Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2015

Luleåprofessor letar liv på Mars

0

Nilie Fossaeområdet på Mars, med en av de största förekomsterna av lermineraler. Foto: Nasa/AP

Luleå tekniska universitet fortsätter delta i sökandet efter liv på Mars. HABIT är namnet på det första svenska instrument som ska placeras på Mars yta.

Instrumentet har utvecklats av en internationell forskargrupp som leds av professor Javier Martín-Torres och professor María-Paz Zorzano vid Luleå tekniska universitet.

HABIT har flera funktioner. Det ska bland annat kunna undersöka och kvantifiera landningsområdets tre mest kritiska parametrar för liv som vi känner det. Det betyder tillgång på rinnande vatten, ultraviolett strålningsdos och termiska intervall, skriver universitetet på sin hemsida.

Redan i april 2015 kunde en forskargrupp som Javier Martin-Torres hade ansvar för presentera tecken som tyder på att det förekommer flytande vatten på Mars, nu fortsätter alltså arbetet under Rymdorganisationen (ESA) European Space Agencys nästa expedition. 




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Стэн Вавринка

Вавринка о решении по Синнеру: я больше не верю в чистый спорт






Меркурис: Путин и Трамп довели Европу до нервного срыва

КХЛ. «Спартак» — «Торпедо». Прямая трансляция: смотреть хоккей онлайн

Овчинский: Новостройка по программе реновации появится на Дмитровском шоссе

SHOT: отравившийся ртутью москвич отказался от претензий к знакомому