Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2015

Flyktingar kom till Sverige med gummibåt

0

Flyktingar vid Migrationsverkets kundcenter på Agnesfridsvägen i Malmö. Foto: Drago Prvulovic/TT.

Lyssna: "En logisk utveckling"

Uppgiften om att en gummibåt med flyktingar ska ha kommit till skånska Skillinge bekräftas av polisen.

- Jag kan bekräfta att det är den uppgiften vi har fått och att vi håller den för korrekt. När det gäller detaljerna arbetar vi fortfarande på det, säger Patrik Engström som är chef för nationella gränspolissektionen.

Uppgifterna som polisen utreder nu och som Dagens Nyheter skriver om att flyktingar ska ha kommit med en gummibåt till Sverige lämnades av någon utanför polisen och enligt Patrik Engström litar man alltså på att det stämmer. Det här är första gången på många år som flyktingar kommer till Sverige på det här sättet. 

- Det är ju på sätt och vis en logisk utveckling. Stärker man gränskontrollen skapas en efterfrågan på smugglingstjänster. Det har vi sett på Medelhavet och på andra ställen i världen, säger Patrik Engström.

Patrik Engström betonar att det inte är olagligt att ta sig till Sverige, de som kommer hit kan söka asyl, annars kommer de att avvisas. Just nu ser polisen att smugglingen av människor ökar, inte minst i bilar.

Ofta handlar det om släkt, vänner och anhöriga som hämtar sina anhöriga i i Danmark eller Tyskland, men det finns också en ökad aktivitet av organiserad brottslighet, säger Patrik Engström.

– Vi ser fler och fler fall av smuggling där det finns uppenbara kopplingar till större nätverk i Europa.

Kustbevakningen har ingen kännedom om att de ska ha kommit flyktingar med båt till skånska Skillinge men skulle det stämma ser man det som ett enskilt fall, men Patrik Engström tror att vi kommer att se mer av det här framöver.

– Det finns en uppenbar risk för det.

Vad vidtar ni för åtgärder eller förberedelser i den händelse att det här ökar?

– Vi utreder det enskilda ärendet och i övrigt har vi i vårt stabsarbete samarbete med Kustbevakningen för att de ska ha möjlighet att vidta åtgärder. Det är de som driver gränskontrollen till sjöss.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Красноярская теннисистка Мирра Андреева выиграла турнир WTA 1000 в Дубае






SHAMAN перепел легендарную композицию «Небо славян»: «В этой песне столько любви к России!»

Пассажир экстренно севшего в Петербурге самолета: левый двигатель начал шуметь

SHOT: Экстренно севший в Пулково самолет летел 5 часов на одном двигателе

Явка избирателей на выборах в Германии оказалась ниже показателей 2021 года