Британська розвідка оцінила потенціал відновлення економіки України
Зазначається, що у квітні Україна експортувала найбільший обсяг зернових та олійних культур з початку повномасштабного вторгнення - 6,6 млн тонн. На думку експертів, це демонструє здатність України здійснювати експорт в односторонньому порядку через свій судноплавний коридор у Чорному морі.
Пропускна здатність чорноморських портів майже напевно досягла місячного обсягу експорту, який перевищує будь-який інший показник за час конфлікту (повномасштабної війни рф проти України - ред.), включаючи той, який був досягнутий в межах Чорноморської зернової ініціативи", - йдеться у звіті.
Так, приблизно 5,2 млн тонн із загального експорту зернових та олійних культур у квітні цього року було відправлено із чорноморських портів України, порівняно із піком у 4,2 млн тонн за Чорноморською зерновою ініціативою у жовтні 2022 року.
Аналітики зазначають, що з моменту запуску у серпні минулого року український морський коридор забезпечив близько 1600 транзитів суден і експорт 45 мільйонів тонн вантажів. Більшість з них становив експорт сільськогосподарської продукції, який складався із понад 30 мільйонів тонн впродовж дев‘яти місяців.
"Решта - це переважно залізна руда і сталь, яку раніше не можна було експортувати морем під час (дії - ред.) Чорноморської зернової ініціативи. Загалом це сприятиме відновленню економіки України у 2024 році", - вважають у Міноборони Британії.
У розвідці підкреслили, що поставки з України мають життєве значення для глобальної продовольчої безпеки. В період з липня 2023 року до червня 2024 року експорт зерна з України становитиме близько 9,7% від світового експорту зерна.
"Хоча експорт сільськогосподарської продукції майже напевно залежить від чорноморських портів, на які припадає близько 78% обсягу експорту, інші маршрути використовуються і досі", - зазначають аналітики.
Зокрема Україна продовжує експортувати зернові та олійні культури річкою Дунай (близько 15% обсягів), залізницею (близько 6% обсягів) й автотранспортом (менше 1% обсягу).
Як повідомлялося, в Агентстві США з міжнародного розвитку (USAID) прогнозують зростання експорту зернових з України на 15%, пише Укрінформ.