Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2024

Банк грудного молока – чи потрібно мені його робити?

0

Чи потрібно кожній мамі робити банк грудного молока, а якщо потрібно, то яким він має бути і як його зробити? Розберемо це питання детальніше.

Що таке банк молока?

Банк молока – це деякий об’єм зцідженого грудного молока, який створюється та зберігається на випадок якихось потреб. Наприклад:

  • Мама виходить на роботу – це найбільш поширена причина для створення банку грудного молока.
  • Необхідність лікування, яке є дійсно несумісним з грудним вигодовуванням.
  • Необхідність термінової чи планованої госпіталізації з неможливістю перебування разом з дитиною.
  • Планові чи неплановані від’їзди без можливості взяти з собою дитину.
  • Інші серйозні причини.

Чому я кажу про серйозні причини?

Тому що створення банку грудного молока вимагає від мами немаленьких зусиль та часу і має неочевидні для пересічних людей ризики. І буде дуже шкода тих зусиль, якщо дорогоцінне молоко, зібране з любов’ю, пропаде. Це трапляється і в мирні часи – у зібраному «про всяк випадок» молоці просто не виникає потреби. Особливо сумно, якщо це молоко і потрібне, але зіпсується від відключень електрики, враховуючи сучасні реалії життя в Україні.

Які можуть бути ризики зі створенням банку молока?

Перший і найбільш серйозний ризик – це стимулювання надмірної лактації.

І якщо хтось думає – ура! – то він/вона дуже помиляються. Гіперлактація, надлишкове вироблення молока – це серйозна проблема і для здоров’я мами, і для дитини, і навіть для їх стосунків та подальшого продовження годування грудьми. Детальніше про гіперлактацію можете дізнатися за посиланням (тисніть на слово «Гіперлактація»).

Другий ризик пов’язаний з самим фактом зціджування

– і це травмування молочної залози та інші проблеми. Будь-який спосіб зціджування має свої недоліки, серед них:

  • Недостатня ефективність спорожнення грудей.
  • Травмування тканин молочної залози – соска, ареоли та ділянки під ними.
  • Підвищення ризику лактостазів та маститів.
  • Немаленький ризик внесення інфекції (особливо під час зціджування за допомогою молоковідсмоктувача).

Третій ризик пов’язаний зі складністю повернення дитини знову до грудей після перерви.

Всі мами, хто стикався з відмовою дитини від грудей, можуть багато розповісти про те, яка це важка робота.

Тому щоразу треба дуже зважувати всі «за» та «проти» рішення про зціджування та його необхідність.

Але якщо все ж треба створити банк грудного молока?

Давайте розберемо кожну з типових причин.

Мама виходить на роботу

Про це я детально розповім у наступній статті. Але поки маленький спойлер – зберегти ГВ при виході на роботу можливо, хоча й непросто. Продовження годування під час виходу на роботу допоможе зберегти міцний зв’язок з дитиною і підтримає її здоров’я ще довгі роки.

Необхідність лікування

Про цю ситуацію хотілося б поговорити детальніше, тому що надто часто вона стає необґрунтованою причиною переривання грудного вигодовування або його завершення. Ключове слово тут – «необґрунтованою». У більшості випадків лікування, що призначається, є насправді сумісним з грудним вигодовуванням, або у крайньому випадку вимагає лише тимчасових і несуттєвих обмежень.

Отже, як діяти, якщо вам призначили лікування і кажуть, що воно несумісне з ГВ:

  • Перевірити, чи дійсно є потреба у цьому лікуванні. На жаль, в сучасних умовах надто часто призначають непотрібне лікування, або недоказові ліки, і при тому ще й забороняють тимчасово чи навіть повністю годування. Спробуйте отримати більше інформації про свою ситуацію з надійних джерел або зверніться за іншою думкою до доказових лікарів, щоб зважити потенційну користь від лікування та ризики від переривання чи завершення годування грудьми.
  • Перевірити ліки на сумісність з грудним вигодовуванням. Про сумісність ліків з ГВ на сайті є велика стаття.
  • Якщо ви отримали результат, що ваші ліки мають низький або дуже низький ризик – вам не треба робити перерву у годуванні, а отже, відсутня необхідність створювати банк молока.
  • Якщо ліки несумісні або обмежено сумісні, то для початку спробувати разом з лікарем пошукати більш безпечну альтернативу. Практично в усіх групах фармакологічних препаратів є безпечні альтернативи.
  • Або отримати думку іншого лікаря, більш дружнього до грудного вигодовування.
  • Ще можливо при обмеженій сумісності пошукати можливість розвести прийом ліків та годування у часі. Якщо дитина не дуже маленька, дуже часто є можливість тимчасово збільшити перерви між прикладаннями. А значить, може знайтися можливість встигнути прийняти ліки одразу після годування і мати час для виведення більшої частини речовини з організму матері (а значить, і з молока) до наступного годування.

У надзвичайно рідкісних випадках всі ці опції є неможливими. І тоді дійсно є потреба у створенні банку грудного молока. Так само у випадках термінової чи непланованої госпіталізації чи від’їзду мами – спочатку зважуємо, радимось з лікарями і родиною щодо доцільності, можливості зберегти хоча б частину прикладань (возити дитину до мами у лікарню чи взяти з собою у подорож).

Банк грудного молока Image by freepik

Як зробити банк молока?

  • Оцінюємо необхідну тривалість і кількість молока на цей період. Звичайно це кілька днів, тому нема необхідності завчасно забивати повну морозилку молоком. Банк молока має бути якомога меншим – рівно стільки, скільки це дійсно потрібно.
  • Для більшості дітей віком від 1 до 6 місяців необхідна кількість молока складає біля 600-800 мл на добу. Отже, якщо дійсно несумісне лікування, наприклад, триває 5 днів і ліки виводяться протягом доби, то нам необхідно буде мати до 4 л молока у запасі.
  • Не треба намагатися зцідити все молоко дуже завчасно – чим менший термін молоко проведе в морозилці – тим менше зміниться його важливий склад.
  • Краще мати більше маленьких порцій, ніж менше – великих. Тоді менше молока залишиться і доведеться виливати те, що дитина не встигне з’їсти. Краще частіше дати. Найбільш підходяща порція – це приблизно 60-70 мл (60 х 10 годувань = якраз добові 600 мл).
  • Зазвичай найбільш ефективно зціджувати для створення банку грудного молока – під час годування дитини або одразу після. Легкий масаж перед зціджуванням, часта зміна грудей під час зціджування, контакт з дитиною, тепло, комфортне пиття – дають найкращі результати для підвищення ефективності зціджування.
  • Оберіть (краще разом з консультанткою з ГВ разом) найбільш підходящий для вас спосіб зціджування. Найбільш ефективний та безпечний для здоров’я грудей – правильне зціджування руками. Звернутися за консультацією!
  • Не намагайтесь зцідити весь необхідний об’єм за кілька днів чи разів. Краще зціджуватись частіше і потроху – це буде й безпечніше для здоров’я.
  • Не наповнюйте контейнер для заморозки молока повністю – залишіть приблизно 1/3 ємності. Молоко при заморожуванні розширюється в об’ємі.
  • Зціджене в чистих умовах молоко охолодіть в холодильнику і потім заморозьте, обов’язково вказавши на контейнері дату.
  • Якщо не вистачає зцідженого молока, краще розглянути варіант пошуку донорського грудного молока, ніж використовувати суміш.

Про правила зберігання та використання зцідженого грудного молока писала в окремій статті.

Якщо для вас важливо продовжити годування грудьми після перерви – необхідно годувати дитину зцідженим молоком НЕ З ПЛЯШКИ, а за допомогою альтернативних методів.

Щиро бажаю вам прийняти правильне рішення, коли ви обдумуєте можливість створити банк грудного молока!

Авторка: Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного вигодовування

Запис Банк грудного молока – чи потрібно мені його робити? спершу з'явиться на Маргарита Лежепекова ????.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Елена Рыбакина

Елене Рыбакиной дали совет после расставания с тренером






Средняя зарплата в Москве удивила Путина

???? По горячим следам 25.01.2025. Сейчас будет шок-контент, ибо у некоторых мейнстримных журналистов (и телеграммеров) память хуже, чем у рыбок

25 января – День студента, или Всё врут календари

Итак, она звалась Татьяной…