Дитина висить на грудях?
«Моя дитина, якій рік і 7 місяців, тепер просто висить на грудях, вимагає постійно груди, я втомилася, як відлучити?»
Такі звернення надходять до консультантки з грудного вигодовування, з’являються питання в групах підтримки ГВ, особливо в останні роки, дуже часто. Вік дітей може бути абсолютно різним, і 3 місяці, й 2,5 роки… Що ж сталося з усіма цими дітьми, чому вони «тероризують» своїх мам нескінченними вимогами грудей? Як їм допомогти, як допомогти мамам пережити те, що дитина висить на грудях?
Ситуація у світі
Кілька років тому світ зіткнувся з випробуваннями, які доводять дорослих зрілих людей до великої напруги та стресу. Спочатку на світ звалилася пандемія. А потім ще страшніші випробування – війна, ще додалося страху і невизначенності. Невідомість, небезпека, невпевненість в завтрашньому (і сьогоднішньому!) дні, безпорадність, втрата контролю над своїм життям, страх і паніка, що нагнітається у ЗМІ…
Не дивно, що діти, які емоційно та фізично повністю залежать від дорослих, відчувають тривогу, багато тривоги! Все ще посилюється тим, що діти не можуть висловити свою тривогу словами, не розуміють, що саме сталося й що вони можуть робити. Не всі батьки мають сили та можливість пояснювати дітям, що сталося й допомогти впоратися. А через малий вік малюки не можуть зрозуміти пояснення, зате відчувають страх та напругу. Чесно кажучи, багато дорослих й самі не дуже справляються…
Що допоможе справитись з тривогою і страхом нашим діткам?
Тому зовсім не дивно, що дітки намагаються зняти тривогу та заспокоїтися, використовуючи перевірений, найнадійніший спосіб, який ніколи не підводить. Прикластися до грудей, відчути себе в безпеці, близькості та з увагою від важливого для них дорослого. Відновити свій «маленький надійний світ» , в якому так спокійно, довіритися своїй мамі! Але мама сповнена своїх тривог і турбот, від додаткових обов’язків, що звалилися на неї. Ми всі знаємо, про що це:
- переїзди та адаптація в іншій країні,
- тривога за чоловіка, рідних які можуть бути далеко або у війську,
- матеріальне забезпечення життя у настільки непевних умовах,
- переживання тривог та забезпечення безпеки сім’ї,
- забезпечення при потребі дистанційного навчання старших дітей…
При цьому мама має не забувати про свою роботу і свій психологічний стан… І попри всі турботи далеко не завжди може усвідомити й прийняти почуття маленької дитини, втішити її та наповнити контактом. Тупик?
Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, мами, пам’ятайте, ви не одні, та можете отримати підтримку і розуміння!
Може, відлучити? Тоді дитина хоча б не висить на грудях…
Але відлучити дитину зараз – це:
- похитнути навіть це слабке відчуття безпеки, яке дитина отримує біля грудей
- у часи, коли до того ще є і невпевненість у найближчому майбутньому, й підвищений ризик інфекцій і можлива необхідність евакуації чи переїзду
Це буде далеко не найкращим рішенням. Крім того ж, завершення ГВ вимагає від люблячої мами додаткових зусиль та емоційних витрат.
Тому що завершення годування – це не просто забрати в дитини груди, а спочатку подумати про те, що може замінити годування за рівнем контакту, наповненості та втіхи, запропонувати це дитині, щоб ГВ вже було для малюка не єдиним способом близькості.
З іншого боку, грудне молоко під час кризових ситуацій, воєн, стихійних лих додатково зміцнює імунітет дитини, а грудне вигодовування саме по собі – допомагає впоратися з психологічним напруженням. Вже одне розуміння важливості продовження годування для дитини, причин такої поведінки (що це не «терор», а крик про допомогу) – допомагає прийняти зміни й не відмовляти дитині в прикладаннях до грудей. А ще краще – пропонувати самій раніше запиту. Чим менше дитині доводиться «вимагати» груди, тим більше впевненості в любові, близькості і захисті мами, тим менш цінним в очах дитини буде прикладання до грудей, тим менше стресу й тривоги буде в її житті.
Ще допомагає подумати про те:
- що додатково може наповнити дитину контактом та близькістю, фізичними і емоційними, з батьками або іншими важливими дорослими,
- як зберегти максимально повно звичні ритуали та режим життя.
В цілому, це посприяє заспокоєнню дитини та поверненню більш звичної її поведінки.
Подтрібна допомога чи підтримка з грудним вигодовуванням? Звертайтесь!
Авторка: Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного годування
Запис Дитина висить на грудях? спершу з'явиться на Маргарита Лежепекова ????.