Старовинні графіті на стінах Софії Київської оцифрували
Графіті на стінах Софії Київської оцифрували і створили інтерактивний портал для їхньої популяризації. Загалом у Софійському соборі збереглося близько 7500 написів та малюнків, що охоплюють 1000 років нашої історії. Тепер завдяки співпраці зі Швецією їх змогли оцифрувати, що допоможе в подальших дослідженнях.
Ці графіті є важливим джерелом знань про розвиток мови й писемності, культурний обмін між державами, торгівлю та соціальні процеси в Європі. Зокрема, збереглися записи про смерть Ярослава Мудрого, автограф Володимира Мономаха, запис про мирний договір, укладений наприкінці 11 ст. між князями Святополком Ізяславичем, Володимиром Мономахом та Олегом Святославичем.
«Питання систематичного вивчення графіті постало ще у 1921 році. Після Другої світової війни роботи поновились — їх здійснював Сергій Висоцький, який опублікував понад 300 графіті. З 2006 по 2020 роки тривав процес вивчення та публікації всіх доступних для вивчення написів. З часом всі графіті собору стануть доступними у 3D-форматі», — каже Вячеслав Корнієнко, дослідник графіті Софії Київської.
За словами Нелі Куковальської, генеральної директорки Національного заповідника «Софія Київська», через постійну загрозу з боку РФ працівники намагаються комплексно підходити до питання збереження святині — від постійного моніторингу всіх технічних параметрів до створення 3D-сканів пам’ятки.
Сообщение Старовинні графіті на стінах Софії Київської оцифрували появились сначала на Platfor.ma.