PŘÍBĚH HRDINY: Cena Michala Velíška má nového držitele
Jiří Nesázal přežil masakr v uhersko-brodské restauraci Družba. A pomohl přežít i dalším. Na konci února letošního roku tam psychicky narušený Zdeněk K. zastřelil osm lidí. Vzpomínat na ten den je pro Jiřího stále těžké. A těžko říct, zda tomu někdy bude jinak.
"Sedím na obědě a obědváme normálně s kamarádem. Z ničeho nic tam prostě vejde cizí muž, který bez váhání položí aktovku, vytáhne zbraň a začne střílet po lidech," vzpomíná na osudné únorové poledne Jiří.
"Nějak instinktivně jsem skočil pod stůl a když vystřílel zásobník, tak jsem se zvedl a vzal jsem první židli, kterou jsem měl po ruce, kterou jsem tam našel a rozběhl jsem se proti němu. Za nějakého hrdinu se prostě nepovažuju, udělal jsem to, co by snad měl udělat každý. Že se se mnou dostalo víc lidí, tak za to jsem jenom rád," popsal Jiří, jak se spolu s ním dostali z restaurace Družba další lidé.
Že by "to" udělal každý, není zase tak úplně pravda. Právě za to byl dnes oceněn nejen on, ale i ostatní nominovaní. V rámci Ceny Michala Velíška se totiž na "vítězství" v tom pravém slova smyslu nehraje.
"Já se teda necítím jako hrdinka, ale díky, že se tato cena uděluje," řekla TV Nova odvážná řidička trolejbusu Květa Adamcová, která se postavila agresivnímu cestujícímu.
"Doufám, že jsem tady naposledy. Teda za takovýchto okolností," dodal Jan Rom, který zachránil mladý pár z hořícího auta.
Podobně se nedávno vyslovil člen nominačního výboru Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst. "Tuto cenu bych nikomu nepřál," uvedl.
Ocenění se totiž uděluje těm, kteří zachránili, nebo pomohli zachránit, život či zdraví. A situace, do kterých se přitom dostali, je mohly samotné stát život. Podobně jako loňského držitele Petra Vejvodu e Žďáru nad Sázavou, který chránil své spolužačky před psychicky nemocnou ženou a sám za to zaplatil cenu nejvyšší.