Христо Иванов: Борисов беше ясен, че ще се свърши само съгласуваното с Цацаров (допълнена)
"Това беше видимо през цялото време. Ние се опитвахме по всякакъв начин да лавираме около него и най-накрая се получи това, което той поиска. Вижте, ние имахме "иторически компромис" - 180 депутати се подписаха под това предложение. След това се получи това, което иска главният прокурор", каза Иванов. Той обясни, че не е питал премиера защо всички решения за правосъдната система, трябва да бъдат съгласувани от изпълнителната власт с главния прокурор.
"Очевидно е в България, казвам Ви, ако главният прокурор може да обърне парламента по този начин, неговото желание да се превърне в закон, не задавам въпроси, задавам отговори", каза Иванов и допълни, че не си е подал оставката по-рано, защото е трябвало да се опита да свърши съдебната реформа докрай.
"Премиерът взима своите политически решения", каза правосъдният министър в оставка. Той на няколко пъти посочи, че на Борисов "му се налага да балансира между сложни политически, икономически и други интереси", а в политиката има "сложна система от обвързаности, която не е еднопосочна".
"И това как се балансира в тази паяжина, ако искате, между различните играчи, се нарича в България политика. То е властова игра, но не е политика, защото там въпросът за бъдещето на държавата и за интересите на обществото много малко присъства. Въпросът беше имаме ли ние воля за разплитането на този възел. Моят отговор вчера беше, че воля в момента за разплитането на този възел няма", заяви Христо Иванов.
"Очевидно е, че съмва и без петел, но денят е доста мрачен", коментира още той и припомни атаките срещу него покрай т. нар. афера "Яневагейт". "Имаше една поредица от събития, която започна с тези записи, и от момента, от който аз започнах да настоявам твърденията в тях да бъдат проверени, срещу мен започна доста сериозна пропагандна война, в която аз не получих никаква подкрепа", каза министърът в оставка. Той определи "Яневагейт" като най-сериозния скандал от началото на правителството и като тест за него.
"Ние и като държава изобщо нямаме последователна антикорупционна полититка по високите етажи на властта и това е централната тема на съдебната реформа", каза Христо Иванов. Той допълни, че страната е под наблюдение от ЕК не заради бързината на съдебните производства, а именно заради този проблем.