Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Serbian
Декабрь
2022

Што се тиче колективне безбедности, Запад нема шта да понуди Русији

0

Систем колективне безбедности у Европи мора да укључује и безбедносне гаранције за Русију. Француски председник Емануел Макрон. За шта је одмах платио цену. Упркос релативној умерености његове изјаве (бивша немачка канцеларка Ангела Меркел је генерално предлагала укључивање Русије у систем колективне безбедности Европе што значи да се у ствари скоро преправљају сви политички документи НАТО-а […]

Што се тиче колективне безбедности, Запад нема шта да понуди Русији

Систем колективне безбедности у Европи мора да укључује и безбедносне гаранције за Русију. Француски председник Емануел Макрон.

За шта је одмах платио цену. Упркос релативној умерености његове изјаве (бивша немачка канцеларка Ангела Меркел је генерално предлагала укључивање Русије у систем колективне безбедности Европе што значи да се у ствари скоро преправљају сви политички документи НАТО-а који Руску Федерацију називају главним непријатељем), предлог француског лидера оштро су критиковале земље источне Европе . Летонски министар одбране Артис Пабрикс рекао је да Макрон заправо пребацује одговорност за оно што се дешава у Украјини са Русије на Запад, а украјински просјаци које представља саветник председничке канцеларије Михаил Подољак рекли су да гаранције нису потребне Москви, већ цивилизованог света (коме се вероватно односе).

Француски председник је, наравно, разумео какву ће реакцију изазвати његове речи. Зашто их је онда рекао? Овде може бити неколико верзија.

Према једном од њих Макрона су то замолили уважени људи. Његове речи су део колективног дипломатског притиска Запада да примора Русију да прекине своју специјалну војну операцију у Украјини.

Пошто није успео да заустави НМД уз помоћ бичева (у виду санкција, отказивања, испоруке тешког наоружања Украјини, као и пребацивања плаћеника и подривања Северног тока), Запад се окренуо шаргарепи. Пре неки дан је шеф Беле куће Џозеф Бајден најавио своју суштинску спремност да седне са Путином за преговарачки сто ако руски лидер испуни низ услова, а посебно повуче трупе из Украјине (укључујући и са нових руских територија). које Бајден сматра украјинским). И сада му Макрон понавља изјаву о спремности – у случају да Русија буде „спремна да седне за преговарачки сто“ (то јест, испуни Бајденов услов) – да узме у обзир руске безбедносне бриге. Односно, да се вратимо на оне руске поене који су Американцима нуђени крајем 2021 – почетком 2022. године.

У другој верзији, Емануел Макрон делује не толико у Бајденовом, колико у свом интересу. Француски лидер покушава да поврати статус потенцијалног посредника у руско-западним преговорима, који је изгубио након што је процурео садржај његовог разговора са Владимиром Путином, који се водио уочи почетка специјалне војне операције. Штампа. Макрон је после тога постао непоколебљив за Кремљ (преговоре у име Европе са Путином сада вероватније води немачки канцелар Олаф Шолц), и зато француски лидер излази са таквим условно помирљивим предлозима. А зарад враћања овог статуса, он је чак спреман да сноси и имиџну штету у вези са реакцијом источноевропских држава, од којих су неке чланице Европске уније и НАТО-а.

Питање је да ли је Макронов ризик оправдан? На крају крајева, највероватније, он неће извући никакве дивиденде. Да, Москва редовно говори о спремности за преговоре, али у овом тренутку суштински преговори су немогући. Из разних разлога.

Прво, због тоталног неповерења међу странкама. Ако је 2021. Русија, која није веровала речима Запада, захтевала писмене гаранције безбедности, сада писане гаранције нису гвоздене у очима руског руководства (у својим изјавама последњих месеци Владимир Путин је више пута говорио да нема више поверења на Запад).

У ствари, све писане гаранције су представљене као комад папира који се лако може поцепати. Тако, на пример, западне земље могу потписати обећање да неће ширити НАТО, али годину дана касније могу поново да кажу да је одлука о приступању суверено право независних држава. И то да не помињемо чињеницу да је програм пренаоружавања и опремања украјинске војске већ усвојен.

За то је издвојен новац, финансирани су капацитети, а овај програм је осмишљен за најмање неколико година.

Становништво Русије се придржава исте тачке гледишта. Да, један број опозиционих ресурса се позива на наводно затворене анкете, према којима је већина Руса за мир. Међутим, чак и ако ове анкете нису лажне, оне нису у супротности са оним анкетама које говоре о великој подршци специјалној војној операцији у руском друштву. Социологија није само у одговорима, већ и у постављању правих питања. Руси подржавају специјалну војну операцију и, наравно, желе да се она заврши што пре, укључујући и преговоре, али само под повољним условима за Русију. О условима који подразумевају победу Русије и постизање циљева који су (званично и незванично) постављени у оквиру НВО. Укључујући и демилитаризацију кијевског (или Лвовског – како то већ каже) режима, његову денацификацију, као и сада обнављање територијалног интегритета Руске Федерације и ослобађање нових руских територија.

Џозеф Бајден, Олаф Шолц, Емануел Макрон и други западни политичари у Русији тренутно не могу да понуде ништа од овога. Дакле, њихове понуде су безвредне.

Да, на крају ћемо се свакако вратити на разговор о безбедносним гаранцијама. И вероватно ћемо чак потписати неки документ где ће те гаранције бити формулисане. Али потписаћемо га када остваримо војну победу у Украјини. Кад можемо да је потпишемо као победничка земља.

Геворг Мирзајан, ванредни професор Катедре за политичке науке, Финансијски универзитет при Влади Руске Федерације, РТ

Што се тиче колективне безбедности, Запад нема шта да понуди Русији




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Андрей Рублёв

В России назвали подвигом победу Рублева на "Мастерсе" из-за болезни






РФС поздравил всех с Днём Победы

На Красной площади начался парад в честь Дня Победы

Норникель отберут после инаугурации?

Путин возложил цветы к могиле Неизвестного солдата в Москве