Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2015

Aukstums arī ir sasilšana

0
IR 

Mēs patlaban piedalāmies cilvēces vēsturē lielākajā nekontrolējamā eksperimentā

"Jūras līmenis ceļas. Dažu jūras bruņurupuču ligzdās, kas nav noslīkušas, temperatūra ir paaugstināta un pasaulē nāk tikai mātītes. Bruņurupuču populācijas samazinās, medūzu ēdāju kļuvis mazāk, un okeānos tās dominē pār zivīm..." Tas nav citāts no fantastikas romāna lappusēm. Tā ir viena no versijām klimata pārmaiņu skartai pasaulei. Kā to pētīt un kā zināt, vai klimatu ietekmē arī cilvēki?

Palūkojoties vēsturē, liekas, ka katrā gadsimtā bijis savs lielais jautājums, kas raisījis diskusijas sabiedrībā un licies pretrunu pilns. 15.gadsimtā lielāko sašutumu radīja jautājums - kā Zeme var būt apaļa, ja attālumu starp diviem tās punktiem var izmērīt ar taisnu lineālu, savukārt jau 17. gadsimtā ļaudis nespēja saprast, kā putni spēj lidot, ja eksistē tāds jēdziens kā gravitācija? 19. gadsimtā uzvirmoja šķietamas pretrunas starp evolūcijas teoriju un Bībeli, bet 21. gadsimta strīda objekts ir globālā sasilšana - kā gan var runāt par planētas sasilšanu, ja laiku pa laikam piedzīvojam nebijuši aukstas ziemas? Lai saprastu, kāpēc aukstas vasaras vai sniegotas ziemas nebūt neliecina, ka globālā sasilšana būtu apstājusies vai bijis maldīgs priekšstats, talkā jāņem klimata pētniecības instrumenti.

Klimata pētnieki uzsver, ka neizpratne rodas tāpēc, ka cilvēku apziņā tiek jaukti divi jēdzieni - klimats nav tas pats, kas laikapstākļi. 

Klimats ir vidējās vērtības ilgā laika periodā - proti, dažādu parametru novērojumi vismaz 30 gadu periodā. Turpretī laikapstākļi ir atmosfēras stāvoklis konkrētajā brīdī. Tāpēc ikreiz, kad sakām, ka klimats mainās - tas nozīmē, ka pārmaiņas notikušas ilgā laika periodā.

Lai gūtu pilnvērtīgāku priekšstatu par to, kā mainās klimats, tiek pētīti ļoti dažādi parametri, piemēram, temperatūra, nokrišņu daudzums, Saules aktivitāte, radiācija, sniega segas biezums, saules spīdēšanas ilgums, mākoņainība, augsnes temperatūra dažādos dziļumos un daudz kas cits. Tikai kombinējot šos datus, iespējams pateikt, kas pasaulē mainās. Tiesa gan, dažiem no minētajiem rādītājiem nepietiek ar 30 gadus ilgiem novērojumiem, jo dabā ir cikli, kas neiekļaujas šajā laika vienībā. Savukārt temperatūru itin labi var salīdzināt 30 gadu periodā, jo tajā atspoguļojas gan tie cikli, kas dabā atkārtojas ik pēc gada vai diviem, gan tie, kuru darbība izpaužas, piemēram, vienpadsmit vai divdesmit divu gadu laikā.

Maģiskā temperatūra

Līdzīgi kā par cilvēka veselības stāvokli var daudz ko saprast, izmērot tā temperatūru, arī dabā šis radītājs palīdz konstatēt dažādas izmaiņas. Tieši tāpat kā mūsu lietotajos termometros atšķirība starp 37 un 39 grādiem ir sajūtama, arī dabā temperatūras kāpums par diviem grādiem spēj radīt ļoti lielas pārmaiņas. Šobrīd daudz tiek runāts par to, ka klimata pārmaiņu nelabvēlīgās sekas varētu mazināt, ja planētas temperatūra nepārsniegs 2°C salīdzinājumā ar pirmsindustriālā laikmeta sākumu. Taču jāpatur prātā, ka, mērot 2°C pieaugumu, tiek ņemta vērā vidējā temperatūra - tātad, lai paaugstinātu vienu tās grādu, īstermiņa laikapstākļu svārstības var būt ļoti atšķirīgas.

Vienkāršoti ilustrējot klimata pētnieku darbu, var teikt, ka darbs pārsvarā notiek ar garām datu rindām. Latvijā garākā šāda veida rinda pieejama par gaisa temperatūru - tā veidota jau kopš 1795.gada, kad diendienā gaisa temperatūru fiksējusi Latvijas Universitātes (LU) Meteoroloģiskā stacija. Lai izslēgtu gadījumus, kad kļūdainu mērījumu dēļ tiek aprēķināta neprecīza vidējā gaisa temperatūra, datu rindām, pirms to statistiskās analīzes, vispirms tiek veikta novērojumu datu kvalitātes kontrole un datu homogenitātes novērtējums. Ir svarīgi zināt vai, piemēram, mērinstrumentu nomaiņa vai arī novērojumu veikšana atšķirīgos laikos un skaitā nav ietekmējusi vidējo vērtību izmaiņas.

Kā stāsta LU profesore Agrita Briede, šādiem mērķiem ir ieviesti speciāli korekcijas koeficienti. Kad datu rindas iegūtas un ar statistikas metožu palīdzību izanalizētas, klimatologu rīcībā ir informācija, kuru ikviens var atlasīt atbilstoši pētījuma interesēm. Tā kā klimatu dabā veido ļoti dažādi procesi, arī tā pētniecībā apvienojas dažādas zinātnes - sākot no meteoroloģijas un hidroloģijas līdz fizikai un ķīmijai.

Dzirdēts, ka cilvēka saimnieciskā darbība klimata pārmaiņu kontekstā ir pārspīlēta vai biznesa interešu radīta, tomēr, mērot atmosfērā notiekošo un salīdzinot to ar planētas temperatūras izmaiņām, skaidri redzams, ka saimnieciskās darbības radītie izmeši tomēr veicina klimata pārmaiņas.

"Var strīdēties par to, cik lielas un būtiskas ir pārmaiņas, ko rada siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas atmosfērā nonākušas, pateicoties cilvēku saimnieciskajai darbībai, taču klimata modeļi un arī novērojumi liecina, ka šīs emisijas maina planētas temperatūru. Visiem mērāmajiem parametriem ir t. s. dabiskais fons, piemēram, vulkānu izvirduma laikā radītās emisijas, un tas tiek ņemts vērā. Taču visi modeļi uzrāda salīdzināmus rezultātus tikai tad, ja pie dabiskā fona pievieno cilvēka radīto efektu. Šobrīd nav neviena pētījuma, kas pierādītu pretējo," skaidro A. Briede.

Laika prognozes nereti liek domāt, ka planēta drīzāk atdziest, nevis sasilst. Bet izrādās: aukstas vasaras Latvijā un sniega bagātas ziemas ASV nav nekas neparasts aizvien silstošajā planētā. Kā skaidro A.Briede, šādas parādības rada atmosfēras masu cirkulācija, īpaši polārajos reģionos, kā arī strūklstraumes, kas atrodas 12 km augstumā un spēj izolēt noteiktas gaisa masas. Tādos gadījumos augsta spiediena apgabals ar zemu temperatūru var no polārajiem reģioniem pārvietoties ļoti tālu uz dienvidiem, sev līdzi nesot neierasti aukstu laiku.

Taču tas neliecina par to, ka klimats būtu kļuvis aukstāks - šādi atsevišķi gadījumi nenozīmē, ka ilgtermiņā būtu mazinājusies vidējā temperatūra. Līdzīgi ir arī vētru gadījumā - paredzams, ka, klimatam mainoties, pieaugs to intensitāte, taču ne skaits, jo augstā temperatūra veicinās pastiprinātu ūdens tvaiku klātbūtni atmosfērā, tālāk ietekmējot virkni citu procesu. Ne velti zinātnieki meklē veidus, kā papildināt nākotnes orkānu un tornādo stipruma mērīšanas skalas.

Klimata laboratorija

Klimatu pēta gan debesīs, gan uz Zemes, kur izvietotas neskaitāmas mērījumu stacijas. Protams, ģeogrāfiski grūti sasniedzamu vietu dēļ to tīkls nav vienmērīgs. Taču mērījumus veic raidītāji, kas piestiprināti kuģiem, lidmašīnām un bojām, un klimatologiem noder arī laikapstākļu prognozēšanai lietotie satelīti, kas sniedz ziņas par zemes temperatūru vairāku gadu laikā. Arī Latvijā ir izvietotas 23 stacijas, lai mērītu temperatūru, un nu jau vairākus gadus tiek lietotas arī digitālās kameras, kas attālināti ļauj novērot, kad dabā sāk plaukt lapas vai, piemēram, pazūd sniegs. Lai arī klimata pētniecībā noteicošās ir mērījumos un novērojumos balstītas datu rindas, interesanti ir palūkoties, kā klimata pārmaiņas iespējams pētīt eksperimentāli.

Globālās sasilšanas ietekmi uz noteiktām ekosistēmām ilustrē kāds 23 gadus ilgs eksperiments ASV, kur kopš 1989.gada zinātnieki Kolorādo apvidū novērojuši 10 pļavas laukumus, katru 30 m2 platībā. Piecos laukumos kopš 1991.gada tika pastiprināts infrasarkanais starojums, lai simulētu vēl siltākas planētas apstākļus, savukārt atlikušie pieci laukumi tika atstāti neskarti.

Rezultātā siltākajos laukumos augsnes virskārta 15 cm dziļumā sasila par 2°C un veģetācijas sezonas laikā kļuva par 10-20% sausāka. Bezsniega periods šajos laukumos paildzinājās par vidēji 2 nedēļām, siltajos laukumos ziedaugus nomainīja meža augi, lielākoties vībotnes, un mainījās arī augsnē uzkrātā oglekļa daudzums. Siltākajos laukumos tā bija mazāk un tas tika intensīvāk noārdīts, savukārt kontrollaukumos oglekļa krājumi samazinājās lēnāk un 23 gadu laikā tā arī nenonāca atmosfērā.

Zinātniekus nepārsteidza tas, cik ātri ziedaugu paklājs pārvērtās savvaļas vībotņu audzē, taču viņi nebija gaidījuši, ka pietiks tikai ar mākslīgu sildīšanu un dažām desmitgadēm, lai augsnē krietni mainītos oglekļa daudzums un sniegs nokustu arī vietās, kas netika sildītas.

Raugoties uz to, cik daudz siltumnīcefekta gāzu izmešu esam radījuši, izskanējis tēlains salīdzinājums, ka mēs šobrīd piedalāmies cilvēces vēsturē lielākajā nekontrolējamā eksperimentā. Austrumanglijas Universitātes Klimata izpētes nodaļa paziņojusi, ka temperatūras pieauguma ziņā šogad sasniegts jauns rekords un esam pārsnieguši simbolisko 1°C atzīmi. Situāciju vēl nopietnāku padara fakts, ka atmosfērā pieaug arī spēcīgāku siltumnīcefektu radošo gāzu - metāna un slāpekļa oksīda - koncentrācijas.

Pasaules Meteoroloģijas organizācijas ģenerālsekretārs Mišels Žerods (Michel Jarraud) komentē situāciju īsi un skarbi: "Mēs virzāmies uz nezināmu teritoriju biedējošā ātrumā". Šīs jaunās, neatklātās teritorijas neatņemama sastāvdaļa būs krietni augstāka planētas vidējā temperatūra, kas sev līdzi nesīs daudz vairāk ekstremālu laikapstākļu, izkusuša ledus, līdz ar to arī jūras līmeņa celšanos, un, protams, pieaugošs oglekļa daudzums atmosfērā nozīmē arī daudz skābāku okeāna ūdeni.

Tā vien liekas, ka pētīt klimatu ir tāpat kā mērīt cilvēka ķermeņa temperatūru, vienlaikus analizējot tā pulsu, asinsspiedienu, ņemot vērā tādus faktorus kā nogurumu, nepareizu uzturu un ķermeņa svaru. Zemeslode ir sarežģīts organisms, un tikpat daudzšķautņaina ir tā pētniecība.

Autore ir žurnāliste

 




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Москва слезам не верит: в ТПП РФ подержали инициативу по защите прав предпринимателей

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?


Летний лагерь для арцахских подростков возобновил работу. Фоторяд

Madi Hiyaa – один из самых красивых ресторанов мира

Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

Заинтересовавший Владимира Путина хит семьи Рыбачевых презентовали на радиостанциях «Газпром-Медиа»


Surya set to pip Hardik , emerges as dark horse for India's T20I captaincy

Faculty of International Journalism and Mass Communications Eurasian International University is conducting an additional intake of applicants!

Suspect arrested for ‘threatening to kill Trump and his VP pick JD Vance’ in Florida days after assassination attempt

Biden's anger bleeds through as party weighs his future


Певец Дмитрий Камский готовит к релизу новый сингл "Песня Земли"

После вмешательства транспортной прокуратуры восстановлено техническое состояние объектов железнодорожной инфраструктуры

На мосту в створе улицы Мясищева ведется гидроизоляция

Пермский маньяк-людоед трудоустроился в приют для животных


Yesterday I ignored 10 tornado warnings to finish a Destiny 2 raid, didn't get the exotic drop, and disappointed my fiancée. Is there some sort of lesson here?

CD Projekt's Pawel Sasko tells the inspiring tale of how an Estonian beet farmer in Australia became a senior quest designer on The Witcher 4

Интервью AppTime с компанией Innova: релиз Gran Saga в России, внутриигровая оплата и «Масленица» в корейской MMO

According to BioWare, Dragon Age: The Veilguard is the first entry in the series where "the combat's actually fun" and where characters are "intentionally" the focus of the storytelling, which seems pretty unfair on the first three games


Фотомагазин PYN: ваш надійний партнер у світлі та фотографії


Скиппинг и танцы: как тренировки со скакалкой влияют на физическое здоровье

Бренд экологичной одежды первым в мире сообщил о нападении анти-эко-активисток

Shaman назвал выступление у посольства США ответом РФ на блокировку на YouTube

Москва слезам не верит: в ТПП РФ подержали инициативу по защите прав предпринимателей




День рождения русской водки

19 июля: какой сегодня праздник, что было в этот день

Минеев единогласным решением судей победил Исмаилова на турнире в Москве

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?


ДОНАЛЬД ТРАМП И СПЕЦСЛУЖБЫ США СДЕЛАЛИ НЕОБЫКНОВЕННЫЙ ГЕРБ МОСКВЫ!

В Самаре начались поиски 10-летней девочки, которая ушла из дома и не вернулась

21 июля: какой сегодня праздник, что было в этот день

Новичок футбольного «Зенита» Максим Глушенков сделал дубль в матче 1-го тура РПЛ с «Крыльями Советов», который петербургский клуб выиграл со счётом 4:0


Экс-теннисист Ольховский: победа Медведева над Синнером была неожиданной

Действующий чемпион Андрей Рублёв проиграл 121-й ракетке мира на старте турнира в Бостаде

Панова и Сизикова вышли в финал турнира WTA в Палермо в парном разряде

Ига Свёнтек опубликовала атмосферные фото с отдыха в Польше


ЦСКА и «Ростов» сыграли первую нулевую ничью в РПЛ в сезоне-2024/25

В Минстрансе рассказали, когда могут начать строительство ВСМ Москва - Санкт-Петербург

Суперкомпьютер назвал "Зенит" фаворитом нового сезона РПЛ

Посол Антонов: Гершкович осуждён за шпионаж, а не журналистскую деятельность


Музыкальные новости

Лоза объяснил, почему не закрывает комментарии в соцсетях

Лица без определенного места жительства поселились в лимузине Аллы Пугачевой

Книжный обзор: простуженный Фрэнк Синатра, кофейня в Киото и сибирские шаманы

Mash: жена Джигана задолжала налоговой более 3,8 млн рублей



Запашный пришел поддержать Исмаилова перед боем с Минеевым

Бренд экологичной одежды первым в мире сообщил о нападении анти-эко-активисток

«Мы голодные!». Дети остались одни дома и просили в окно еды

Лихорадка, рвота, диарея: иммунолог Болибок назвал симптомы листериоза


Бизнес-коуч из Чебоксар перевела мошенникам 16 миллионов рублей через банкомат

Наталья Страшнова стала ведущей программы «Формула Верхневолжья».

Собянин объявил о начале строительства станции метро "Рублево-Архангельское"

Один из лучших джазовых вечеров в Петербурге и Москве - «Jazz под Небом»


Схема движения транспорта изменится в центре столицы

Спасатели достали полуторагодовалого ребенка из запертого автомобиля в Москве

Дептранс Москвы: на внешней стороне ТТК затруднено движение из-за ДТП

Четыре улицы в Москве стали пешеходными 20 и 21 июля


Семьи работников заводов АО "Желдорреммаш" стали призерами федерального конкурса «Это у нас семейное»

Заинтересовавший Владимира Путина хит семьи Рыбачевых презентовали на радиостанциях «Газпром-Медиа»

Путин назначил Агафонова главой Экспертного управления президента





Скиппинг и танцы: как тренировки со скакалкой влияют на физическое здоровье

Лихорадка, рвота, диарея: иммунолог Болибок назвал симптомы листериоза

Вернет молодость и снизит воспаление: диетолог Писарева рассказала о пользе черники

Актрису Марию Аронову увезли в Боткинскую больницу в Москве


Уκpaинcκaя пpοпaгaндa: Ροccийcκaя гиpя для ΚΗΡ κудa увecиcтee уκpaинcκοй

В Киеве без разрешения мэрии снесли усадьбу Зеленских конца XIX века

В Киеве из-за незаконного сноса Дома Зеленских XIX века возбудили уголовное дело

Усадьбу Зеленских снесли в Киеве


Скиппинг и танцы: как тренировки со скакалкой влияют на физическое здоровье

"Динамо" переиграло "Факел" в первом туре чемпионата России

Овечкин про гимн России на матче звезд КХЛ и НХЛ: «Слышно было, что все пели. Это очень грело душу»

ЦСКА и "Ростов" сыграли вничью в первом туре РПЛ


Лукашенко утвердил окончательный состав уполномоченных представителей главы государства в областях и Минске



Собянин рассказал, какие современные технологии используются при строительстве метро

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин: Умные камеры помогают улучшить движение по МКАД и другим магистралям

Сергей Собянин сообщил о начале реставрации фасадов дворца Дурасова


«Метриум»: Старт бронирования в мультиквартале VEER

Богомолу и осе комфортно в нашей полосе: почему в Москве появились необычные насекомые

Бренд экологичной одежды первым в мире сообщил о нападении анти-эко-активисток

Объединившись, сохраним животный мир для будущего


Мастер-класс по гончарному делу для пенсионеров прошел в подмосковном поселке Калининец

Г.А. Зюганов: Нгуен Фу Чонг делал все для стратегического партнерства Вьетнама и РФ

ЦСКА и «Ростов» сыграли первую нулевую ничью в РПЛ в сезоне-2024/25

Посол Антонов: Гершкович осуждён за шпионаж, а не журналистскую деятельность


ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Собянин объявил о начале строительства станции метро "Рублево-Архангельское"

Пассажир самолета в Пулково открыл аварийный люк из-за жары в салоне

Архангельская область в топе регионов по лесовосстановлению


Выставка-персоналия «Замечательный русский беллетрист» к 250-летию со дня рождения М.Н.Загоскина, русского писателя и драматурга

В г.Геленджике состоялся Открытый чемпионат Краснодарского края по фланкировке казачьей шашкой, 2024г

Краеведческое посвящение «Здесь артековская слава начинала свой поход»

В чем особенность приготовления лапши вок?


Туристов за рубежом могут оштрафовать на 600 евро из-за одежды

В Самаре начались поиски 10-летней девочки, которая ушла из дома и не вернулась

«Инфекцию плохо знают»: иммунолог Болибок оценил риск вспышки листериоза в РФ

Размещение дальнобойных ракет США в ФРГ возмутило американцев












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

«Такими вы их никогда не видели». ATP опубликовала видео с Медведевым и Рублёвым






Трамп заявил, что держал в страхе Москву

Ученые выявили полезное свойство кофе для женского здровья

Николич и Карпин «испортили» первый тур РПЛ! «Ростов» и ЦСКА сгоняли нули на фоне голевого пиршества

Вдовец Заворотнюк Чернышов начал судиться с застройщиком из-за ее квартиры