Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2015

Cilvēciskais un politiskais

0
IR 

Jeb kā sabiedriskajā sarunā runājam par atšķirīgām lietām

Ieklausoties mūsdienu sabiedriskajā sarunā jeb, svešvārdos runājot, publiskajā diskusijā gan Latvijas valsts, gan Eiropas Savienības, gan visas pasaules līmenī atkal un atkal pieķeru sevi pie domas, ka šajā sarunā saredzu lielu un diezin vai jebkad atrisināmu pretrunu. Pretrunu, ko ne vienmēr paši gribam redzēt vai atzīt, jo vieglākais ceļš ir to izlikties neredzam.

Dažos vārdos es to nosauktu par pretrunu starp cilvēcisko un politisko. To es domāju, ne tādā nozīmē, ka politikai nav nekāda sakara ar cilvēciskumu un ka tā ir cilvēku jeb katru indivīdu ierobežojoša parādība. Ar to es domāju divus domāšanas un rīcības līmeņus, ar ko attīstītā mūsdienu sabiedrībā saskaras ikviens cilvēks.

Katrs no mums sevi apzinās, pirmkārt, cilvēciskajā līmenī - mēs esam bērni, vecāki, draugi, darbabiedri un vienkārši cilvēki ar visām savām cilvēciskajām gara, dvēseles un miesas vajadzībām. Domāju, ka pārsvarā mūsu lēmumu un rīcības pamatā, pat ja mēs to neapzināmies, pirmkārt, ir šīs mūsu cilvēciskās vajadzības. Tām seko mūsu politiskā dimensija, kad mēs apzināmies sevi kā kādai noteiktai sabiedrībai, tautai, kultūrai, valstij un pasaules daļai piederīgus. Neizbēgami, ka daļu mūsu lēmumu un rīcības nosaka mūsu politiskā būtība.

Arvien politiskāk

Nedomāju, ka pati par sevi katra cilvēka cilvēciskā un politiskā būtība ir nesavienojami un vienmēr karojoši pretstati. Nebūt ne, jo cilvēks ir radīts būt par "sabiedrisku dzīvnieku" un bez citu cilvēku līdzdalības nevar nedz rasties, nedz izdzīvot šajā pasaulē, nedz pat godam pavadīts prom no šīs saules. Tādēļ cilvēciskā un politiskā būtība pārsvarā tīri labi sadzīvo un papildina viena otru mūsu ikdienas gaitās.

Tomēr liekas, ka mūsdienās augstāka vispārējo zināšanu līmeņa, demokrātijas izplatības, pašnoteikšanās un citu cilvēktiesību apzināšanās dēļ salīdzinājumā ar priekštečiem mēs savas dzīves daudz vairāk izdzīvojam arī politiskajā līmenī, jo varam prasīt un pamatoti sagaidīt no vietējās varas, valsts varas, kā arī starptautiskajām organizācijām daudz vairāk, nekā tas bijis iespējams jebkad agrāk.

Mēs paļaujamies, ka tiks ievērotas mūsu cilvēktiesības, ka valsts un sabiedrība parūpēsies par bērnudārziem, skolām, slimnīcām un pensijām, ka nāks palīgā nelaimes gadījumos un citās likstās. Tāda paļāvība nav nosodāma, it īpaši tad, ja paši jūtam atbildību ieguldīt savu artavu kopējā katlā un palīdzēt citiem, kam kādā brīdī grūtāk klājas.

Un tomēr - lai cik nebūtu konvenciju, likumu, direktīvu un noteikumu, kas vada mūsu ikdienas dzīvi, mūsu cilvēciskā būtība nekur nav pazudusi un ne vienmēr tā grib vai var pakļauties labajam tonim politikā, sarakstīto papīru kalniem, plāniem un attīstības vīzijām.

Bēgļi, skolas, bērni

Vismaz trīs lietas no Latvijas sabiedriskajā sarunā viļātajiem karstajiem kartupeļiem, manuprāt, ļoti skaidri raksturo šo pretrunu starp cilvēcisko un politisko - bēgļu jautājums, skolas, dzimstības un tautas ataudzes jautājumi. Visos šajos jautājumos no Latvijas valdības mēs prasām un sagaidām risinājumu, vīziju un attīstības plānu. Te mūsu saziņa ar pašu izvēlētiem sabiedrības pārvaldes pārstāvjiem notiek politiskā līmenī. Labāku vai sliktāku šo risinājumu vai risinājuma redzējumu mēs arī saņemam, taču galu galā izrādās, ka tas mūs atkal īsti neapmierina.

Neapmierina tāpēc, ka katrs no mums šo risinājumu ir gaidījis arī cilvēciskajā līmenī, taču sabiedrības pārvalde to spēj sniegt tikai politiskajā līmenī, kas arī ir tās pamata uzdevums. Piemēram, patvēruma meklētāju un bēgļu gadījumā valsts vara var tikai atbildēt par to, kur šie cilvēki dzīvos, strādās un skolosies, taču tā nevar nodrošināt, ka šie cilvēki Latvijā labi jutīsies un iedzīvosies, tieši tāpat kā tā nevar tikt galā ar mūsu dziļi iekšējām bailēm par to, ko šādas pārmaiņas nozīmē mūsu sabiedrībai. Turklāt, lai cik daudzsološi būtu valdības solījumi iekļaut šos ļaudis mūsu sabiedrībā, patiesu iekļaušanos var nodrošināt tikai katra bēgļa paša iekšēja un cilvēciska izvēle to darīt. Un otrādi - katram no viņiem ir arī cilvēciskas tiesības saglabāt savus paradumus un kultūru, pat ja viņi spēs sazināties latviešu valodā un būt lojāli Latvijas iedzīvotāji.

Lai cik politnekorekti tas arī skanētu, Latvijas iedzīvotāju bailes un neziņa gaidāmās imigrācijas priekšā ir attaisnotas, jo tās ir ļoti cilvēciskas un instinktīvas sajūtas par savu esamību pasaulē. Tā nu sanāk, ka, no vienas puses, ir cilvēciskas vajadzības pēc drošības, patvēruma un labākas dzīves un, no otras puses, arī cilvēciskas bažas par pierastā dzīvesveida un drošības izmaiņām, bet pa vidu ir tikai politisks risinājums. Kur ir tie saskares punkti, lai vilki būtu paēduši un kazas dzīvas? Tādi noteikti ir, un tie ir jāmeklē, taču tas nebūs nedz ātri, nedz viegli, un kategoriski melnbalti risinājumi arī nederēs.

Pašu izvēle

Līdzīgas iezīmes ir mūsu sarunās par izglītību un skolām. No sabiedrības pārvaldes mēs tūlīt uz brokastlaiku prasām dzelžainus risinājumus, lai mūsu bērni būtu gatavi skarbajai sāncensības cīņai plašajā pasaulē. Tā lai neviens nebūtu bez darba, lai visi darba devēji būtu apmierināti un lai visiem būtu lielas algas. Teorētiski tādas koncepcijas politiskā līmenī var radīt. Taču vai tiešām mēs domājam, ka tas atrisinās mūsu cilvēciskās vēlmes un vajadzības? Ja nu cilvēks tomēr pats grib izvēlēties, ko mācīties un strādāt, neatkarīgi no uzņēmēju un valsts nākotnes plāniem? Ja nu visiem prātā nav tikai naudas pelnīšana par katru cenu un profesijas prestižs? Ja nu cilvēks spēj apzināties savas kļūdas un mainīt savus agrāk pieņemtos lēmumus? Ja nu bērna sekmes skolā ir vairāk atkarīgas no tā, kādu priekšzīmi rāda vecāki un cik laika pavada kopā ar bērnu?

Tad var atkal sanākt varen rūgta pēcgarša, jo koncepcijas neīstenojas dzīvē, darbaspēks atkal nav gana labs un pie visa vainīgi politiķi. Politiķi, kuru piedāvātie politiskie risinājumi sniedzas tikai tik tālu, cik tie var aizsniegties, jo otrā galā esam katrs no mums ar savu cilvēcisko izvēli kaut ko darīt vai nedarīt konkrētā politiskā risinājuma ietvaros.

Tikpat dīvaina man šķiet arī saruna par dzimstības jautājumiem, sasaistot tos tikai ar valsts atvēlēto naudas daudzumu. Protams, ka naudas atbalsts ģimenēm ir nepieciešams, tomēr tas neatrisina problēmu. Ja tas būtu tik vienkārši un atkarīgs tikai no labklājības līmeņa un naudas daudzuma, tad diezin vai tādas bagātas valstis kā Japāna un Vācija būtu norūpējušās par novecošanu, dzimstības līmeni un darbaspēka trūkumu. Acīmredzot, iemesli ir citi un cilvēciskāki. Bērnu radīšana un audzināšana ir varbūt pat pati cilvēciskākā un visdziļāk instinktos balstītā mūsu būtības daļa, par spīti visiem politiskajiem risinājumiem.

Viss iepriekš rakstītais nenozīmē, ka nav nekādas gaismas tuneļa galā, drīzāk tas ir aicinājums aizdomāties par līdzsvaru starp cilvēcisko un politisko un iespējami labākajiem saskares punktiem starp tiem. Tas ir aicinājums arī būt mazāk kategoriskiem savās prasībās pret sabiedrības pārvaldi un mūsu pašu līdzcilvēkiem, jo galu galā par savu dzīvi atbildīgs ir katrs pats.

Autore ir neatkarīgā žurnāliste

 




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала 2024 года 140 тысяч женщин и новорожденных Московского региона получили услуги по родовым сертификатам

Москва слезам не верит: в ТПП РФ подержали инициативу по защите прав предпринимателей


Кутюрная коллекция Thom Browne FW-2024/25 (осень-зима 2024)

Новая летняя коллекция Khy

Выглядим стильно и модно при помощи этих ярких образов

Россиян предпочли туркам: в Турции, в отеле забитом российскими туристами, сломались кондиционеры и отдыхающие начали со скандалом перетаскивать кровати в ресторан


Suspect arrested for ‘threatening to kill Trump and his VP pick JD Vance’ in Florida days after assassination attempt

Faculty of International Journalism and Mass Communications Eurasian International University is conducting an additional intake of applicants!

Actors Who Died With Unfinished Roles

England U20 overpower France to be crowned world champions


Военные следователи провели рейд по бывшим мигрантам в Керчи

Нарколог рассказал о связи алкоголя и слабоумия

В Домодедово сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже партии товаров.

Отрытый конкурс красоты и таланта «Одна на миллион»


Conscript is an old school survival horror game where the horror is just that you're in World War 1

Интервью AppTime с компанией Innova: релиз Gran Saga в России, внутриигровая оплата и «Масленица» в корейской MMO

Today's Wordle answer for Saturday, July 20

D&D's new 2024 Player's Handbook will have 10 species to choose from including goliaths, and drow will be closer to their Baldur's Gate 3 version


Фотомагазин PYN: ваш надійний партнер у світлі та фотографії


Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала 2024 года 140 тысяч женщин и новорожденных Московского региона получили услуги по родовым сертификатам

Бизнесмен вакцинировался от суда // Дело об особо крупной растрате рассмотрят в заочном режиме

Спортивные игры в СЛД "Москва-Сортировочная" филиала "Московский"

Отрытый конкурс красоты и таланта «Одна на миллион»




Не стало актера и режиссера Владимира Королева

Вечерний авиарейс из Ульяновска в Москву задержали более чем на шесть часов

"Спартак" после первого тура РПЛ оказался на 15-м месте в турнирной таблице

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"


Директор самарской школы поделилась впечатлениями о выставке «Россия»

Губернатор Воробьев: в «Есипове» будут выпускать 100 тысяч автомобилей в год

Владимир Путин назначил Романа Курынина заместителем главы МЧС

В Орле на День города ожидается более 40 праздничных мероприятий


Рафаэль Надаль вышел в финал турнира в Бостаде

Паес и Амритрадж введены в Зал теннисной славы в Ньюпорте

Тарпищев: Рублёву надо не играть, а заняться своим здоровьем

Шнайдер прошла в финал турнира WTA в Будапеште


Путин присвоил исполнителю SHAMAN звание заслуженного артиста РФ

Валиева впервые вышла на лёд после дисквалификации

Переполох на Западе: Русская субмарина уже в Ирландском море

Врач-гигиенист стоматологического центра Мегастом Инна Гришина: почему бывает воспаление десен и что с этим делать


Музыкальные новости

В Гатчине представят оперу «Самсон и Далила» Камиля Сен-Санса

Певец Shaman устроил митинг-концерт против YouTube перед посольством США

«Остапа понесло!»: Певец Лоза рассказал, почему не закрывает комментарии в соцсетях

Рэпер ST пообщался с молодёжью до начала фестиваля «Место силы — Владивосток»



Представители «Метровагонмаш-Сервиса» посетили СЛД «Москва-Сортировочная» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» для обмена опытом

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала 2024 года 140 тысяч женщин и новорожденных Московского региона получили услуги по родовым сертификатам

Несколько авиарейсов в Томск задерживаются из-за тумана

Спортивные игры в СЛД "Москва-Сортировочная" филиала "Московский"


Открытие нового театрального сезона в Театре на Таганке

Спортивные игры в СЛД "Москва-Сортировочная" филиала "Московский"

В регионах Центральной России продолжаются мероприятия в рамках ведомственной акции «Каникулы с Росгвардией»

Семьи работников заводов АО "Желдорреммаш" стали призерами федерального конкурса «Это у нас семейное»


За сколько часов можно научиться вождению транспортного средства?

В первом полугодии россияне чаще всего приобретали онлайн и страховали по каско автомобили Lada, Kia и Hyundai

Источник 360.ru: на парковке рядом с «Охотным рядом» загорелась Mitsubishi

МЧС опровергло возгорание автомобиля на парковке ТЦ «Охотный ряд» в Москве


Путин заверил Асада в поддержке РФ властей Сирии в отстаивании суверенитета

Путин назначил Романа Курынина замглавы МЧС России

Что изменилось: как приобрести квартиру по льготной программе

Москва может организовать встречу Эрдогана и Асада


Врач Болибок: в РФ не ожидается эпидемии листериоза, подобной коронавирусной




Бизнесмен вакцинировался от суда // Дело об особо крупной растрате рассмотрят в заочном режиме

Врач Болибок: в РФ не ожидается эпидемии листериоза, подобной коронавирусной

22 июля Всемирный день мозга. Отвечаем на популярные вопросы о когнитивных расстройствах

Врач-гигиенист стоматологического центра Мегастом Инна Гришина: почему бывает воспаление десен и что с этим делать


Власти Киева подадут в суд против застройщика, который снес усадьбу Зеленских — Кличко

Политолог Зеленков: Зеленский понимает, что Трамп прекратит помогать Киеву

Зеленскому придётся провести референдум, грядущие месяцы будут сложными для него, — Кличко

Мэрия Киева заставили застройщика восстановить усадьбу Зеленских


Спортсменки из Красногорска выиграли «Кубок футбольных мам» в Коломне

До конца июля анимационная компания «ЯРКО» проведет еще одно мероприятие в ТРЦ «Ривьера» – развлекательную программу по мотивам мультсериала «Команда МАТЧ» (‍27 июля).

Росгвардейцы обеспечили безопасность во время футбольных матчей в Москве

Экс-игрок Мостовой: в матче с "Акроном" я увидел обычный "Локомотив"


В Белоруссии заявили, что Лукашенко может помиловать некоторых участников протестов

Александр Немец: из Пекина в Москву пришло жесткое указание "Вон из Беларуси!"

«Мы заякорились». Лукашенко призвал найти пути сотрудничества с Евросоюзом



Мэр Москвы рассказал о развитии Таганского района

Собянин: В Таганском районе реализовали ряд инфраструктурных проектов

Собянин: 24 объекта культнаследия восстановили инвесторы по городской программе

Собянин: Жители районов ВАО получат прямой трамвайный маршрут к Курскому вокзалу


Одежду из вторсырья представили на фестивале «Зеленый подиум» в Москве

Транссибирская магистраль | 12) Биробиджан

Очистные сооружения от завода «ТехВодПолимер»

Новый утильсбор в России изменит цены на автомобили


Переполох на Западе: Русская субмарина уже в Ирландском море

Мэр Москвы рассказал о развитии Таганского района

Врач-гигиенист стоматологического центра Мегастом Инна Гришина: почему бывает воспаление десен и что с этим делать

«Весь август будет аномальным». Синоптики дали новый прогноз на конец лета


Собянин объявил о начале строительства станции метро "Рублево-Архангельское"

Спортсмен из сборной Архангельской области стал победителем масс-старте в Малиновке

АО «Транснефть - Север» обеспечивает надежность производственной инфраструктуры в четырех регионах

Сергей Собянин. Главное за день


Выставка-признание «Жизнь как струна».

«Июльский зной». Цены на «однушки» в Симферополе сильно подогрелись, но не закипели

Выставка-персоналия «Замечательный русский беллетрист» к 250-летию со дня рождения М.Н.Загоскина, русского писателя и драматурга

Бойцовые собаки чуть не растерзали женщину в Севастополе


Стаж меньше года. Дети заблудились в горах Кавказа с неопытным педагогом

9-й фестиваль автотюнинга Tuning Open Fest-2024 пройдет в Подмосковье

Губернатор Воробьев: в «Есипове» будут выпускать 100 тысяч автомобилей в год

Спортсмены из Солнечногорска победили в ультрамарафоне в Суздале












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Панова и Сизикова вышли в финал турнира WTA в Палермо в парном разряде






«Весь август будет аномальным». Синоптики дали новый прогноз на конец лета

Горящее здание в центре Москвы смогли самостоятельно покинуть 40 человек

Минэкологии Подмосковья предупредило о запрете сбора редких грибов

Андрей Воробьев: Китай — главный внешний партнер для Подмосковья