Добавить новость
ru24.net
Все новости
Июль
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27
28
29
30
31

Гольґер Гос: «Нам потрібен ЦЕРН для ШІ в Европі»

0

Людиноорієнтований штучний інтелект може стати головною перевагою для Німеччини та Европи, говорить Гольґер Гос, професор-стипендіят Фонду Алєксандра фон Гумбольдта у сфері ШІ. Запрошуємо до читання розмови науковця з редакцією журналу «Космос» про боротьбу за таланти з промисловістю, «сталий» штучний інтелект та про те, чому Европа може навчитися у Канади.

Редакція журналу «Космос»: Пане професоре Гос, ви задіяні у розвитку людиноцентричного ШІ. Що за цим стоїть?

Гольґер Гос: ШІ має допомагати людям вирішувати проблеми, які ми без ШІ вирішити не можемо. Є багато сфер у медицині, де таке застосування необхідне. Що стосується зміни клімату, ми також покладаємося на ШІ, щоб краще зрозуміти атмосферу та океани. Дуже важливими є також етичні основи ШІ. Ми зобов’язані гарантувати, що його використання не призведе до втрати конфіденційности або створення смертоносних автономних систем зброї. Коротко кажучи: мене цікавить ШІ у сенсі роботи на благо людства. Це також включає у себе створення більш «стійкого» ШІ.

Що ви хотіли би робити далі? Центри обробки даних вже вносять значний внесок у викиди СО2. І ця статистика зростає з кожним днем…

Саме так. Тому моє дослідження також спрямоване на підвищення ефективности машинного навчання: досягнення рівноцінних результатів з меншим обсягом даних, меншою кількістю обчислень і, отже, меншим відсотком викидів СО2. Наша ціль — економія від 50 до 90 відсотків. Це також потребуватиме меншого апаратного забезпечення та зменшить споживання ресурсів шляхом виробництва напівпровідників. 

Ви проводите фундаментальні дослідження, але ваші результати також використовують у бізнесі. Як відбувається ця співпраця?Ми розробляємо базову методику. І у сфері ШІ вона часто тестується на дуже реалістичних даних, наприклад, з бізнесу. Отримане програмне забезпечення зазвичай випускається у вигляді відкритого ресурсу з міркувань наукової відтворюваности, а також для того, щоб іншим було простіше його адаптувати до своїх потреб. Тому наші результати можна швидко застосувати в промисловості.

Чи отримуєте ви фінансування на дослідження від промисловости?

Іноді так. Але для нас співпраця пов’язана не стільки з грошима, стільки з бажанням побачити, як працює наша методологія при вирішенні реальних практичних задач. Я також здобув щедру стипендію професора Фонду Алєксандра фон Гумбольдта. Нинішня проблема полягає не в тому, що ми маємо недостатньо грошей, але скоріше в тому, що нам необхідні люди з необхідними для досліджень талантами. А ринок досить маленький. 

Через те що ви конкуруєте з промисловістю?

Трапляється, що докторанти з моєї групи потім працюють на виробництві. Просто є великий інтерес до наших тем та до добре підготовлених експертів. Звичайно, я вважаю, що це добре, що моїм колишнім співробітникам і студентам пропонуються такі можливості. З іншого боку, це проблематично, коли наші найкращі таланти в промисловості знаходять умови роботи, які є значно привабливішими, ніж ми можемо запропонувати в університетах. 

Які це має наслідки?

Авжеж, це чудово, коли передові дослідження проводяться також у промисловості. Але якщо вони там концентруються, тоді це проблема. У бізнесі ви, звісно, приділяєте особливу увагу короткочасному успіху. Втім, роль університетів полягає в тому, щоб переважно займатися довгостроковими та суспільно значущими проблемами. Це також одна з причин, чому я та інші науковці з великою радістю залишаються в університеті, навіть якщо умови у промисловості спокусливі, не кажучи вже про зарплату.У чому це проявляється?

Наприклад, через наявність великої кількости якісних даних або великих можливостей для обчислення. Якщо ви, наприклад, працюєте на Google або DeepMind, вас також оточує багато інших дійсно хороших людей з вашої сфери діяльности. Звичайно, це також відбувається в такій університетській дослідницькій групі, як моя, але вже у зовсім іншому масштабі. Що робить університетські дослідження привабливими для багатьох, так це зосередженість на рішеннях, що спрямовані на загальне благо, наприклад, орієнтованому на людину ШІ.

Европа та федеральний уряд Німеччини також підтримують цей підхід. Чи може це стати візитівкою та перевагою для Німеччини та Европи з розробки ШІ в рамках міжнародної конкуренції?

Також і в США існують важливі центри, які зараз працюють над людиноорієнтованим ШІ. Але я думаю, що в Европі присутня критична маса та велика відданість цьому напрямку. І це унікальна ситуація.

Песимісти кажуть, Европа давно відстала від США чи Китаю та їхнього рівня розвитку у індустрії ШІ.Є також і позитивні приклади, наприклад програма для перекладу тексту DeepL. Але загалом Европа робить занадто мало, щоб, наприклад, реалізувати амбіції, які сформулювала Европейська Комісія. Там є величезна прогалина. І тому я приділяю значну частину своєї енергії підвищенню обізнаности та розробці ідей про те, як ми можемо зарадити цій прикрій ситуації. 

Що ви пропонуєте?

20 років наукової кар’єри я провів у Канаді. Їм там вдалося стати провідною країною у галузі ШІ з відносно скромними інвестиціями. Це було зроблено шляхом концентрації значної кількости інвестицій на фундаментальних дослідженнях та університетах, а не на промисловості. Фундаментальні дослідження штучного інтелекту часто настільки наближені до життєздатних програм, що вони автоматично приваблюють промисловість. Я думаю, що німецькій політиці треба придивитися до цього набагато уважніше. Також було б надзвичайно бажано мати щось на зразок професорської стипендії від Фонду Алєксандра фон Гумбольдта в інших країнах Европи. І ми мали би розвивати ініціятиви на европейському рівні, які привертають увагу міжнародної спільноти та потрапляють на шпальти провідних газет, наприклад, New York Times чи South China Morning Post.Як могла би виглядати подібна ініціятива?

Прикладом може бути створення великого дослідницького центру, своєрідного ЦЕРН для ШІ. Це б потрапило на всі перші полоси і залучило б таланти з усього світу. Якщо ви хочете сяяти на весь світ, то вам потрібен справді великий і яскравий маяк.

Ви один з провідних експертів у европейській мережі ШІ CLAIRE (Конфедерація лабораторій з дослідження ШІ в Европі). Яку користь мав би такий великий дослідницький центр ШІ, на кшталт ЦЕРН?

Наша різноманітність і мережа в багатьох країнах є однією з найбільших переваг, які ми маємо в Европі. Ми маємо це розвивати. Але така мережа також потребує координаційного центру, де діяльність можна об’єднати та зосередити. Робота ЦЕРН полягає не лише в роботі великого прискорювача частинок. Йдеться також про особистісний обмін, який там відбувається та є дуже важливим для науки. Багато чого все ж можна легше та краще досягти, коли ви разом. Пандемія зробила це ще очевиднішим. 

ЦЕРН має великий прискорювач частинок. Якої інфраструктури вимагає цей европейський ШІ-центр? Велетенського комп’ютера? 

Однозначно! Нам необхідна ціла мережа комп’ютерів зі штучним інтелектом. Великий вузол мережі на европейському рівні, потім трохи менші об’єднання в окремих країнах і додаткові потужності на місцевому рівні. Як професор-стипендіят Фонду Алєксандра фон Гумбольдта в Аахені, я інвестую мільйон евро в один мейнфрейм. Ми проводимо дослідження, для яких нам необхідні власні комп’ютери, які ми можемо повністю контролювати. Але крім цього, нам потрібні потужності, які ми ніколи не могли б собі дозволити як окрема дослідницька група. 

Наскільки Ви оптимістичні щодо того, що в Eвропі буде інвестовано більше грошей у дослідження ШІ?

Я впевнений, що альтернативи немає. На мій погляд, ШІ — це ключ до наступного покоління науки і, отже, є двигуном прогресу в багатьох інших сферах. Країни, які відстають, залишаться позаду в дослідженнях, від чого потім страждає рівень життя громадян.

Гольґер Гос (Holger Hoos) є інформатиком і від 2022 року професором-стипендіятом Фонду Алєксандра фон Гумбольдта у сфері ШІ в Рейнсько-Вестфальському технічному університеті Аахена. Раніше він проводив дослідження в Канаді та Нідерландах.

Записав Ґеорґ Шоль.

Інтерв’ю раніше було опубліковано німецькою мовою під назвою «“Wir brauchen ein CERN für KI in Europa”» в журналі «Kosmos» 1 серпня 2022 року.

Переклала Єлизавета Сімонова




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С 1 августа Соцфонд увеличит страховые пенсии россиян

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Столичные росгвардейцы задержали мужчину, подозреваемого в грабеже

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие


Не поможет и жвачка: Доктор Кутушов рассказал о причинах неприятного запаха изо рта

Филиал «Красноярский» компании «ЛокоТех-Сервис» по итогам 6 месяцев 2024 года выполнил плановые показатели сервисного обслуживания локомотивов

Модные показы и лекции стилистов запланированы на форуме-фестивале «Территория будущего. Москва 2030» в «Зарядье»

Дистрибьюция Музыки.


Kim Cattrall says she won’t return to ‘Sex and the City’ sequel’s third season

Why you should buy physical copies of your favorite books

Mikel Arteta demands more Arsenal signings as he gives cryptic update on Riccardo Calafiori transfer

Who is Ghetts and what character does the rapper play in Supacell?


Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Туманы начала июня на Ладоге

Участок трассы Р-132 Золотое кольцо во Владимирской области отремонтирован на 80 %

Ограничено движение грузовиков по 45 автодорогам в Красноярском крае


A Google Doodle animator is my new favorite Elden Ring lore theorist thanks to this cartoon retelling of Shadow of the Erdtree set to a Taylor Swift song

Гайд по регистрации, установке и входу в Throne and Liberty для игроков из России и СНГ

Conscript is an old school survival horror game where the horror is just that you're in World War 1

Игра Legend of Goddess: The Last War с откровенными скинами персонажей появилась на Android



В СИЗО отправлен очередной деятель, тесно связанный с Тимуром Ивановым

Столичные росгвардейцы задержали мужчину, подозреваемого в грабеже

Состоялась церемония открытия передовой генетической лаборатории Astana Genetic Center 

Начальник Главного управления вневедомственной охраны Росгвардии вручил ключи от автомобиля многодетному отцу-росгвардейцу




Риелтор Барсуков спрогнозировал стабильные цены на недвижимость в 2024 году

Четвертая ракетка мира Рыбакина снялась с Олимпиады из-за состояния здоровья

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Суд в Москве постановил выдворить из РФ дворника, пропагандировавшего ЛГБТ


В СИЗО отправлен очередной деятель, тесно связанный с Тимуром Ивановым

Борьба как стиль жизни

Качество содержания 10 дворов проверили в Мытищах

Более 75% соцобъектов подготовили в Москве к новому отопительному сезону


Рейтинг ATP. Рууд обошел Рублева, Берреттини вернулся в топ-50, Надаль поднялся на 100 строчек

Новак Джокович провёл первую тренировку на олимпийских кортах в Париже

Герасимов победил на старте турнира ATP Challenger Tour в Испании

Лекарство против будней: почему предстоящая Олимпиада в Париже будет уникальна для России


Не все то золото. Как не допустить появление золотистой нематоды на даче

Презумпция виновности

В Москве врачи 4,5 спасали ребенка с 20 магнитами в кишечнике

«Мы не только служили Бахусу»: Михаил Шемякин — про Высоцкого


Музыкальные новости

Суд отклонил апелляцию агента Шнурова на 90 млн рублей из-за несостоявшегося концерта в Москве

Студенты ГУАП разработали инновационную конструкцию БПЛА

Жена Игоря Вдовина о его отношениях с дочерью от Волочковой: "Ариша знакомит папу со всеми своими ухажерами, потому что очень его уважает"

Дисбактериоз, Синдром дырявого кишечника и отеки: Кутушов рассказал, как связаны эти проблемы



Первенство Московской области до 17 лет, Пер-во г.Люберцы на призы ЛФТ до 13 лет

В СИЗО отправлен очередной деятель, тесно связанный с Тимуром Ивановым

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С 1 августа Соцфонд увеличит страховые пенсии россиян

Столичные росгвардейцы задержали мужчину, подозреваемого в грабеже


Mash: в Ставропольском крае игроки «Зенита-2» спалили баню

Собянин: 19 москвичей победили во Всероссийском конкурсе «Большая перемена»

Сергей Собянин: Научные команды медицинских организаций получат поддержку

МТС: спрос на Galaxy Z Fold и Flip 6 вырос на 61% в сравнении с прошлыми моделями


CGTN: китайский Уси добился успехов в экономическом росте

Молодой мотоциклист разбился в аварии в Москве

Католический священник рассказал, что видел Серебрякова в соборе как прихожанина

Начальник Главного управления вневедомственной охраны Росгвардии вручил ключи от автомобиля многодетному отцу-росгвардейцу


Екатеринбург не может выполнить поручение Путина

Представитель Кремля Песков подтвердил встречу Путина и Лукашенко в Москве

Путин поручил подготовить план строительства центра «Россия» в Москве

Офис Роскосмоса может переехать из Москвы в Амурскую область




Брат Евгения Серебрякова рассказал об участии своего родственника в протестах

Отличник, не любил Навального, имел проблемы со здоровьем: что известно об обвиняемом в подрыве машины офицера в Москве


N1 Medical 2024 наградили лучших специалистов медицины и индустрии красоты !

Состоялась церемония открытия передовой генетической лаборатории Astana Genetic Center 

«Говорит Москва»: житель столицы с лишним весом застрял в дверном проеме

Жираф-долгожитель: чем был уникален Самсон Ленинградов из Московского зоопарка


В Киеве раскритиковали офис Зеленского за фото с саммита в Швейцарии

Парламентская ВСК постановила обновить состав совета при КГГА из-за сноса усадьбы Зеленских в Киеве

В Кремле допустили мирные переговоры с Киевом при Зеленском, но при определенных условиях

В Киеве призвали заменить Зеленского для начала переговоров с РФ


Источник 360.ru: промышленный альпинист упал в трубу с высоты 18 метров в Москве

Спортсмены Сергиева Посада стали призерами чемпионата России по легкой атлетике

Зрелищные трюки и акробатические номера на воде: при поддержке ENERGY в Москве пройдет HYDROFLY FEST 2024

Состоялась премьера документально-игрового блокбастера «Про_Честь»


Лукашенко направился с рабочим визитом в Россию

Гражданин ФРГ, осужденный на казнь в Белоруссии, надеется на помилование



Собянин: завершился первый этап реновации в Бабушкинском районе

Собянин рассказал о работе Фонда развития венчурного инвестирования

Сергей Собянин: К обустройству районов подходим комплексно

Собянин сообщил о планах развития производства беспилотных авиасистем в Москве


ФАС раскрыла картель в закупках социально значимых продуктов

Мужчина под действием наркотиков дважды пытался похитить младенца в Москве

Около 2 млрд рублей затрачено на охрану окружающей среды северским СХК

5 примеров стартапов, которые при поддержке Правительства выросли в прибыльные и востребованные бизнес – проекты⁠⁠


На кого похож? Безруков впервые показал младшего сына в честь его трехлетия

В Москве врачи 4,5 спасали ребенка с 20 магнитами в кишечнике

Презумпция виновности

Не все то золото. Как не допустить появление золотистой нематоды на даче


Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

Сергей Собянин. Неделя мэра

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Погиб глава архангельской пожарной охраны Димитрий Охрименко


Игра-викторина «Хорошо, когда есть рядом верный, бескорыстный друг!» к Международному дню дружбы

Выставка-реклама «Галерея книжных новинок»

Выставка-признание «Человек. Писатель. Актер», к 95-летию со дня рождения В. М. Шукшина, писателя, кинорежиссера, сценариста, актера

Час памяти «Дети Донбасса, дети войны…»


Минтранс Подмосковья: компенсационные автобусы назначат на МЦД-1 27 июля

Собянин: Жители 13 старых домов в Бабушкинском районе переехали в новые квартиры

Борьба как стиль жизни

Качество содержания 10 дворов проверили в Мытищах












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Рафаэль Надаль проиграл в первом финале тура ATP в преддверии своей последней Олимпиады






Турнир на Кубок Александра Овечкина | Ovi Cup пройдет в Мытищах 10 августа

Хитрый план: почему Татьяна Бакальчук до сих пор официально не подала на развод

Минтранс Подмосковья: компенсационные автобусы назначат на МЦД-1 27 июля

"Плохое время пришло, мы пока терпим": мигранты жалуются на запрет резать баранов и молиться посреди улицы. Беспредел мигрантов. "Слабовики" бездействуют