Hiába tiltakozott Navracsics a magyarellenes kezdeményezés miatt
Az EU-ról szóló szerződés Bizottság tagjainak függetlenségére vonatkozó cikkére hívta fel értesülésünk szerint a magyar biztos figyelmét Jean-Claude Juncker, a testület elnöke a Navracsics Tibor egy héttel ezelőtti levelére adott válaszában.
A Bizottság magyar tagja november 23-i keltezésű levelében – amit az elnökhöz intézett és a biztosoknak is megküldött – határozott kifogást emelt a Magyarországot érintő európai polgári kezdeményezésnek a biztosi kollégium november 24-i ülésén történő elfogadása ellen. Navracsics Tibor a biztosi testület szóban forgó strasbourgi ülésén minisztertanácsi elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni, és hiányzásáról a levél tanúsága szerint már hetekkel korábban tájékoztatta az intézményt.
Az Index (Eurológus) által elsőként ismertetett levélben Navracsics a kollegialitás elve megsértésének nevezte azt az eljárást, hogy éppen arra az egyetlen olyan bizottsági ülésre ütemezték a döntést, amelyről a két hónap alatt hiányzott. „Az eljárás módja megfoszt attól a jogomtól, hogy egy politikailag nagyon kényes és jogi szempontból ellentmondásos kérdésben kifejtsem az álláspontomat. Ezért határozottan ellenzem” – írja levelében a magyar biztos, aki tartalmi oldalról sem értett egyet a döntéssel, mivel a kezdeményezés nyilvántartásba vétele mellett szóló érvek véleménye szerint erősen megkérdőjelezhetőek.
A Bizottság november 30-án tette közzé döntését a Wake up Europe nevű civil szervezet polgári kezdeményezéséről, amelyben arra kéri a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a szerződés 7-ik cikke szerinti eljárás megindítására Magyarország ellen az uniós alapértékek feltételezett súlyos megsértése miatt (a döntésről bővebben lásd november 30-i cikkünket). A Bizottság hangsúlyozta, hogy csupán technikai döntésről van szó, és a kezdeményezést tartalmi szempontból egyáltalán nem vizsgálták.
Jean-Claude Juncker magyar biztosnak írt válaszában – értesülésünk szerint – az Európai Unióról szóló szerződés azon cikkére emlékeztet, ami kimondja a Bizottság tagjainak függetlenségét. Juncker szerint ezért a biztosok nem védelmezhetik annak a kormánynak a nézetét, amely a Bizottságba való kinevezésüket javasolta, hanem kizárólag az Unió általános érdekeit tarthatják szemük előtt.
Megkerestük a magyar biztos kabinetjét, ahol cáfolták a Juncker által Navracsicsnak tulajdonított szándékot, hogy a magyar kormány álláspontját kívánta volna védelmezni. Erről egy szó sincs a levélben - mutattak rá.
Juncker forrásaink szerint arra is emlékeztet, a hatásköre arra is kiterjed, hogy akkor terjesszen bizonyos ügyeket a biztosi kollégium elé, amikor azok hozzá eljutnak. A testület elnöke végül arra is kitér a levelében, hogy még az indokolt hiányzás sem ok arra, hogy a biztosi kollégium szokásos heti ülésén ne vitassanak meg egy témát.