Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2015

Спорът с Турция остави на "Газпром" неизползваеми тръби за милиарди долари

0
Газовите тръби на стойност 1.8 млрд. евро (1.95 млрд. долара) лежат неизползваеми на брега на Черно море след решението на Русия да преустанови работата по газопровода "Турски поток", предаде "Ройтерс".

След свалянето на руския изтребител Су-24 на границата на Турция и Сирия миналата седмица от турските ВВС, Русия наложи търговски санкции и обвини турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че участва в незаконни петролни сделки с "Ислямска държава".

Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви пред репортери в четвъртък, че работата по "Турски поток" - тръбопровод, предназначен за изпомпването на руски газ към Югоизточна Европа през Турция, заобикаляйки Украйна - е била спряна.

Малко след това ръководителят на италианския петролен гигант Eni, сочен като един от основните купувачи на газ от газопровода, заяви, че проектът е "мъртъв".

Решението оставя руския енергиен гигант "Газпром" с километри тръби, използваеми само в Черно море.

Компанията поръча тръбите от Япония и Германия за газопровода "Южен поток", дълъг 2 400 км, който се предвиждаше да бъде открит през 2018 г., но след отхвърлянето на проекта, те получиха ново предназначение в "Турски поток".

Източници от сектора казват, че тръбите може да бъдат използвани само за проекти в Черно море заради специфичната им конструкция. "Газпром" сега ще бъде принудена да съхранява тръбите, докато спадне напрежението между Москва и Анкара.

"Тези тръби са калибровани за специфична среда, налягане и капацитет," казва източник от индустрията. "Следователно те са подходящи само за подводно полагане в Черно море".

"Газпром" не е коментирала случая.

Макар че замразяването на дейностите по "Турски поток" е в голяма степен символично - така или иначе имаше много забавяния и съмнения по проекта - финансовите усложнения за "Газпром" са много реални.

Анализаторът на "Сберанк" Валери Нестеров заяви, че "Газпром" е похарчила между 12 и 14 милиарда долара за "Турски поток" и неговия отхвърлен предшественик "Южен поток", изоставен миналата година в контекста на съпротивата от ЕС и нарасналото напрежение около украинската криза.

Въпросителни бяха повдигнати и около планирания тръбопровод "Северен поток" до Германия, след като група от десет европейски правителства публикува писмо, в което заявява, че проектът противоречи на интересите на ЕС и създава заплаха за дестабилизирането на Украйна.

"Тук отново компанията бързо изгражда тръбопровод, който може да се окаже, че не е необходим", заяви Нестеров.

Русия е един от най-големите производители на стомана, изпреварвана единствено от Китай, и има капацитета да произвежда на година над три милиона тона тръби с голям диаметър, използвани обичайно за енергийни проекти.

Най-големият производител на тръби на Русия, ТМК, заяви, че "Турски поток" може да бъде съживен в бъдеще.

"Турски поток" като проект, не е напълно приключил", каза вицепрезидентът на ТМК Владимир Шматович пред "Ройтерс".

"Може би след година-две, когато напрежението спадне, той ще бъде реализиран", каза той. "Но тръбите може да останат на сушата в близките 50 години".



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Казахстанские теннисистки взлетели в мировом рейтинге WTA после очной битвы за титул






Блогеры проекта «Новые медиа» подвели итоги 2024 года и получили награды

Старинные трамваи и советское такси: Музей транспорта Москвы отмечает пятилетие

Коворкинг-центр работает в павильоне «Кролиководство»

Самолет со 170 пассажирами на борту загорелся в аэропорту Пусана