлиника на 50 посещений в смену

Haval Jolion становится доступнее на российском рынке, но пока только на бумаге. У дилеров цена, наоборот, выросла