Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2015

Boj proti teroru podle EU: Zbrojní průkaz má být i na vzduchovku!

0

Evropská komise už delší dobu připravuje směrnici o kontrole nabývání a držení zbraní. Pokud ji schválí, budou se jí muset podřídit všechny členské země EU bez ohledu na vlastní legislativu. Směrnice měla původně sjednotit rozrůzněná pravidla držení zbraní v jednotlivých evropských zemích.

 

Podle kritiků zákona ale EU v atmosféře teroristických útoků v Paříži zašla s přísností příliš daleko. Není sice zcela jasné, jaká bude konečná podoba směrnice, ale už stačila rozčílit miliony lidí v Evropě. A nejen je, ale i jejich vlády a poslance - jako třeba v případě Česka.

 

 

Vláda už pověřila ministra vnitra Milana Chovance, aby v Bruselu na jednání ministrů vnitra směrnici za Česko odmítl jako příliš restriktivní. K podobnému odporu se podle všeho chystají i jiné Evropské země, například poměrně silné Německo.

 

Českému postoji se podle odborníků nelze divit, protože v tuzemsku platí už tak poměrně přísný zákon o zbraních, který zřejmě příští rok ještě trochu přitvrdí. Vláda chce například zkrátit platnost zbrojních průkazů z deseti na pět let nebo umožnit policii kdykoli a bez odkladu zabavit komukoli i legálně držené zbraně.

 

 

Evropská směrnice je podle kritiků ovšem ještě podstatně tvrdší. Podle Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX směrnice přináší mimo jiné tato omezení:

 

- zakazuje poloautomatické zbraně, které se podobají automatickým
- zakazuje držení zakázaných zbraní, přestože jsou již bezpečně znehodnocené
- nařizuje muzeím znehodnotit všechny automatické a poloautomatické zbraně, které se automatickým podobají
- zakazuje držení automatických zbraní a poloautomatických zbraní se vzhledem automatických v soukromých sbírkách
- zakazuje civilní držení, výrobu a prodej automatických zbraní
- přesunuje makety zbraní do kategorie C (podléhající ohlášení u policie)

 

Zničit by se musely i samopaly Gabčíka a Kubiše

 

Sdružení LEX upozorňuje, že většina výše uvedených zákazů nebude mít jako prevence před terorismem žádný nebo jen minimální vliv a naopak poškodí sportovní střelce, legální držitele zbraní, sběratele či muzea. Ti by museli bez náhrady některé zbraně odevzdat, jiné zcela znehodnotit, přestože jde v mnoha případech o významné historické exponáty.

 

 

"Například zbraně československých parašutistů, vystavené v kryptě kostela v Resslově ulici – ty jsou natolik unikátní a symbolicky spjaté s národní historií, že jejich poškození by bylo vyloženě zločinem na našem kulturním dědictví," pomáhá si absurdním příkladem David Karásek, člen představenstva LEX. Celou argumentaci proti nové směrnici si můžete přečíst zde: Odhad dopadů zamýšlené novely Směrnice 2008/51/ES o nabývání a držení střelných zbraní

 

Navrhovaná směrnice rozčílila i české poslance. Nejvíce zřejmě poslankyni ODS Janu Černochovou: "Především chtějí komisaři zakázat civilním osobám vlastnit zbraně, které se podobají vojenským, ale jsou nevratně upraveny tak, aby mohly střílet jen jednotlivě. Desetitisíce českých majitelů takto upravených zbraní, jejichž cena mnohdy přesahuje sto tisíc korun, by je musely bez náhrady odevzdat ke zničení."

 

Zbrojní průkaz i na vzduchovku?

 

Černochová proto vyzývá k odmítnutí této směrnice. "To, co Evropská unie ve skutečnosti zanedbala, není přísná evidence legálně držených zbraní, ale nelegální obchod se zbraněmi. Jednou ze zemí, kde se zločinci mohou vyzbrojit poměrně snadno, je například Belgie. Komise se možná chce části veřejnosti zalíbit, ale potrestání majitelů legálně držených zbraní rozhodně teroristickým útokům nezabrání. Je proto nutné zaujmout jasný postoj a navrhovanou směrnici odmítnout," uvedla.

 

 

I poslankyně Černochová připouští, že zatím není zcela jasné, co všechno a jak chce evropská komise směrnicí zakázat. Podle Černochové záleží na výkladu jednotlivých bodů. Zároveň ale upozornila, že těchto výkladů návrh dovoluje mnoho. Varovala, že omezení se může nakonec týkat i startovacích pistolí, paintballových či airsoftových zbraní nebo dokonce vzduchovek. Podle Černochové by k některým z nich v budoucnu musel mít majitel i zbrojní průkaz, což považuje za nesmyslné. I ona také upozorňuje, že povinné znehodnocení historických zbraní by nevratně poškodilo jejich sběratelskou hodnotu.

 

Kritici zákona rovněž namítají, že EU chce vzít lidem právo na vlastní ochranu nebo tato práva výrazně omezit. Pařížští teroristé přitom žádné legálně držené zbraně nepoužili. Minulý týden byl v Německu zadržen překupník, který útočníkům zbraně prodal. Šlo o čtyři útočné pušky, dva kalašnikovy vyrobené v Číně a dvě pušky typu Zastava M70 původem z bývalé Jugoslávie.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Роттердам (ATP). 1-й круг. Хуркач борется с Коболли, Медведев сыграет с Вавринкой, Циципас – с Майо






Почта России доставит открытки с юбилея Первой Камчатской экспедиции из Перми

Агродрон и дрон-доставщик: новинки гражданской авиации показали на выставке NAIS

Сын Седоковой узнал о смерти Тиммы от незнакомца

Банки ограничивают россиян в деньгах. К чему привела жесткая политика Центробанка