Комисията за конфискация е внесла в съда иск за близо 2 млн. лв. срещу Христо Бисеров
Искът е за 1 980 000 лева, като реално обезпеченото имущество е на по-ниска стойност, съобщи председателят на комисията Пламен Георгиев пред БНР. В началото на разследването срещу Бисеров, когато обвинението беше и срещу доведения му син и бе за пране на пари, комисията обяви, че ще внесе искове за над 7 млн. лева. Впоследствие обаче обвиненията се "стопиха" до укриване на данъци.
По думите му производствата за отнемане на незаконно придобито имущество не зависят от изхода на наказателните дела, които са водени срещу проверяваните. Според Георгиев дори при една оправдателна присъда е напълно възможно да се стигне до отнемане на имущество, ако се окаже, че то няма законен произход.
"Господин Бисеров сътрудничеше и част от нещата, които той подаде пред нас, бяха уважени", каза Георгиев.
До февруари комисията трябва да внесе в съда и иск за отнемане на имущество на банкера Цветан Василев, съобщи още председателят ѝ. Вчера се разбра, че по искане на комисията е запорирано имущество на бизнесмена за над 603 млн. лв. Сред запорираното имущество е и имот в Швейцария на стойност 47 млн. лв., което Пламен Георгиев определи като "абсолютен прецедент".
Освен имота са запорирани и четири банкови сметки на собственика на фалиралата КТБ, като в момента комисията не знае какви суми има в тях заради банковата тайна. "След като се разкрие вече, след като сме наложили обезпечителни мерки, банкова тайна, цената на иска може да нарасне", прогнозира Георгиев.
"Огромен екип е ангажиран, даваме си ясна сметка, че такъв случай е абсолютен прецедент не само в дейността на комисията, а изобщо в цяла Европа. Един-единствен случай имаха италианските колеги, те бяха наложили по-големи обезпечителни мерки от нас в един случай, който касае дейността на мафията, но те касаят много лица", каза председателят на комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.