Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Serbian
Декабрь
2022

Глобално тржиште нафте не зна на шта да се припреми

0

Необичан ефекат уследио је након увођења нових нафтних санкција од стране Европске уније. Уместо очекиваног раста светских цена нафте, цена барела је пала. Зашто се црно злато понаша тако необично? Хоће ли нафта моћи да се врати на 90-100 долара по барелу? Светска нафта је била прилично скупа током целе године, што је Русији омогућило да добро заради […]

Глобално тржиште нафте не зна на шта да се припреми

Необичан ефекат уследио је након увођења нових нафтних санкција од стране Европске уније. Уместо очекиваног раста светских цена нафте, цена барела је пала. Зашто се црно злато понаша тако необично? Хоће ли нафта моћи да се врати на 90-100 долара по барелу?

Светска нафта је била прилично скупа током целе године, што је Русији омогућило да добро заради на свом извозу, чак и узимајући у обзир потребу да обезбеди попуст од 20-30% од светске цене Брент-а.

Међутим, након увођења нафтног ембарга ЕУ и горње границе цена, светске цене су пале. Мало ко је ово очекивао – напротив, сви су очекивали супротан ефекат ограничења, претећи смањењем понуде на светском тржишту због пада производње и извоза руске нафте. Шта се дешава са нафтом и шта ће бити са њом 2023. године?

Учесници на тржишту су веровали да ће западне санкције довести до несташице нафте и повећања цена, тако да Брент прилично самопоуздано држи око 90 долара већ дуги низ месеци. Међутим, ефекат санкција је био другачији. „Руске компаније су почеле да дају велике попусте. Уралс је пре неки дан пао испод 45 долара, упркос чињеници да је у Лондону нафта узета најмање 75 долара“, каже Валериј Јемељанов, стручњак за берзу у БЦС Мир Инвестментс.

Међутим, по његовом мишљењу, ово је била краткорочна реакција на тржишни шок, а сада је попуст почео да се враћа на ниво који диктира режим санкција.

„Урал продаје и купује нешто испод 60 долара, односно близу утврђеног плафона. Ово врши притисак и на светске цене. Зато што постоји велика количина релативно јефтине нафте из Русије“, додаје Јемељанов.

Цене нафте су поново почеле да расту. Брент се у уторак враћа на скоро 80 ​​долара по барелу. За то постоји неколико предуслова. Прво, од 7. децембра је остао затворен кључни нафтовод Кејстон, којим се из Канаде у САД свакодневно испоручује 620.000 барела нафте. Учесници на тржишту страхују да би највећи светски потрошач сирове нафте могао да осети несташицу ове нафте. Седам аналитичара које је анкетирао Ројтерс израчунало је да су у просеку залихе нафте у САД пале за 3,9 милиона барела у седмици до 9. децембра.

Друго, Русија спрема узвратне нафтне санкције и тврди да ће морати да смањи производњу нафте. То значи реалну претњу смањења понуде на тржишту нафте. Треће, постоји могућност поновног раста потражње за нафтом из Кине, што ублажава ковид ограничења. Смањење понуде, суперпонирано на повећање тражње, резултира несташицом и повећањем цена.

Цене нафте покушавају да нађу равнотежу. „Данас можемо са опрезом рећи да је цена Брент-а, достигавши 75 долара по барелу, успорила пад и спремна је да се окрене ка коридору од 80-85 долара за барел. Међутим, много ће зависити од динамике понуде и тражње. Ако комерцијалне резерве нафте у САД наставе да расту, онда би цене нафте могле поново да падну и падну за 70 долара по барелу. До краја године очекујемо широк коридор од 70-85 долара по барелу“, каже Наталија Милчакова, водећи аналитичар у Фреедом Финанце Глобал.

На цене нафте, сматра експерт, може утицати како, с једне стране, одговор Русије на „плафон цена”, тако и, с друге стране, реторика ФЕД-а након објављивања децембарске одлуке о каматним стопама.

„Ако се реторика ФЕД-а покаже као јастребова, то би могло довести до бекства капитала из високоризичних средстава, у овом случају, са фјучерса нафте на амерички долар“, објашњава Милчакова.

Према њеним речима, пад цена нафте може да се настави и у 2023. ако за то буду постојали одговарајући предуслови у виду недовољне тражње због нових избијања корона вируса и вишка понуде. „Али тада ОПЕК + може да интервенише у ситуацији на тржишту.

и да се одржи ванредни министарски састанак на којем би се одлучило о значајнијем смањењу производње нафте. У првом кварталу 2023. очекујемо да ће цене нафте бити у распону од 68 до 100 долара по барелу“, закључује Милчакова.

Међутим, ако Фед направи голубљи заокрет, Кина успешно поново отвори своју економију, а извоз из Русије падне за око милион барела дневно због санкција ЕУ које су ступиле на снагу 5. децембра, онда би цена нафте типа Брент могла брзо да се врати изнад 90 долара по барелу, кажу аналитичари Банк оф Америца Глобал Ресеарцх. У овом случају, просечна цена Брент-а 2023. биће 100 долара по барелу, предвиђају они.

„Међутим, реализација ове прогнозе у великој мери зависи од значајног повећања потражње за нафтом које очекујемо у Кини и Индији, тако да би свако кашњење у отварању привреде Средњег краљевства могло негативно да утиче на нашу очекивану путању биковске цене. Отварање кинеске економије можда неће бити лако, с обзиром на низак ниво имунитета земље на ковид“, кажу западни стручњаци.

Што се тиче Русије, онда ће јој, наравно, санкције и смањење цена постати непријатни, али далеко од фаталне.

„Приходи буџета од нафте и гаса раније су износили 35-40 одсто укупних прихода, ове године ће вероватно порасти на 45 одсто. Односно, утицај ових индустрија на приходовни део буџета је главни. Сходно томе, корелација рубље и прихода од нафте и гаса је такође директна – већи приходи од енергетике пружају подршку рубљи“, каже Владимир Евстифеев, шеф аналитичког одељења Зенит банке. Смањење извоза руске нафте и прихода довешће до девалвације рубље.

„Постоји мала претња за руски буџет, јер зависи од прихода у рубљи. То значи да се пад цена нафте може надокнадити падом рубље, као што се дешавало претходних година. На овај или онај начин, буџет ће прикупити потребну суму, али ће то касније платити увозници и становништво – кроз инфлацију и раст цена иностране робе“, каже Јемељанов. С тим у вези, повратак цене нафте на 90-100 долара по барелу изгледа исплативије за Русију.

Олга Самофалова ,Взгљад

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Глобално тржиште нафте не зна на шта да се припреми




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Анастасия Павлюченкова

Павлюченкова официально аккредитовала на турнир в Риме двух своих собак






"Мы отдаём дань памяти и уважения подвигу наших предков". Председатель Улан-Удэнского городского Совета депутатов поздравил с Днем Победы

Главе Якутии вручена медаль Министерства обороны РФ «За помощь и милосердие»

Обращение Посла России в ФРГ С.Ю.Нечаева к проживающим в Германии соотечественникам по случаю 79-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне

Почему День Победы важен для каждого россиянина: история праздника