Добавить новость
ru24.net
Все новости
Декабрь
2024

Часник рекордно подорожчав. Як на ньому заробити

0

Із середини грудня ціни на часник на полицях магазинів упевнено перетнули межу 200 грн за кг. У гривнях це абсолютний рекорд. У часи пандемії цей овоч коштував дешевше, адже до війни його подекуди ще вирощували на великих полях.

Тепер гасити полум’я попиту на цей пекучий овоч немає чим. В Україні важко знайти навіть пару товарних партій, а імпорт якісного часнику занадто дорогий.

LIGA.net розбиралася, чому це не глухий кут? Які нові можливості відкриває дорогий часник?

Пекучі ціни

Часник установив рекорд – ціни на нього з середини грудня перетнули межу у 200 грн за кг. Це найдорожче в історії. Навіть під час пандемії COVID 19 і на початку російського вторгнення, коли на часник зріс попит, цей овоч не коштував дорожче 160 грн за кг.

У ті часи були товарні запаси для задоволення потреб торгівлі – як користуючись з імпорту, так і від українських виробників.

«Дуже важко знайти навіть дві тонни товарного часнику для власного виробництва. Його сталого вирощування в Україні немає. Залишилися дрібні партії з городів, різної якості, сортів. Навіть для торгових мереж це не підходить. Що вже казати про промислове перероблення», – сказав LIGA.net Сергій Шиш, директор групи компаній «Єврошок», (перероблення часнику, торгова марка «Все по часнику»).

Часник подорожчав через накладання один на одного декількох факторів. По-перше, в Європі на нього зріс попит. Експерти пов’язують це зі збільшенням чисельності емігрантів з країн, де часник є важливим складником національної кухні. У німецьких та австрійських супермаркетах середня ціна становить близько 6 євро, хоча є випадки із захмарними майже 20 євро за кілограм.

По-друге, часнику не вистачає на всіх – пропозиція відстає від попиту. Головний виробник часнику в ЄС – Іспанія.

«Цього року іспанські виробники часнику повністю вичерпали запаси, чого не траплялося в останні три роки. Це сталося через погодні умови, подорожчання вартості найманих працівників і транспорту. Зараз навіть альтернативні постачальники (з Південної Америки. – Ред.) вичерпали свої запаси, що дозволить зростати цінам до нового сезону», – прогнозує Денні Дін з нідерландської компанії Denimpex (імпортер овочів).

За його словами, європейські постачальники вже вичерпали квоти на завезення китайського часнику в ЄС. Тому тепер його імпортують зі сплатою штрафів – 1200 євро за тону. Тому ціна зростає, але часник все одно купують.

Отже, в Україні проблеми з імпортом часнику – він занадто дорогий. А власного овочу в достатніх обсягах немає. Випадки, коли невеличкі партії українського часнику експортували в Японію, є виключенням.

За статистикою Держстату, за чотири роки, з 2020, площі засіву часником в Україні скоротилася майже на 15% – до 21 000 га. Майже все вирощують дрібні й сімейні господарства. Гуртові покупці підозрюють, що офіційна статистика перебільшує площі.

«В усякому разі, цього року я не бачив полів часнику понад два гектари. Хоча перед війною були поля 50 і 70 гектарів», – каже Сергій Шиш.

Можливості, що дражнять

Головна проблема з вирощуванням часнику – необхідність залучення великої кількості працівників. За останні п’ять років у країну не було завезено жодного обладнання для механізації вирощування часнику – жодної сівалки, калібратора, збирального комбайна.

Фермери Бангладеш збільшують посадки часнику. На середину грудня вже висаджено 40 тисяч гектарів.

Хоча навіть із витратами на ручну працю дохідність часнику вражає – у разі дотримання технологій дохід з гектара має дорівнювати грошовому потоку з 40 га, засіяних кукурудзою.

«Це майже гарантовано. З поточними цінами можливо досягти паритету 70 га кукурудзи», – каже Сергій Шиш.

За його розрахунками, за інтенсивної системи вирощування витрати на 1 га часнику сягають 17 000 доларів США.

«Але дохід з цього гектару буде до 40 000 доларів США «, — каже підприємець.

На думку Сергія Паращенка, засновника компанії «Чистий продукт», у разі ручної обробки є сенс вирощувати до 5 га часнику. Для культивації такого поля буде потрібно не менше 5 людей.

«Для обробки полів від 10 га точно потрібна механізація», – каже він в інтерв’ю kurkul.com.

Джерело

Сообщение Часник рекордно подорожчав. Як на ньому заробити появились сначала на Бізнес-портал Одеської області.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Даниил Медведев

Российский теннисист Даниил Медведев сообщил о рождении второго ребенка






Уйдут с молотка: самые ожидаемые судебные решения 2025-го года

Дешевых автомобилей больше не будет: что предложит россиянам авторынок-2025

Как предотвратить окрашивание кожи: советы диетолога Антонины Стародубовой

Провальная карьера и блестящее будущее: что стало с героями сериала «Школа»