Добавить новость
ru24.net
Все новости
Июль
2024

Українські біженці за кордоном. Яку ціну платить економіка і що чекає на Україну

Українські біженці за кордоном. Яку ціну платить економіка і що чекає на Україну

Українські біженці за кордоном (фото: Getty Images)

Автор:

Алік Сахно «Ти не один. Нас 52 мільйони» — цей слоган з культового рекламного ролика 1996 року, на жаль, давно перестав бути актуальним. До січня 2014 року, ще до початку анексії Криму та вторгнення Росії на Донбас, населення України скоротилося на близько 6 мільйонів жителів. Внаслідок повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році за межами країни опинилися ще мільйони наших співгромадян.

Чимала частина цих людей є працездатними та високо кваліфікованими професіоналами в різних галузях. Однак не всі з них знаходять гідну роботу на чужині.

РБК-Україна дослідило, наскільки вітчизняна економіка відчуває нестачу робочих рук, як біженці влаштовуються за кордоном та яка кількість з них планує повернутися в Україну.

Прихисток у країні тюльпанів

Подружжя з Харкова, Сергій та Катерина, виїхали з країни у перші місяці після повномасштабного вторгнення Росії. Спочатку зупинилися в Польщі, а звідти перебралися у Нідерланди. Пара оселилася в гуртожитку для біженців у невеликому місті Грунло. За понад два роки перебування в країні вони змогли влаштуватися на роботу і винайняти окреме житло.

«Тут жити дорожче, ніж, припустімо, у Німеччині. Винаймати простору однокімнатну квартиру коштує в середньому від 800 до кількох тисяч євро. На їжу на двох ми витрачаємо десь близько 600 євро на місяць», — розповідають українці.

За словами Сергія, 80-90% його знайомих співвітчизників влаштовуються в Нідерландах на низькокваліфіковану роботу. Там біженці отримують мінімальну ставку, яка дорівнює 15 євро на годину. Його дружині, Катерині, яка хоч і працює не за фахом, але має вже понад рік досвіду, потрохи збільшують зарплатню. Сам Сергій підробляє тренером з гімнастики у кількох залах у містечку.

Ті, хто не в змозі працевлаштуватися, можуть розраховувати на безоплатне проживання в гуртожитку та щомісячну допомогу в розмірі 260 євро. Інший біженець з Харкова, Андрій, якраз серед тих, хто не зміг знайти роботу. У рідному місті він займався підприємництвом, а в нідерландському селі, яке знаходиться за 35 кілометрів від Амстердаму, йому доводиться ділити кімнату площею 10 квадратів із сусідом.

Чоловік каже, що на місяць витрачає близько 500 євро. Запевняє, що на ці гроші живе дуже скромно. Максимум раз на місяць може дозволити собі відвідати кафе, а придбати новий одяг — не частіше ніж раз на рік. За його словами, щоб комфортно почувати себе в Нідерландах, необхідно заробляти 2-3 тисячі євро, що дорівнює середній зарплаті місцевих.

А ось середня зарплата українця в Нідерландах складає 1 104 євро, йдеться в дослідженні міграційної платформи EWL. Близько 25% мігрантів отримують від 1 000 до 1 499 євро, тоді як ще чверть земляків заробляють менше ніж 500 євро.

Наразі в Нідерландах проживає понад сто тисяч українців, з них 83 тисячі розміщені у муніципальних притулках. Рівень заповненості притулків для екстреного розміщення досяг 99,3%. Тим не менше, цьогоріч зросла кількість українців, які приїхали сюди отримати прихисток. Серед них чимало й тих, хто переїхав у країну тюльпанів з іншої держави ЄС.

Скільки українських біженців перебуває за кордоном

Західні країни поступово скорочують витрати на біженців та роблять умови для них більш жорсткими, ніж на початку повномасштабного вторгнення. Попри це за межами України можуть залишитись від 1,4 млн до 2,3 млн українців, йдеться в березневому дослідженні Центру економічної стратегії.

Українські біженці за кордоном (фото: Getty Images)

За даними дослідження на січень 2024 року за кордоном у зв’язку з війною знаходилось 4,9 млн українців. З них близько 4,3 млн мають статус тимчасового захисту в країнах Євросоюзу. Найбільше біженців — у Німеччині (1,3 млн), Польщі (951 600) та Чехії (381 200).

Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, оприлюдненими в травні, лише половина з українців, які наразі проживають у цих трьох країнах, готові повернутися додому. Для цього в рідній державі їм необхідна задовільна безпекова ситуація, пристойне функціонування інфраструктури, наявність житла, і, нарешті, завершення широкомасштабної війни.

Втрати для економіки України

Неповернення громадян суттєво впливатиме на українську економіку, яка може втрачати від 2,7% до 6,9% валового внутрішнього продукту щорічно, зазначається у звіті українського Центру економічної стратегії за вересень 2023 року. Як пише The Wall Street Journal, нестача всього 100 тисяч працівників зменшує ВВП України на 0,5%.

«Протягом наступних десяти років Україні доведеться додатково залучити 4,5 мільйона працівників на ринок праці. Оскільки країна наближається до повоєнної епохи відбудови, потреби в робочій силі лише зростатимуть, щоб відповідати вимогам економічного відновлення», – заявляли рік тому в Міністерстві економіки.

За даними видання Forbes.ua, дефіцит кадрів у будівельній галузі становить до 40%, і українські забудовники вже починають використовувати робітників з країн Глобального Півдня.

Скільки нас буде та хто повернеться

Країни ЄС зацікавлені в тому, щоб працездатні українці не їхали додому. Адже українці для них – якісна і недорога робоча сила. Так, міністерка з економічного співробітництва та розвитку ФРН Свенья Шульце нещодавно заявила, що Німеччина не заохочуватиме біженців до повернення в Україну. А канцлер країни Олаф Шольц на саміті в Брюсселі прямо заявив, що вимагатиме від Євросоюзу виділити більше коштів на утримання українських біженців. До його звернення також долучилися Польща та Чехія.

Хоча остання з 1 червня запустила програму допомоги біженцям в поверненні до України. Проєкт діятиме до листопада та охопить понад 400 біженців. Охочим повернутися придбають квитки на автобуси чи організують медичний транспорт. Проте заявлена кількість людей — крапля в морі порівняно з тим, скільки українців зараз проживає в Чехії.

Українські біженці за кордоном (фото: Getty Images)

За публічними оцінками директорки Інституту демографії та соціальних досліджень Елли Лібанової, в 2033 році в Україні в кордонах 1991 року проживатимуть не більше 35 мільйонів громадян. І цей прогноз вважається оптимістичним. «Давайте забудемо про те, що у нас було 52 млн українців. 52 млн не буде ніколи. За найбільш оптимістичним варіантом у 2033 році нас буде 35 млн, я говорю про Україну в кордонах 1991 року. Тобто в будь-якому випадку — повернемо ми всіх наших мігрантів, залучимо мігрантів з інших країн — скорочення населення України все одно буде», — спрогнозувала вона.

Ким замінити українців

Елла Лібанова пояснює, що для підтримки чисельності населення на рівні 30 мільйонів потрібно щороку залучати приблизно 300 тисяч мігрантів. Відповідно, виникне питання про інтеграцію всіх цих людей в українське суспільство.

«Якщо ми не зможемо самі себе забезпечити робочою силою, а ми не зможемо, то доведеться когось запрошувати з інших країн. Скоріше за все це будуть люди з менш розвинених країн. Зазвичай це так відбувається. Але якщо в Україні будуть цікаві для молоді стартові умови, то можуть приїхати і поляки, і з країн Балтії, можуть приїхати і з Центральної Європи, Західної Європи — це абсолютно можливо», – заявила вона.

Заміщення мобілізованих громадян іноземною робочою силою – звична практика для періодів великих війн. До прикладу, наприкінці Першої світової війни у французькому тилу працювали сотні тисяч іноземних робітників.

Після завершення активної фази війни та початку демобілізації багато військових повернеться з фронту. Проведення грамотної державної політики щодо їх реабілітації та інтеграції до суспільства дозволить не лише повернути героїв до суспільного життя, але й дасть значний поштовх для росту економіки.

Источник: www.rbc.ua




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Итоги в цифрах

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Пенсии работающих пенсионеров начнут индексироваться с 2025 года

Обращение иерея Александра Туховского

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе свыше 11,3 тыс. неработающих родителей получают пособие по уходу за ребенком до 1,5 лет


Алексей Фомин представил миру новый трек «Лунный свет»

Открытие фестиваля «Каспийские сезоны - 2024»

Выставка CPM обновит экспозицию

Продвижение Стихов. Раскрутка Стихов. Продвижение Песни. Раскрутка Песни.


Pole vaulter Mondo Duplantis pays tribute to viral pistol shooter Yusuf Dikec after setting Olympic record

Man Utd 0 Liverpool 3: Red Devils will hope £36.5m Joshua Zirkzee will have an impact as Prem rivals run riot in US

Transform Your Car with Tintex: A Comprehensive Guide

Latest Caleb Williams Buzz Indicates The Light Bulb Just Went On


Питерские учёные создали ветряные электростанции для Арктики

В честь Дня железнодорожника в филиале «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» отметили лучших сотрудников отрасли

Строители НПС установили мост в Химках на постоянные опоры

На мосту в Нагатинском затоне завершена установка пилонов


На Android перенесли приключение-головоломку About a Boy

Мафия-НН: Большой город всегда долго собирается.

Diablo 4 players finally unearth a secret ring they've been looking for since it launched over a year ago—and it's utter trash

THQ Nordic анонсировал Wreckfest 2 на PC и консоли



Итоги в цифрах

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе свыше 11,3 тыс. неработающих родителей получают пособие по уходу за ребенком до 1,5 лет

СИЛА В ПРАВЕ: НОВЫЙ СЕЗОН «ЗАСТУПНИЦ» НА «ЧЕ!»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Пенсии работающих пенсионеров начнут индексироваться с 2025 года




Лечение депрессии словом на примере писем Иоанна Златоуста к диакониссе Олимпиаде

Мексика пригласила Путина посетить инаугурацию нового президента

Итоги в цифрах

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Пенсии работающих пенсионеров начнут индексироваться с 2025 года


Патриотическую лекцию в честь 81-й годовщины Курской битвы провели в Химках

Выкинуть номер: почему жители выступают против хостелов

Стал слабеть. Взорвавшийся на гранате военный мог повторить судьбу отца

Граффити со словами приветствия Станковичу закрасили возле стадиона «Спартака»


Теннисист Джокович впервые в карьере выиграл золото на Олимпиаде

Борьба нервов: Андреева и Шнайдер уступили на супер-тай-брейке в финале Олимпиады в Париже

Китаянка Чэнь Мэн выиграла золото в настольном теннисе

Новак Джокович написал пост после победы на Олимпиаде в Париже


Мужчина с топором бросался на прохожих на юго-востоке Москвы

В мире: Почему Трамп начал проигрывать

Юг — дело долгое. РЖД обещают пассажирам доставлять их к морю быстрее грузов

Россиянам рассказали, какие проблемы можно решить с помощью авокадо


Музыкальные новости

Бутман рассказал о "продажных протестантах" на Западе

«Врет»: основательница WB Бакальчук процитировала Алсу, объясняя причины развода

Соседов о концерте Пугачевой в Москве: "Кто захочет слушать ее хрип?"

Обнародованы жесткие требования организаторов концертов Шнурова



Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Пенсии работающих пенсионеров начнут индексироваться с 2025 года

Итоги в цифрах

СИЛА В ПРАВЕ: НОВЫЙ СЕЗОН «ЗАСТУПНИЦ» НА «ЧЕ!»

Росгвардия обеспечила безопасность во время матча «Спартак» - «Крылья Советов»


В честь Дня железнодорожника в филиале «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» отметили лучших сотрудников отрасли

Антонов сообщил о продолжении Москвы и Вашингтона работы над обменом заключенными

Собянин: Популярность московских усадеб растет благодаря городским фестивалям

В возрасте 70 лет умер муфтий Карачаево-Черкесии Исмаил Бердиев


Станислав Кондрашов Тельф АГ: Hyundai Steel развивает сеть продаж для экологически чистой стали

Качественные запчасти для тракторов МТЗ

На мосту в Нагатинском затоне завершена установка пилонов

В Москве арестовали пристававшего к пассажирке таксиста за неповиновение полиции


Мексика пригласила Путина посетить инаугурацию нового президента

Путину направили приглашение на инаугурацию нового президента Мексики

Плюсы Новосибирска для переезда госкорпораций назвал доцент НГУЭУ Эдуард Коложвари

Губернатор Андрей Чибис доложил Президенту Владимиру Путину о реализации ключевых проектов по развитию Мурманской области


За последнюю неделю в столице выявили более 2,5 тысяч случаев заболевания COVID-19

Свыше 2,5 тыс. случаев заболевания коронавируса выявили в столице за неделю




Актуальные данные о донорстве крови опубликовали в Подмосковье

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: какие бьюти-процедуры сегодня самые востребованные

SuperJob назвал зарплатный минимум и максимум заместителей заведующих аптекой в августе

Ракова: онкологические стационары Москвы полностью перешли на безбумажный формат


Может ли Киев готовиться к переговорам

Стало известно, где находится тайное убежище Зеленского

В Совфеде оценили попытку Киева устроить провокацию на параде в День ВМФ


Росгвардия обеспечила безопасность во время матча «Спартак» - «Крылья Советов»

Юные тяжелоатлеты из Подольска стали призерами всероссийского турнира в Москве

Росгвардия обеспечила безопасность во время матча «Спартак» - «Крылья Советов»

Игрок Медиалиги Бозаджи: все живы, помогаем следствию




Собянин провел заседание президиума столичного правительства

Сергей Собянин: Построили современное здание апелляционного суда

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин рассказал о реставрации исторических зданий двух театров


Владимир Ефимов: В поселке Завода «Мосрентген» построили ливневые очистные сооружения

Станислав Кондрашов Тельф АГ: Hyundai Steel развивает сеть продаж для экологически чистой стали

Что известно о «лесопарковом маньяке», который после 20 лет тюрьмы вышел на свободу

«Группа компаний «ДАФ» подарила Кашире десять контейнеров для раздельного сбора мусора


VIII Межнациональный телекиноконкурс «Родные тропы» начал приём заявок!

Новое бистро Demi – casual dining в флагманском проекте от Petrushka Group

Доктора хаоса: Запад фактически признал переворот в Бангладеш

Россиянам рассказали, какие проблемы можно решить с помощью авокадо


Собянин: Начался монтаж щита-гиганта для прокладки Рублево-Архангельской линии

Пропавшую под Архангельском двухлетнюю девочку нашли живой в болоте

«Водник» проводит сборы перед юбилейным сезоном

Премьера пространственной симфонии состоялась в Архангельской области


В путь-дорогу: подборка полезных мобильных приложений для водителей

Пять поездов задерживаются в Крыму из-за временной приостановки ж/д движения

Жизнь замечательных людей Крыма. Евгений Веремеенко

Выставка-портрет «Мастер исторического и портретного жанра»


Полуфинальный аккорд: наши гребцы прошли в следующий этап на Играх в Париже

Лечение депрессии словом на примере писем Иоанна Златоуста к диакониссе Олимпиаде

Развожаев уволил своего заместителя и намекнул на коррупцию: «Очень жаль»

В Московском областном центре крови рассказали, какой вес должен быть у донора












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Теннисиста Дениса Шаповалова дисквалифицировали с турнира ATP-500 в Вашингтоне






Развожаев уволил своего заместителя и намекнул на коррупцию: «Очень жаль»

Расширенный функционал сервисов: какие опции добавлены в Яндекс 360 для бизнеса

Батраков и Ньямси — в сборной 3-го тура РПЛ по версии WhoScored

Лечение депрессии словом на примере писем Иоанна Златоуста к диакониссе Олимпиаде