Klimatutkastet anses inte vara tillräckligt bra
Frankrikes president Francois Hollandefranska utrikesministern Laurent Fabius and FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon på klimattoppmötet i Paris. Eric Feferberg/TT.
Lyssna: "Vi pratar om mer än 150 länder"
På en pressträff under onsdagskvällen framträdde representanter för USA, EU och en lång rad andra länder. De anser att det nya utkastet till klimatavtal som presenterades bara några timmar tidigare, inte är tillräckligt bra.
På klimatmötet i Paris ansluter sig allt fler länder till en koalition som utanför förhandlingarna har bestämt sig för att arbeta för mer ambitiösa klimatmål.
Det var en ovanlig syn. Där satt företrädare för de rika och mäktiga och för de allra fattigaste länderna tillsammans på samma podium. Kärnan i den här gruppen har träffats bakom kulisserna i månader eller till och med år.
Men det presenterades inget gemensamt dokument med krav och ingen lista på vilka länder som är medlemmar.
De kallar sig "high ambition coalition", koalitionen med höga ambitioner och säger att man är överens om att det senaste avtalsutkastet i Paris inte räcker. Men dom allra flesta frågorna på den knökfulla presskonferensen förblev obesvarade. När Ekot efteråt ställde frågan till EUs Klimat- och energikommissionär Miguel Arias Cañete hur många som egentligen är med blev svaret att det som igår var 107 medlemmar nu har vuxit till omkring 150.
– Vi pratar om mer än 150 länder, säger Miguel Arias Cañete.
Nu i kväll sitter alla 195 ländernas förhandlare samlade för att kommentera det utkast till avtal som presenterades under onsdagseftermiddagen.
Alla de svåra frågorna återstår som hur mycket utsläppen måste minska och när och vem som ska betala. Men Sveriges Miljöminister Åsa Romson tycker ändå att förhandlingarna har kommit långt.
– Det utkast som nu finns på nytt klimatavtal har tagit flera stora steg framåt. Det är en kortare text, den är mer konsis det är också mer tydligt kring de politiskt mer svåra frågorna, säger miljöminister Åsa Romson.