Малюк крутить сосок? Чому?
Майже кожній мамі, що годує, особливо тим з них, хто годує малюків довше року, знайоме це відчуття. Дитина, яка підростає, під час смоктання перебирає пальчиками по шкірі грудей, добирається до іншої груді. Та починається – малюк чіпає, крутить сосок, тисне, дряпає, щипає, перебирає, колупає, смикає, «налаштовує радіо»… І навіть засинаючи, іноді не перестає цього робити! Що відчуває при цьому мама? О, це можуть бути дуже різні відчуття – від нейтральних до роздратування й навіть болю.
Чому діти це роблять? Так чинять майже всі дітки в певному віці. І не тільки діти людей, згадаємо, що роблять кошенята/цуценята, коли смокчуть? Може, вони цього для чогось потребують?
Що робити з усім цим мамі?
Зараз спробую відповісти на всі ці питання.
Навіщо тодлери це роблять?
Розбираємося з причинами, їх може бути кілька:
Коли малюк крутить сосок, це допомагає смоктати груди
Чим старша дитина, тим менш виражений смоктальний рефлекс. На додаток росте рот, з’являються зуби і до всього цього потрібно пристосуватися. Тому діткам необхідна така дія, що розслаблює та налаштовує на ритмічне смоктання. Декому потрібні дуже сильні тактильні відчуття. Новонародженим для хорошого смоктання необхідно багато шкірного контакту й тактильних відчуттів від усього тіла. Дітки, які підросли, вже більш зосереджено працюють саме руками. При цьому не обов’язково це буде, власне, сосок іншої груді (хоча це найбільш еволюційно пристосоване місце застосування дії). Це можуть бути волосся, мамині пальці або шкіра шиї, пахви, багато дітей лізуть руками мамі в рот, ніс, очі…
Такі дії допомагають розслабитися дитині
Плавні ритмічні неусвідомлені рухи допомагають дитині розслабитися, заспокоїтися та навіть заснути, відволіктися від оточуючих подразників і зосередитися на відчуттях від близькості й контакту з мамою. Чи помічали ви, що навіть дорослі люди, коли їм неспокійно, для того, щоб краще сконцентруватися, починають щось перебирати, малювати, колупати? Саме так!
Для додаткової стимуляції лактації
Адже, поки дитина новонароджена, вона стимулює лактацію в першу чергу за рахунок високої частоти прикладань до грудей. А підростаючи, діти бувають занадто зайняті вивченням навколишнього світу, щоб зберігати необхідну частоту смоктання. Тому більшість з них починають прикладатися до обох грудей за раз. Або навіть часто-часто міняти груди під час смоктання, і, звичайно ж, крутити сосок іншої груді. За рахунок цього підтримується стимуляція лактації на належному рівні, адже кількість молока зберігає свою важливість навіть після року дитину.
Як реагувати мамі?
Це, звичайно, дуже залежить від відчуттів, які відчувають різні жінки. У нас у всіх різна чутливість до дотиків, різна потреба в тактильному контакті або його відсутності, різний обсяг ресурсів, різне терпіння й різні життєві обставини.
- Якщо для мами такі дії дитини терпимі або навіть приємні, то найчастіше все залишається, як є, поки дитина відчуває потребу в тактильної стимуляції такого роду.
- Якщо ж жінці неприємно, лоскотно до нестерпності, сильно дратує, або дитина травмує сосок і мама відчуває біль – то, звичайно ж, треба якось реагувати, щоб уникнути неприємних відчуттів.
Що можна робити, коли малюк крутить сосок:
Перемикання уваги, відволікання:
- По-перше, потрібно зрозуміти, що дитина робить це неусвідомлено. Не має сенсу на неї сердитися за це, сварити або відштовхувати. Малюк не зрозуміє і засмутиться, але потреба в дотиках залишиться, а може навіть посилитися, тому що дитині треба буде ще й заспокоюватися додатково. Але іноді навіть саме знання про те, для чого ці крутіння потрібні малюкові, вже допомагає мамі залишатися більш спокійною і терплячою.
- По-друге, можна дитину перемикати на тактильні відчуття від чогось іншого. Наприклад, торкати / крутити / щипати / вивчати / гладити слінгобуси, деталі одягу, волосся, бахрому на пледі, іншу, менш чутливу частину маминого тіла (наприклад, пальці рук). Щоразу, коли руки дитини починають тягнутися до іншої груді, або навіть попереджуючи, заздалегідь скеровуйте їх до альтернативного місця. Одночасно потрібно втішати та заспокоювати дитину звуками (шипіння, спів, «білий шум») та колисанням.
- Давайте малюкові під час смоктання і поза ним багато-багато тілесного й тактильного контакту, багато близькості та спілкування – обіймайтеся, гладьте, торкайтеся, розмовляйте, навіть дозволяйте пустощі…
- Ну і звичайно – стежте за тим, щоб ручки та нігті дитини були чистими й коротко підстриженими
Визначення кордонів, рамкування:
- Якщо ви особливо чутлива до дотиків, вони вас дратують, або ви розумієте, що не зможете таке терпіти і від розповідей інших мам про це вас пересмикує, або є інші обставини (наприклад, родимки на грудях, які дуже небажано колупати й чіпати) – то завжди закривайте іншу грудь під час годування. Бажано почати це робити, ще поки дитина зовсім маленька. Будьте готові до того, що малюк буде шукати інші можливості для задоволення своєї потреби в тактильній стимуляції при смоктанні. Наприклад, лізти в пахву, в пупок, смикати свої або ваші вуха, чіпати ваші зуби або губи, волосся…
- Самостійно визначте ступінь допустимості дотиків й впевнено відстоюйте межі свого тіла, вчіть дитину їх поважати (як ми поважаємо межі її власного тіла). Робити це потрібно м’яко, але впевнено, і кожен раз реакції повинні бути однаковими, щоб не дезорієнтувати дитину. Наприклад, тримати сосок іншої груді в долоньці та ніжно гладити – можна, а ось щипати й дряпати – точно-точно і ніколи не можна. Люди давно помічають, що якщо мама веде себе впевнено й навіть думки не припускає, що якась агресивна дія можлива принципово, то дитина не робить забороненого. Наприклад, всі ми чули історії про малюків, які намагаються роздягати маму, дістаючи груди, але не чули історій, де дитина намагається зняти з мами нижню білизну. Чому? Ось саме тому, що це загалом настільки неприпустима поведінка, що навіть в голову не приходить «а може, дозволити, щоб не плакав?». І діє мама в таких випадках надзвичайно впевнено та рішуче.
Бажаю завжди знаходити порозуміння зі своєю дитиною!
Потрібна порада чи консультація з ГВ? Звертайтеся, допоможу!
Авторка: Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування
Запис Малюк крутить сосок? Чому? спершу з'явиться на Маргарита Лежепекова ????.