Добавить новость
Главные новости Львова
Львов
Август
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30
31

Надія Полянська розповідає про створення цифрового архіву Львівського музею історії релігії

0

Не так давно Львівський музей історії релігії виграв грант від Українського культурного фонду на реалізацію масштабного проєкту під назвою “Створення та популяризація цифрового архіву фондових колекцій Львівського музею історії релігії”.

Сьогодні ми маємо можливість зазирнути за лаштунки цього захопливого проєкту, який перетворює музейну скарбницю Львова на доступний для всіх цифровий простір і поспілкуватись з його координаторкою – Надією Полянською.

Надіє, ваша ініціатива є направду унікальною, адже вона не тільки збереже для нащадків багату релігійну спадщину України, але й відкриє нові горизонти для дослідників та просто цікавих людей з усього світу. Розкажіть, будь ласка, детальніше про ідею створення цифрового архіву. Що спонукало музей до такого масштабного проєкту?

Наш музей, як і всі українські музеї, вже давно працюють над оцифруванням своїх фондових колекцій, а з початку повномасштабного вторгнення ця робота ще більше активізувалася. Думаю, читачі, що слідкують за музейництвом знають, що за останні роки багато музеїв вже оприлюднили частини своїх колекцій онлайн. В багатьох випадках, як і в нашому, це відбулося за фінансового сприяння Українського культурного фонду. Адже оцифрування і оприлюднення музейних пам’яток – процес дуже складний і коштовний, який музеї самостійно собі дозволити не можуть, особливо зараз. Потрібна і дорога фототехніка, адже важливо задокументувати предмет максимально деталізовано, і доступ до хмари, де ці фото зберігатимуться, і створення спеціалізованої бази даних, яка відповідає сучасним вимогам і сайту, де б ця база даних буде представлена для огляду всіх бажаючих. Зараз такий проєкт дуже важливий – після 24 лютого 2022 року наші відвідувачі вже не мають доступу до наших колекцій, не можуть їх оглянути, адже всі наші постійно діючі експозиції було демонтовано, а пам’ятки надійно сховано. А зацікавленість нашою українською спадщиною значно зросла і не тільки всередині України, але у всьому світі. Тому і важливо надати доступ, нехай і віртуальний, до музейної колекції як частини нашої культурної спадщини.

Розкажіть про команду, що опікується цим проєктом.

В нашій команді дуже кваліфіковані музейні працівники – науковці і фотографи, але ми залучили до оцифрування і веб-агенцію siteGist, які займаються цифровою гуманітаристикою – вони створюватимуть для нас цифровий архів, а також працівників Skeiron, які здійснюють лазерне сканування і створюють 3D-моделі – вони працюють над 3D-моделями наших найцікавіших археологічних пам’яток. Для нас дуже важливо, що нам допомагають впроваджувати інноваційні продукти професіонали і тішимося, що навколо музейництва і пам’яткоохоронної справи вже є коло приватних ініціатив, які допомагають нам.

Наскільки складно було підготувати сам проєкт для УКФ? Чи подавали ви раніше проєкти на гранти Українського культурного фонду?

Якщо ви про написання самого гранту, то так, звичайно. Але, оскільки структура заявки досить складна, а відбір – суворий, думаю, фінансування отримують тільки 10-20% заявників, то на момент початку проєкту ми вже досконало знаємо, що робитимемо під час реалізації проєкту до найменших деталей (бо і часу обмаль) саме завдяки тому, що перед тим добре пропрацювали текст самої заявки. Львівський музей історії релігії подавав заявки до фонду з початку його роботи, але вдалось пройти конкурс вперше тільки минулого року, ми успішно реалізували проєкт «Музей «Староскварявський іконостас XVI-XVIII ст.»: оцифрування пам’ятки, створення інклюзивної експозиції». Скористаюся можливістю і запрошу при нагоді відвідати нашу філію у с. Стара Скварява, що зараз є частиною Жовківської громади, де зберігається унікальний іконостас в одній з найдавніших дерев’яних церков, а якщо зараз не маєте такої можливості, то можете оглянути їх 3D-моделі на музейній сторінці в розділі «Проєкти». А цього року вже працюємо над другим проектом…

Які саме фондові колекції увійдуть до цифрового архіву? Чи є серед них особливо цінні, унікальні експонати?

Зараз ми плануємо опублікувати перші тисячу двісті експонатів і, хоча для мене вони всі цінні і унікальні, впевнена кожен знайде щось цікаве для себе. Нашій найдавнішій пам’ятці мільйон років, як розумієте, нам є чим похвалитися. В нас надзвичайно цікава археологічна колекція – тут пам’ятки зі Стародавнього Єгипту, античних Греції і Риму, і з території України. Наша найдавніша ікона датується XV століттям, маємо сакральні твори «генія бароко» Симона Чеховича, «Біблію» Івана Федорова і Корани та мусульманські богословські тексти, колекцію ритуального юдейського срібла і буддійський живопис, перераховувати можна дуже довго. А ще, що також важливо, маємо колекцію антирелігійних плакатів та інших матеріалів, що є свідченнями руйнування комуністичною владою церковних організацій тотального та контролю над усім культурним життям того часу.

Як ви бачите взаємодію цифрового архіву з фізичним музеєм?

Хочеться думати про майбутнє, коли ми зможемо відкрити повноцінну експозицію і цифровий архів стане доповненням для наших виставок,тоді розкриваючи тему ми зможемо доповнювати експоновані пам’ятки віртуальними та й самі фото пам’яток, які будуть в архіві дадуть можливість розглянути їх детальніше аніж у фізичній вітрині.

Львівський музей історії релігії – єдиний такого профілю в Україні та один з небагатьох у світі. Тут зберігаються унікальні пам’ятки, що допомагають висвітлити світоглядні основи світових релігій, історію та діяльність церковних організацій. Чи планується співпраця з освітніми закладами для використання вашого унікального архіву в навчальному процесі? Можливо тепер це буде більш реалістично, вважаючи на можливий онлайн формат.

Ми постійно співпрацюємо з університетами і школами, але цифровий архів стане надзвичайно зручним інструментом для освітнього процесу, особливо, на уроках історії. Зараз багато говорять про об’єднання історії України і всесвітньої історії і сакральні пам’ятки могли б стати дуже потрібним інструментом для проведення паралелей, наприклад, для пояснення зв’язку між матеріальною і духовною культурою; паралелей між язичницькими дохристиянськими віруваннями в усій Ойкумені, включно з українськими землями; змін, що принесли реформаційні рухи в ранньомодерну добу; церковні місії і колонізація; вплив на формування модерних націй церков; оприявлення жахіття тоталітарних режимів. Насправді, на прикладі наших пам’яток можна було б проілюструвати принаймні половину уроків шкільного курсу. Але тут хочу підкреслити, що всі українські музеї мають цікавезні колекції, тому рекомендую активно цікавитися їх колекціями едукаторам, особливо тими, що вже є доступні онлайн.

Які виклики ви бачите перед собою для популяризації релігійної спадщини в сучасному суспільстві?

Зараз для нас природнім є поділ між державою і церквою, і це прекрасно. Проте, існує стереотип, що опіка над нашою культурною спадщиною то тільки державна справа, а оскільки церква з державою розділені, то на релігійній спадщині у нас утворюється така трохи «сліпа пляма» і це вже неправильно. А ще самообмеження, що віруючі певної релігії чи конфесії мають цікавитися тільки своїм, а не віруючі – лише світською частиною культури. Тому викликом є якраз зацікавити, але не за рахунок надмірної екзотичності «чуже» для одних аудиторій і показати раніше невідоме «своє» для інших. Це складно і ми тільки починаємо цей шлях.

Які нові можливості відкриваються для музеїв в цифрову епоху?

Тут я продовжу відповідь на ваше попереднє питання, але з такого більш консервативного погляду. Цифрові інструменти, такі як онлайн колекції, 3D-моделі, віртуальні виставки і безліч всього покликані популяризувати, але ніколи не замінять самих музейних пам’яток. Адже вони покликані підготувати наших відвідувачів до реального візиту до музею, бо я й по собі суджу, якщо не мати ширшої попередньої інформації про музейну колекцію, його відвідування може розчарувати, пам’ятки злитися між собою, а безліч фактажу лиш ще більше заплутати. Тому такі проекти корисні – вони дають можливість класифікувати, укласти в чітку структуру музейну колекцію і це одна «сторона медалі». А з іншого боку, ті ж самі 3D-моделі «урухомлюють» статичні музейні предмети, роблять їх ближчими, «виймають» їх з вітрин, які закривали їх до того від відвідувачів.

І на завершення, коли саме буде презентовано ваш проєкт на широкий загал?

Презентація відбудеться в другій половині жовтня, день поки ще уточнюємо, але обов’язково повідомимо про це, в тому числі на нашій фб-сторінці, запрошуємо підписатись на наші сторінки в соціальних мережах, ми там постійно публікуємо інформацію про наші колекції, а також про цікаві події – виставки, концерти, лекції і екскурсії. Приєднуйтеся!

Дякую за розмову.

Інтерв’ю брав Герман Гошкадор




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



В этом году Отделение СФР по Москве и Московской области компенсировало стоимость полиса ОСАГО 1 192 жителям региона

Амбассадор фонда без кистей рук установил мировой рекорд в дисциплине стронгмен

Мытищинское предприятие ООО «Водомер» получило Диплом победителя в региональном конкурсе «100 лучших товаров России»

Мытищинское предприятие ООО «Водомер» получило Диплом победителя в региональном конкурсе «100 лучших товаров России»


Жители Пензы помогут сделать родной город чище

PAL ZILERI: непринуждённый стиль сезона осень-зима 2024

Золотые регионы России: «585*ЗОЛОТОЙ» рассказал, в каких городах чаще покупают изделия из золота

В парке «Музеон» с «Юмор FM» танцуют все!


Boeing ‘humiliated’ over upstart rival SpaceX rescuing stuck astronauts | Reporter Replay

Deontay Wilder Rules Out Incredible Comeback Fight Offer: “Not Interested”

America ramps up hunt for Hamas boss Yahya Sinwar to try to stop all-out Middle East war

Eleven sensational Premier League transfers that could yet be done including huge deals for Man Utd and Chelsea


Житель Сургута поверил в байки о "расследовании ФСБ" и перевел мошенникам почти 14 миллионов рублей

Водителя автобуса с юными хоккеистами, попавшего в ДТП под Новоуральском, отпустили из-под ареста

Что-то надвигается...

С начала 2024 года более 2,5 тысячи многодетных мам в Московском регионе досрочно вышли на пенсию


Мафия-НН: В уютном ресторанчике в центре города встретились девять одноклассников, чтобы отпраздновать Новый Год и провести веселый вечер

Clair Obscur: Expedition 33 creative director speaks about the dark fantasy RPG's stunning Unreal Engine 5 graphics: 'It’s a key foundation for the studio to really look for the latest technology'

Выживач Tiles of Survive доступен в Google Play 27 стран

Drive Zone Online 1.0.0 (502)



Пиратский «День именинника» отметили в ТРЦ «Нора»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Москве и Московской области 1,6 млн семей получили материнский капитал с начала действия программы

Отделение СФР по Москве и Московской области предостерегает: не поддавайтесь на уловки мошенников!

Отделение СФР по Москве и Московской области проактивно открыло 101,5 тыс. СНИЛС новорожденным




В мкр Львовский Подольска комиссия выявила недостатки в подготовке МКД к зиме

Звезда «Битвы экстрасенсов» назвала три знака зодиака, которым повезет в любви в сентябре

Гороскоп для таганрожцев на 29 августа

День знаний – 2024: история и традиции празднования 1 сентября


Гороскоп любви на сентябрь 2024 года для всех знаков Зодиака

Куратор Елена Виляйкина, рискуя жизнью, спасла от пожара 12 воспитанников «Дома Вероники» в Пензе

В Саратов приехала детский омбудсмен Мария Львова-Белова

У фермера Ковалева все по плану


Конкурентка Рыбакиной на US Open жестко прошлась по WTA

Хачанов проиграл в самом долгом матче в истории турнира US Open

Ига Свёнтек жёстко раскритиковала WTA из-за загруженного календаря

Гауфф не оставила шансов Грачевой в первом круге турнира US Open-2024


Астролог дала прогноз для знаков зодиака на сентябрь

Гороскоп для таганрожцев на 29 августа

У швидкісних потягах та на двох вокзалах зʼявились оповіщення жестовою мовою

Спорт за деньги или деньги за спорт? Где заниматься в Ульяновске, чтобы вернуть средства


Музыкальные новости

Директором Оркестра джазовой музыки Лундстрема стала Татьяна Сальникова

«Раздолбайство у нас исключено»: Баста запретил своим артистам пить перед шоу

«Поддержать дух»: Лепс и SHAMAN выступили в военном госпитале в Курске

Песни на продажу. Продажа песен. Продажа песни. Продать песни. Хочу продать песню. Где продать песню. Продать собственную песню. Продам песню дорого.



Пиратский «День именинника» отметили в ТРЦ «Нора»

Мытищинское предприятие ООО «Водомер» получило Диплом победителя в региональном конкурсе «100 лучших товаров России»

Мытищинское предприятие ООО «Водомер» получило Диплом победителя в региональном конкурсе «100 лучших товаров России»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Москве и Московской области 1,6 млн семей получили материнский капитал с начала действия программы


Новые звезды артистов, дизайнеров и предпринимателей зажглись на IV Фестивале “Красивый бизнес России – Мода. Музыка. Кино”

Сериал про Байдена за русские деньги: В Совфеде оценили "оригинальный проект"

Актер Дмитрий Дюжев сыграет Джо Байдена в комедийном сериале «Гудбай» на ТНТ

Юные оренбуржцы стали победителями чемпионата России по авиамодельному спорту


Мэрия Москвы защитила детей от ГИБДД // Полиция и чиновники разошлись в оценках роста детской аварийности

На Московской в Саратове автобус врезался в автовышку

Ефимов: строящийся участок южного направления МСД готов почти на 80%

Суд заключил под стражу обвиняемых в покушении на таксиста в Балашихе


"Путин все понял". На Западе сделали неожиданное заявление о России

Михаил Евраев доложил Президенту России Владимиру Путину о развитии Ярославской области

Владислав Шапша работает в Москве над новым нацпроектом «Кадры»

В Арктике разворачивается «гонка вооружений». США пытаются препятствовать сотрудничеству РФ и КНР





Доктор Юзуп рассказала, как реакция организма на продукты может рассказать о скрытых заболеваниях

Как увеличить прибыль клиники до 30%, повысив квалификацию врачей

Когнитивные нарушения и мотивация: врач-гериатр рассказал, как помочь пожилым близким

Ульяновские медики обменялись опытом с федеральными коллегами


В Киеве обвинили Зеленского в краже денег у пенсионеров

В Киеве обвинили Зеленского в краже денег у пенсионеров

«Они убивали чеченцев». Зеленский заявил, что его окруженцы причастны к ликвидации чеченского спецназа в Киеве

Киев посадит за штурвалы пенсионеров: что еще выпросит Зеленский на предстоящей встрече с Байденом


Росгвардейцы обеспечили безопасность на футбольных матчах РПЛ в Москве

Форум «Активное долголетие в Подмосковье» прошел в Одинцове

«Динамо» Москва — «Крылья Советов» — 5:1. Видеообзор матча Кубка России

Дубль 17-летнего Окишора помог "Динамо" обыграть "Крылья Советов" в Кубке России


Луκaшeнκο paccκaɜaл, κaκ eгο οтpывaют οт Ροccии

Лукашенко заявил, что не прикажет военным идти воевать за пределы страны

Лукашенко рассказал, как Беларусь пытаются оторвать от России

На 99%: чем опасен возможный разворот Минска от Москвы в сторону Запада?



Собянин рассказал об открытии нового здания школы №1392 в Филимонковском районе

Собянин: Будем продвигать Москву как новый центр международной киноиндустрии

Мэр Москвы рассказал о ходе строительства нового автомобильного моста

Собянин: В Филимонковском районе открывается новое здание школы № 1392


Источник 360.ru: семью с двумя детьми и друзьями ищут в лесу в Новой Москве

В Москве задержали подозреваемого в расправе над бездомными в Бутовском парке

Ивановское торнадо: как в центре России 9 июня 1984 года летали дома и коровы

В Арктике разворачивается «гонка вооружений». США пытаются препятствовать сотрудничеству РФ и КНР


Гороскоп для таганрожцев на 29 августа

SHAMAN в подметки не годится: названа самая дорогая звезда российской эстрады

У швидкісних потягах та на двох вокзалах зʼявились оповіщення жестовою мовою

Астролог дала прогноз для знаков зодиака на сентябрь


Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

В Арктике разворачивается «гонка вооружений». США пытаются препятствовать сотрудничеству РФ и КНР

В росте цен на новостройки в Архангельске наступил период стагнации

Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70


В Крыму трое мужчин избили подростков из-за мяча, попавшего в автомобиль

Людей чудом не оказалось на остановке, в которую влетела BMW

Часть Симферполя без света, Евпатория и часть Ялты без воды

Книжная выставка «Без меня народ не полный…» к 125-летию со дня рождения А.П.Платонова, русского и советского писателя, поэта и публициста, драматурга.


Расклад Таро на 29 августа 2024 года для каждого знака зодиака

Тельцы сегодня будут жонглировать деньгами, а Львов заметят благодаря их лидерским качествам

Любовный гороскоп на сегодня, 29 августа 2024 года по знакам зодиака

Любовный гороскоп на сегодня, 28 августа 2024 года по знакам зодиака












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Андрей Рублёв

Россиянин Рублев уверенно победил бразильца Уайлда на старте US Open






"Будут купаться в роскоши": этим трем знакам Зодиака сулят большие деньги и успех

Во Львове требуют лишать гражданства за русскую музыку

Гороскоп на сегодня, 27 августа 2024 года, для всех знаков зодиака

Львова-Белова рассказала о помощи своих приёмных детей кровным родителям