Спорът с Турция остави на "Газпром" неизползваеми тръби за милиарди долари
След свалянето на руския изтребител Су-24 на границата на Турция и Сирия миналата седмица от турските ВВС, Русия наложи търговски санкции и обвини турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че участва в незаконни петролни сделки с "Ислямска държава".
Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви пред репортери в четвъртък, че работата по "Турски поток" - тръбопровод, предназначен за изпомпването на руски газ към Югоизточна Европа през Турция, заобикаляйки Украйна - е била спряна.
Малко след това ръководителят на италианския петролен гигант Eni, сочен като един от основните купувачи на газ от газопровода, заяви, че проектът е "мъртъв".
Решението оставя руския енергиен гигант "Газпром" с километри тръби, използваеми само в Черно море.
Компанията поръча тръбите от Япония и Германия за газопровода "Южен поток", дълъг 2 400 км, който се предвиждаше да бъде открит през 2018 г., но след отхвърлянето на проекта, те получиха ново предназначение в "Турски поток".
Източници от сектора казват, че тръбите може да бъдат използвани само за проекти в Черно море заради специфичната им конструкция. "Газпром" сега ще бъде принудена да съхранява тръбите, докато спадне напрежението между Москва и Анкара.
"Тези тръби са калибровани за специфична среда, налягане и капацитет," казва източник от индустрията. "Следователно те са подходящи само за подводно полагане в Черно море".
"Газпром" не е коментирала случая.
Макар че замразяването на дейностите по "Турски поток" е в голяма степен символично - така или иначе имаше много забавяния и съмнения по проекта - финансовите усложнения за "Газпром" са много реални.
Анализаторът на "Сберанк" Валери Нестеров заяви, че "Газпром" е похарчила между 12 и 14 милиарда долара за "Турски поток" и неговия отхвърлен предшественик "Южен поток", изоставен миналата година в контекста на съпротивата от ЕС и нарасналото напрежение около украинската криза.
Въпросителни бяха повдигнати и около планирания тръбопровод "Северен поток" до Германия, след като група от десет европейски правителства публикува писмо, в което заявява, че проектът противоречи на интересите на ЕС и създава заплаха за дестабилизирането на Украйна.
"Тук отново компанията бързо изгражда тръбопровод, който може да се окаже, че не е необходим", заяви Нестеров.
Русия е един от най-големите производители на стомана, изпреварвана единствено от Китай, и има капацитета да произвежда на година над три милиона тона тръби с голям диаметър, използвани обичайно за енергийни проекти.
Най-големият производител на тръби на Русия, ТМК, заяви, че "Турски поток" може да бъде съживен в бъдеще.
"Турски поток" като проект, не е напълно приключил", каза вицепрезидентът на ТМК Владимир Шматович пред "Ройтерс".
"Може би след година-две, когато напрежението спадне, той ще бъде реализиран", каза той. "Но тръбите може да останат на сушата в близките 50 години".